• süperlig için elzemdir, zira türk hakemler rezil durumdadır.

  bunu ifade ederken çoğunun art niyetli olduğunu göz ardı ediyorum ve sadece forma bakarak değerlendiriyorum.

  var uygulamasına rağmen doğru karar vermekten acizler. ekrandaki pozisyonu tekrar tekrar izleyip yine hata yapıyorlar. demek ki izledikleri şey hakkında bir fikir ya da bilgileri yok.

  diğer yandan bütün kritik kararların içinde var uygulaması bulunuyor. bunun anlamı var'sız karar verecek kapasitesileri de yok donanımları da. yani bunlar hakem değil; havadan para kazanıyorlar.

  var'a bu kadar bağımlı olmaları utanılacak bir şey mi? türk hakemler için öyle, çünkü yeri geliyor üç metre önündeki apaçık pozisyonu gör(e)miyor ve hoop var'a gidiyor. kör bunlar. korkak bunlar. yanlış çalarım da var düzeltir diye korkuyorlar. korkudan maç yönetemiyorlar.

  en önemsiz maçlarda bile ortalama 3-4 defa var'a ihtiyaç duymak bir hakem için utanılacak bir şeydir.

  özgüvenleri yok. iş ahlakları yok. hemen hemen hepsinin tuttuğu takım belli. atamalar yapılır yapılmaz üzerlerine baskı uygulanıyor ve bundan asla rahatsız değiller. kabullenmişler ve alacakları paraya bakıyorlar. gocunan yok. bu şartlarda doğal olarak kendini geliştirme gibi bir amaç da olmuyor.

  tecrübeli, bilgili, kendine güvenen, gördüğünü korkmadan çalabilen; kısacası hakemlik yapabilecek yetenek ve donanımlara sahip insanları, yabancı hakemleri maçlarımızda görmek istiyorum.

  günümüz türkiye'sinde hayal fakat olması gereken budur.
 • yabancı hakem türkiye'de ki işleri daha da çıkmaza sokar. ligler iyi hakemlerini sana vermez, klasmanı düşük hakem de parasına baktığı için daha kolay manipüle edilir. derbi maclar için kesinlikle yabancı hakem uygulmasi gerekir ama o da şampiyonlar liginde ceyrek final sonrası düdük çalan hakemler olmak kaydı ile. ama var'in başına yabanci oturtmayı düşünmeliyiz hiç olmazsa hakemin sahada görerek verdiği karara karışmazlar.
 • sorunu çözmeyecektir. dünyanın her yerinde dejenere ortam insanı da dejenere eder.
  düşünsenize yabancı da olsa hakem federasyon talep ederse maç alabilecek. illa bu federasyon kendine göre hakem bulacaktır.

  bana göre yabancı federasyon ve hatta yabancı hükümet şart.
  ülke a'dan, z'ye kokmuş. bu çürümüş yapı içerisinde herhangi bir noktada adalet beklemek gerçekten saflık olur.
 • 28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı için şimdiden gündeme taşımamız gereken konu.

  son iki fenerbahçe maçında galatasaray hakem kararlarıyla 4 puan kaybetti.
  artık deplasman takımı olsa bile fb açıkça kullanıyor.
  çünkü ülkenin tff başkanı koyu fenerli, onu atayanlar fenerli.
  böyle bir ortamda türk hakemlerinin sağlıklı karar vermesi imkansız.
  maçı ortada yönetemezler, çünkü akıllarının bi' köşesinde fb aleyhine hata yapmama korkusu olacak.
  fb yenilmesin diye karar verecekler.
  dolayısıyla mutlaka yabancı hakem şarttır.
  sadece odaklanan, kafasında ön yargılar ve tilkiler dolaşmayan bir hakem yönetsin derbiyi.
 • "ama nasıl olur, hakemlerimize güvenelim" ayaklarını bırakalım artık. türk hakemleri ye-te-nek-siz. ya da art niyetli. hadi biz hüsnü zanda bulunalım, kimsenin günahına girmeyelim. ama bu hakemlere artık bu lig emanet edilemez kardeşim.

  her hafta "bu hafta kimi sikecekler acaba" diye bekliyoruz lan resmen. kaldı ki galatasaray'ımızın canına okudular. tek bir antalya maçı var hatırladığım lehimize maçı döndüren kararın verildiği ki o maçta antalya'nın attıı gol net ofsayt. sadece bu. ben demiyorum ki bizi kayırsınlar, bize de maç hediye etsinler. hayır etmesiler. ama emeğin içine etmesinler artık.

  çözüm basit kardeşim. getireceksin her hafta ingiltere'den, almanya'dan, italya'dan, ispanya'dan hakemler, onlar yönetecek bizim maçları. bizimkiler bir kaç sezon izlesinler de öğrensinler bu işi. basketbol hakemliğinden gına geldiği yetmiyormuş gibi bir de kör olsan göreceğin pozisyonları tamamen stratejik düşünerek karara bağlıyorlar. kimse bu yetersizlerin sikinin keyfine göre emek harcamıyor. yeter lan....
 • markus merk'in bile türkiye'de geçirdiği 2-3 senede takındığı eyyamcı tavrı gördükten sonra asla çözüm değildir.

  çözüm teknolojinin kullanılmasıdır. gol çizgisi olur, şahin gözü olur, video hakem olur. insan insiyatifini ne kadar aza indirirsen hata şansı o kadar azalır, eyyam olayı sıfıra iner. teknolojinin gelişip futbole adapte olacağı, ve türk futbol hakemlerinin bu meslekten para kazanamayacağı günleri dört gözle bekliyorum.

  (bkz: türk futbol hakemleri/#2050492)
 • ligimize kesinlikle yabancı hakem getirilmesi gerekir. arkadaş adebayor göstere göstere koluyla alıyor topu golü atıyor geçerli sayıyor hakem ulusoy. ya korkudan ya yeteneksizlikten ya da körlükten. üçü de birbirinden acı. körlükten diyeceğim ama başakşehirlilere göstermediği en az üç sarı ne olacak. onları da mı görmedi?

  utanmaz başakşehir. resmen şampiyon olmak için hakemleri kullanmaya başladılar. bizim maçta da edin visca'nın iki sarı karttan kırmızısını, gökhan inler'in hunhar tabanını görmezden geldiler ikisi de gol oldu.

  hani geçen sezon hakem hatalarından ağlayan göksel gümüşdağ? belli ki hakemleri halletmiş olmanın rahatlığı içinde içten içe gülüyor. tabi canım ne olacak bu sezon da başakşehir olsun şampiyon. kime ne?

  kardeşim hala anlatamadık. adalet devletin ve kurumların dinidir. adaletsiz devlet de kurumlar da batmaya mahkumdur. adil bir şekilde şampiyon olun. olun ki uluslararası maçlarda da başarınız olsun. aksi halde dinsizin hakkından imansız gelir. nokta...

  (bkz: 27 kasım 2017 kayserispor başakşehir maçı)