• 146
  türkiye'de önemli maçlarda var'da görev yapacak hakemlerdir.

  önemli maç dediğim de şampiyonluk yarışında işte. 14 maçlık görevlerini yapıp paralarını alıp ülkelerine döneceklerdir. bunu görmemek için kör olmak lazım. inanın benim inancım tamdı her şeye ama böyle bir hamle hiç beklemiyordum. sezon sonu "yabancı hakemler olsa böyle her sene şampiyon olurduk" yalanını hemen her ortamda dinlemeye hazırladım kendimi.

  14 maç dünya para. yazık.
 • 147
  ali koç’un çok istediği hakemler. sebebi türk hakemlerinden daha kolay manipüle edilebilecek olması. gidip portekiz’in çöp hakemlerini getiriyorlar. dün oynanan karagümrük-fener maçında niye istediği belli oldu. o kadar kollanmak yetmedi mi daha ne istiyorsun be insafsız herif. apar topar son haftalarda olacak iş mi bu yabancı işi? erden timur bir şeylerin farkında bu yüzden telefon konuşmaları araştırılsın, incelensin diyor ama nafile. bu sezon şike sezonundan daha kirli. ileride tarih yazar bunları ancak.
 • 149
  tam olarak fonksiyonlarını çözemedim. 14 nisan 2024 karagümrük fenerbahçe maçında iptal edilen penaltıyı türk var hakemleri de iptal ettirirdi bence ki bariz bir topa müdahale var. hani önce ayağa mı değil mi diye bile tereddüt edilmeyecek, hissiyata dahi bırakmayacak kadar bariz. ancak benim asıl takıldığım konu fenerbahçe'nin ilk penaltısı ile ilgili. hakem'in açık bir görüşü varken ve pozisyonu devam ettirmişken bariz bir hata olmadığı halde var'ın neden müdahale ettiğini merak ediyorum. pozisyonun penaltı olup olmaması tartışılabilir (benim oyuncuma olsa penaltı isterim) ancak var'ın müdahalesi garip geldi bana. bu hakem danışmanı/eğitmeni olan dallas efendi ne diyecek çok merak ediyorum. en azından var kayıtları yayınlanarak, yabancı hakemlerin ne kadar doğru iş yaptığını gösterebilirler :-) var ile hakem konuşurken hakem "topa müdahale ettiğini gördüm" dese, var müdahale anlaşılabilir, ancak hakem oyunu devam ettiriken topa müdahele işareti de yapmadı (ki genelde devam gerekçesi olarak bunu gösterirler). eğer hakem mücadeleyi görüp devam ettirdiyse (ki rakibe aldatmadan sarı kart vermediğine göre mücadeleyi ve teması gördüğü hale devam ettirdi) var müdahalesi saçma sapan bir karar. temasın şiddeti vardan karar verilecek bir nokta değil.

  bunu yerli bir hakem verse var bu pozisyona karışır, karışamaz diyenler sus pus, herkes yabancı bir var, üstelik de fener lehine karar verdi, bir tane de bariz penaltıyı iptal ettirdi diye yabancı var övgüsünde. aynı portekizli hakem trioları bizim avrupa maçlarımızda daha kötü pozisyonlarda müdahale etmediler. premier ligde veya avrupa liglerinde bu kadar ortada bir karara karışmıyor var zaten. var'ın sen ne gördün diye sorup, eğer topa müdahale gördüm demiyorsa, ikili mücadele gördüm diyorsa susması lazım.
App Store'dan indirin Google Play'den alın