• 2
  çok kaliteli olabilir lakin hareketli bir oyun olan futbolun zaman açısından nerden baksan %70'inde hatta belki daha fazlasında aktif olarak görev almayan ve oyun içinde doğru adamlarla dünyayı değiştirebilecek potansiyeli bulunan yabancı oyuncu kozunu heba etmektir.

  insanüstü bir kaleci düşünün gelen her topu tutuyor ama tek maçlı eleme sistemi oynamıyorsanız gol atamadığınız sürece hiç bir halta yaramaz, futbol karşındaki rakipten bağımsız olarak gol atarak yenebileceğin bir oyun. sivas'a da atmalısın real'in, barca'nın aslarına da atmalısın bunun için orta ve ileri uçtaki adamların mümkün olduğunca üst seviye okmalı. bunlar tabii ki iyi yerli oyuncularin pek fazla çıkmadığı mümkün olduğunca yabancı oyuncuya ihtiyacı olup da bizim gibi büyük hedefleri olan takımlar içindir.
 • 4
  diğer mevkilere yer açmak için kaledeki yabancı hakkından feragat etmek kadar saçma bir fikir yoktur zannımca. duyanda kalenin takımda ki en gereksiz mevki olduğunu sanar. soruyorum sana senin takımındaki sol bekin, sağ açığın eksikliğini mi kapatmak daha mümkündür kalecinin mi? kale dışında her mevkinin opsiyonu vardır bir şekilde. eğer senin kalecin takımdaki en kaliteli 5 yabancıdan biriyse* o takımda kalacaklardan biriside odur arkadaş. bir de elini sallasan kaliteli türk kaleciye çarpıyormuş gibi muslera'yı göndermeye çalışanlar var ya te allam yaa.
 • 5
  şahsi fikrime göre lüks veya heba falan değildir. zira ülkedeki futbolun, altyapının ve türk kalecilerinin hali ortada. yıllardır volkan götürüyor tek başına, onun da oynadığı takım malum. zaman zaman yaptığı skandal hataları da görüyoruz. volkan dışında onur kıvrak var, refleksleri kuvvetli, yürekli ve iyi bir kaleci ama ona da güvenebilir misin, avrupa'da sırtını yaslayabilir misin tartışılır. bu iki isim dışında bir 3. isim daha sayamazsınız türk olarak. kaldı ki kale öyle önemsiz ya da önemsiz demeyelim, her mevkii önemli de yabana atılacak bir mevkii de değil. kalecine göre maç alıp verebilirsin bazı maçlarda. yıllardır ne çektiğimiz, hatta türk kalecilerden ne çektiğimiz ortada.

  işte bu şartlar altında lüks veya heba değildir bana göre yabancı kaleci. taffarel ve mondragon'dan sonra yıllardır ilk defa kalede güven veren biri var. keşke muslera'yı elimizde tutabilsek de lüks olsa, heba olsa. ben her türlü razıyım şahsen böyle lükse, hebaya.
 • 7
  bir çok galatasaraylının ve sözlükte yer alan arkadaşlarımızın bir kısmının ısrarla alınması gerektiğini söylediği türk olmayan kaleciler,

  ancak fernando musleranın kesik yemesi gibi bir durum söz konusu olamayacağından alınması imkansızdır ve bunu artık anlamalıyız. anladıktan sonra da anlatmalıyız ve bu saçma ısrar son bulmalı.

  18 kişilik maç kadrosunda ilk 11 de oynayan veya yedek kulübesinde oturan iki kaleciden en az bir tanesi türk olmak zorunda. *
 • 9
  6 sezon boyunca zoran simovic, 3 sezon boyunca claudio taffarel, 7 sezon boyunca faryd ali mondragon ve 9. sezonuna giren fernando muslera ile keyfini sürdüğümüz oyuncu tipi. toplasan 25 sezon ediyor dile kolay. muslera sonrası sendromu şimdiden kara kara düşündürüyor. yabancı kaleciden yana şansımız fena değil. muslera sonrası dönemde de inşallah iyi birini buluruz. 4 ikonik kalecimizden üçünün güney amerikalı olduğu düşünülürse ve hepsinin farklı bir ülkeden olduğu düşünülürse sıra arjantin, şili gibi ülkelere gelmiş olabilir. genç kalecileri bir araştırmak lazım*. belki de bu hanedanlığa okan kocuk son verir, belli de olmaz. bu arada muslera 7 ağustos 2019 galatasaray akhisarspor maçında sezonu da iyi açtı. tebrikler kendisine.