• 42
  yine yüksek sesle dillendirilmeye başlanılan istek.
  önce fetö sizi şampiyon yaptı dediler, fetö bitti , şampiyon biz olduk.
  sonra var geldi artık şampiyon olamazsınız dediler, yine şampiyon olduk.
  aslında fetö bitmemiş, hakemler galatasaray'a çalışıyorlar diyorlar şimdi de ve bu nedenle yabancı hakem istiyorlar.
  peki yabancı hakem gelince kimin şampiyon olacağını yazmama gerek var mı?
  o zaman da işi mason localarından illuminatiye bağlarlar.
  hayır biz de çok iyi yönetilmiyoruz, bir sürü de hata yapıyoruz ama bu, başarısızlığını kabullenemeyen paranoyakların sürdürülebilir bir şekilde başarılı olma şansları sıfır.
 • 58
  boş muhabbet.
  yabancı hakem gelse kim seçip getirse onun adamı denecektir. markus merk maraton’a geldi. kıçı başı oynadı adamın.

  hatta abartıyorum, günün birinde yapay zeka iyice gelişse ve sahada hakeme gerek kalmasa yine itiraz gelir.
  derler ki, kodlayan adam şu takımlı. renklere göre karar veriyor bu yapay zeka.
  türkiye’deki sorun türk-yabancı hakem değil. kimse maçı sahada kazanmaya çalışmıyor. sorun oradan başlıyor.
 • 57
  dünyanın en olmayacak işidir. neden olmaz;
  1- hangi ülke federasyonu sana her hafta en iyi hakemlerini yollamayı kabul eder? neden böyle birşey yapsın?
  2- sadece derbiler ya da 4büyük takım maçları ile kısıtlayamazsın. her maç 3 puan neticede. maç seçmek eşitlik ilkesine aykırı olur.

  her hafta 10tane üst düzey yabancı hakemi getirmek o hakemlerin bağlı olduğu federasyonların kabul edebileceği birşey değildir.
 • 49
  futbolda rekabet olup oyuncuların gelişmesi için yabancı oyuncu getiriyoruz.

  yabancı teknik direktör getiriyoruz.

  hatta futbol'u geçtim.
  iç piyasada ürün fiyatlarını kafalarına göre belirlemesinler diye ithal ürünler getiriliyor.

  fakat yabancı hakem getirilmiyor.

  bütün maçları yabancı hakemler yönetsin demiyorum.
  ama getir bakalım üç beş maça yabancı hakem,
  ondan sonra bizim türk hakemleri paralarının yabancıya gideceğini anladıklarında nasıl maç yönetecekleri gör.
  adamlar diyorlar ki üç beş bağırırlar, bi kaç hafta dinleniriz, sonra yine maç alırız.
  başka adam yok çünkü.

  artı olarak hakemler de mafyalaşma durumu var.
  yoksa istediklerini yaptırmak bu kadar kolay olmaz.
  bu adamları koruyanlar var.
  yıllardır yabancı hakem muhabbeti var fakat kimse bir kere bile denemeye cesaret edemedi.

  sadece bir kere denemenin bile hakemleri hizaya sokacağına adım gibi eminim.
 • 35
  anadolu efes - fenerbahçe euroleague basketbol maçında fenerbahçe taraftarının gözünün yaşına bakmadan salondan atmıştır.

  (bkz: 12 aralık 2019 fenerbahçe anadolu efes basketbol maçı)

  branş fark etmeksizin türkiye' de bunu yapabilecek herhangi bir hakem ne yazık ki yok. bu durumu sadece fenerbahçe özelinde söylemiyorum. galatasaray, beşiktaş, trabzonspor fark etmeksizin herhangi bir hakem yapamaz.
 • 33
  süperlig için elzemdir, zira türk hakemler rezil durumdadır.

  bunu ifade ederken çoğunun art niyetli olduğunu göz ardı ediyorum ve sadece forma bakarak değerlendiriyorum.

  var uygulamasına rağmen doğru karar vermekten acizler. ekrandaki pozisyonu tekrar tekrar izleyip yine hata yapıyorlar. demek ki izledikleri şey hakkında bir fikir ya da bilgileri yok.

  diğer yandan bütün kritik kararların içinde var uygulaması bulunuyor. bunun anlamı var'sız karar verecek kapasitesileri de yok donanımları da. yani bunlar hakem değil; havadan para kazanıyorlar.

  var'a bu kadar bağımlı olmaları utanılacak bir şey mi? türk hakemler için öyle, çünkü yeri geliyor üç metre önündeki apaçık pozisyonu gör(e)miyor ve hoop var'a gidiyor. kör bunlar. korkak bunlar. yanlış çalarım da var düzeltir diye korkuyorlar. korkudan maç yönetemiyorlar.

  en önemsiz maçlarda bile ortalama 3-4 defa var'a ihtiyaç duymak bir hakem için utanılacak bir şeydir.

  özgüvenleri yok. iş ahlakları yok. hemen hemen hepsinin tuttuğu takım belli. atamalar yapılır yapılmaz üzerlerine baskı uygulanıyor ve bundan asla rahatsız değiller. kabullenmişler ve alacakları paraya bakıyorlar. gocunan yok. bu şartlarda doğal olarak kendini geliştirme gibi bir amaç da olmuyor.

  tecrübeli, bilgili, kendine güvenen, gördüğünü korkmadan çalabilen; kısacası hakemlik yapabilecek yetenek ve donanımlara sahip insanları, yabancı hakemleri maçlarımızda görmek istiyorum.

  günümüz türkiye'sinde hayal fakat olması gereken budur.
 • 147
  ali koç’un çok istediği hakemler. sebebi türk hakemlerinden daha kolay manipüle edilebilecek olması. gidip portekiz’in çöp hakemlerini getiriyorlar. dün oynanan karagümrük-fener maçında niye istediği belli oldu. o kadar kollanmak yetmedi mi daha ne istiyorsun be insafsız herif. apar topar son haftalarda olacak iş mi bu yabancı işi? erden timur bir şeylerin farkında bu yüzden telefon konuşmaları araştırılsın, incelensin diyor ama nafile. bu sezon şike sezonundan daha kirli. ileride tarih yazar bunları ancak.
 • 128
  önümüzde yunanistan örneği varken çok da büyük bir beklentiye girilmemesi gereken hakemdir.

  benim görüşüm belli, en azından tansiyonu yüksek (küme düşme/şampiyonluk vs) maçlarına yabancı hakem getirilmeli, ancak getireceğiniz hakemin de kimsenin laf edemeyeceği tipler olmasına dikkat edilmeli. (bkz: szymon marciniak).

  bana kalırsa, yabancı hakem getirmek yerine yabancı var ekibi getirmek sorunların büyük kısmını çözer.
 • 43
  olması gerekendir. fakat ülkemizde hiçbir kurum kesinlikle hatasını kabul etmez. bilinmelidir ki yabancı hakem demek, türk hakemleri bizim kendi vasat ligimize bile yakışmıyor demek olacak, bu durum kabul edilmiş olacaktır. eğer bu gerçek kabul edilirse geçmiş mhk yönetimleriyle ilgili de birçok tartışma çok daha yüksek sesle dillendirilecek.

  bizde hiçbir kurum hatalı olmaz. hiçbir yetkilinin kusuru yoktur. bu gerçeği düşündüğümüzde bence yabancı hakem hayaldir.

  kaldı ki daha şimdiden onlarca büyük skandal yaşandı. ne mhk ne de tff gibi kurumlardan istifa eden dahi olmadı, bu adamların bu işi beceremediklerini kabul etmesini beklemek çok iyimser.
 • 137
  bazı renktaşların da belirttiği gibi bir daha asla ülkemize girmeyecek bir insanı satın almak çok daha kolayken asla onaylamadığım hadisedir.

  bence çözüm tüm hakem konuşmalarının (var ve yardımcılarıyla aralarındaki) haftalık olarak yayınlanmasıdır. bunu bilen hakemler kolay kolay protokolleri ihlal edemez veya arkadaşlarını manipüle etmek için orasını burasını ayrı oynatamaz. he burası türkiye ses kayıtları silinir, kayıt cihazı bozulur yine kılıfına uydurulur orası da bambaşka bir konu.
 • 44
  türk olmayan hakem. dünyanın her yerinde hafta sonu ligler oynanır. sistem olarak ülkenin en iyi ligi'nde a klasman hakemler görev alır. yabancı ülke kendi ligi için kullanacağı hakemleri neden bizim ülkemize göndersin. düşük kalibre hakemlerini alabilirsin, o hakemleri manipüle etmekte çok daha basit olur. yabancı hakem gelmeli sözü kadar saçma bir şey olamaz. fifa kokartlı bir sürü hakemimiz var, uefa ve fifa organizasyonlarında görev alan hakemlerimiz var, yabancı hakem istersek, uefa ya da fifa sizin guvenmediginiz hakemlere biz neden guvenelim demez mi. ülkenin sorunu yonetcilerdir. yöneticiler, hakemleri baskı altına almaktan vazgeçerlerse, hakemler de iyi maç yönetmeye başlar. ümit öztürk bir galatasaray maçı sebebi ile uzun süre mac alamadığı gibi bizim maclarimiza verilmiyor bile, bu adamın bundan sonra çok iyi bir hakemlik yapmasını nasıl bekleriz.
 • 117
  belki türk futbolunun kurtuluşu olmaz ama vicdanlara daha fazla rahatlık vereceği kesin. hata yapacaksa da michael oliver yapsın, szymon marciniak yapsın. en azından bileceğiz ki adam gördüğünü çalacak, çünkü bir yere yaranma kaygısı olmayacak.

  ben birilerinin maşası, kullan-at tetikçi türk hakemlerini artık görmek istemiyorum.

  bakın ortam öyle gergin ki; ne süper kupa finalini ne de -eğer şampiyonluk oraya kalırsa- rams park'taki derbiyi bu ülkede kaldırabilecek bir yapı, bir türk hakem yok. taraftar, bizim yönetim gibi ölü taklidi yapmaz, ızdırap oluruz alayınıza haberiniz olsun.

  düzenleme: harf hatası.
 • 118
  ülkemizde maç yönetmesi istenen hakemler. teorikte güzel ama pratikte hiç de mümkün olmayandir. bize szymon veya michael oliver tarzi hakemler gelmeyecek. bunların yerine bize ortalama ülkelerin ortalama hakemler gelecektir. herkesin fikstürü yoğun iken kimse bize iyi hakemini vermez. hele de yunanistan da yabanci hakem kullanirken bu mümkün değil. kimse olması gereken çözümü konuşmuyor. bizde kötü hakem yok kötü niyetli hakemler ve mhk yönetimi var. fener'in kasımpaşa ve pendik maçlarındaki hakemlere düdük astır sonra da alt klansmandan düzenli hakem çıkar, tek şartı sadece ingilizce ve bedensel yeterlilik testleri olarak belirle bak o zaman kimsenin torpiline ihtiyaç duymadan yükselen hakemler kimseye de minnet etmez.
 • 116
  müsabaka hakemlerinin yabancı olması gerektiğini düşünmeyen biri olarak türk futbolunun kurtuluşunun var hakemlerinij yabancı olmasından geçtiğini söyleyebilirim.

  lig tamamen var'da şekillendiriliyor. bizim iptal edilen ve verilmeyen penaltılarımız, fener'in verilen saçma penaltıları, hepsi var'in ürünü. sadece bunu düzeltsek sunan puan farkı 10 ölmüştü. bence taraftar olarak var'in yabancı hakemlerle yönetilmesi fikrini bir kampanya haline getirmeli ve tff'ye baskı kurmalıyız. bunu kimle nasıl başlatırız bilmiyorum, ama bu ateşi birinin yakması gerekiyor.
App Store'dan indirin Google Play'den alın