• 29
  yabancı hakemden önce video hakemin denenmesi gerekir. yalnız video hakem konusu belli ki tam anlaşılmamış. video hakem hangi durumlarda devreye girecek hemen belirtelim.

  1-topun kale çizgisini geçip geçmediği
  2-ofsayt
  3-sarı ve kırmızı kartlık pozisyonlar
  4-penaltı

  bu dört konu dışındaki tüm pozisyonlar yine eskisi gibi hakemin taktirindedir.

  yani oyunun durması, sakatlıkların, şiddetli itirazların ve yerde yatmaların yol açtığı kadar olmayacaktır.

  kısacası video yardımcı hakem, birçok haksızlığı ortadan kaldıracaktır.
 • 30
  türk hakemlerinin eyyamından, berbat yönetiminden artık gına geldi. biz futbol seyircisi bu ülkede gücümüzün ne yazık ki farkında değiliz. bizler hepimiz ayrı ayrı birer müşteriyiz ve diğer takım taraftarı bir başka deyişle müşterileri heyecanını kaybetmesin diye hakemler tarafından aleyhimize alenen operasyon yapılıyor. çıkarılan ucuz kartlar, verilmeyen penaltılar, oyunu kesmeler daha bir dolu saçmalık. yapılacak çok iş var ve bunlardan biri de yabancı hakem uygulamasının dillendirilmesi. milyonlarca insanın gözü önünde emek hırsızlığı yapılıyor arkadaş bu kadar kolay olmamalı. bu konuda yönetimin çıkıp artık masaya yumruğunu vurması gerekiyor. yeri gelmişken #yönetimistifa !!!
 • 31
  ligimize kesinlikle yabancı hakem getirilmesi gerekir. arkadaş adebayor göstere göstere koluyla alıyor topu golü atıyor geçerli sayıyor hakem ulusoy. ya korkudan ya yeteneksizlikten ya da körlükten. üçü de birbirinden acı. körlükten diyeceğim ama başakşehirlilere göstermediği en az üç sarı ne olacak. onları da mı görmedi?

  utanmaz başakşehir. resmen şampiyon olmak için hakemleri kullanmaya başladılar. bizim maçta da edin visca'nın iki sarı karttan kırmızısını, gökhan inler'in hunhar tabanını görmezden geldiler ikisi de gol oldu.

  hani geçen sezon hakem hatalarından ağlayan göksel gümüşdağ? belli ki hakemleri halletmiş olmanın rahatlığı içinde içten içe gülüyor. tabi canım ne olacak bu sezon da başakşehir olsun şampiyon. kime ne?

  kardeşim hala anlatamadık. adalet devletin ve kurumların dinidir. adaletsiz devlet de kurumlar da batmaya mahkumdur. adil bir şekilde şampiyon olun. olun ki uluslararası maçlarda da başarınız olsun. aksi halde dinsizin hakkından imansız gelir. nokta...

  (bkz: 27 kasım 2017 kayserispor başakşehir maçı)
 • 34
  süperlig için elzemdir, zira türk hakemler rezil durumdadır.

  bunu ifade ederken çoğunun art niyetli olduğunu göz ardı ediyorum ve sadece forma bakarak değerlendiriyorum.

  var uygulamasına rağmen doğru karar vermekten acizler. ekrandaki pozisyonu tekrar tekrar izleyip yine hata yapıyorlar. demek ki izledikleri şey hakkında bir fikir ya da bilgileri yok.

  diğer yandan bütün kritik kararların içinde var uygulaması bulunuyor. bunun anlamı var'sız karar verecek kapasitesileri de yok donanımları da. yani bunlar hakem değil; havadan para kazanıyorlar.

  var'a bu kadar bağımlı olmaları utanılacak bir şey mi? türk hakemler için öyle, çünkü yeri geliyor üç metre önündeki apaçık pozisyonu gör(e)miyor ve hoop var'a gidiyor. kör bunlar. korkak bunlar. yanlış çalarım da var düzeltir diye korkuyorlar. korkudan maç yönetemiyorlar.

  en önemsiz maçlarda bile ortalama 3-4 defa var'a ihtiyaç duymak bir hakem için utanılacak bir şeydir.

  özgüvenleri yok. iş ahlakları yok. hemen hemen hepsinin tuttuğu takım belli. atamalar yapılır yapılmaz üzerlerine baskı uygulanıyor ve bundan asla rahatsız değiller. kabullenmişler ve alacakları paraya bakıyorlar. gocunan yok. bu şartlarda doğal olarak kendini geliştirme gibi bir amaç da olmuyor.

  tecrübeli, bilgili, kendine güvenen, gördüğünü korkmadan çalabilen; kısacası hakemlik yapabilecek yetenek ve donanımlara sahip insanları, yabancı hakemleri maçlarımızda görmek istiyorum.

  günümüz türkiye'sinde hayal fakat olması gereken budur.
 • 35
  yabancı hakem türkiye'de ki işleri daha da çıkmaza sokar. ligler iyi hakemlerini sana vermez, klasmanı düşük hakem de parasına baktığı için daha kolay manipüle edilir. derbi maclar için kesinlikle yabancı hakem uygulmasi gerekir ama o da şampiyonlar liginde ceyrek final sonrası düdük çalan hakemler olmak kaydı ile. ama var'in başına yabanci oturtmayı düşünmeliyiz hiç olmazsa hakemin sahada görerek verdiği karara karışmazlar.
 • 36
  28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı için şimdiden gündeme taşımamız gereken konu.

  son iki fenerbahçe maçında galatasaray hakem kararlarıyla 4 puan kaybetti.
  artık deplasman takımı olsa bile fb açıkça kullanıyor.
  çünkü ülkenin tff başkanı koyu fenerli, onu atayanlar fenerli.
  böyle bir ortamda türk hakemlerinin sağlıklı karar vermesi imkansız.
  maçı ortada yönetemezler, çünkü akıllarının bi' köşesinde fb aleyhine hata yapmama korkusu olacak.
  fb yenilmesin diye karar verecekler.
  dolayısıyla mutlaka yabancı hakem şarttır.
  sadece odaklanan, kafasında ön yargılar ve tilkiler dolaşmayan bir hakem yönetsin derbiyi.