• 3
  kafayı fatih terim ile bozmuş, fatih terim'i kendi deyimiyle takıntı haline getirmiş yazar. mesnetsiz argümanlarına cevap geldiğinde de konuyu hemen körü körüne savunmak, fatih terimcilik gibi şeylerle geçiştiriyor.

  onu bunu boşverin de 5 milyona alınan 13 tane oyuncunun ciddi ciddi takıntılar nedeniyle alındığını düşünmek cidden gülünç bir şey. bu arkadaşa göre onyekuru ihtimali bitene kadar hazırda beklettiğimiz onyekuru olmayınca sözleşme imzalattığımız babel fatih terim takıntısının bir ürünüymüş mesela. birbirinden iyi sol açıklar serbestken gidip ryan babel'e sözleşme yapmışız. çünkü hoca takıntılıymış. hoca takıntıları olan biridir, doğrudur da babel ne alaka.
 • 4
  linç kültürün kurban giden başka bir sözlük yazarı.

  fatih terim' le ilgili eleştiri yazanlar için başlık açmak zorunda mısınız ? olabilir, eleştirinin şiddeti fazla da olabilir ama küfür hakaret olmadıkça bu yapılır ancak burada fatih terim' i eleştiren, ömrünü galatasaray' a adamış insanlara fenerbahçeli, ali koç' un askeri demeye cüret edenlere, en ufak kelime dahi kullanmayan insanlar ilk fırsatta eleştirenleri başlıkla ifşa ediyorlar. yeni türkiye' nin yeni insanlarısınız, başka bir şey değil.
 • 5
  ortada fol yok yumurta yokken, madde madde bu kulübün efsanesiyle ilgili ileri geri konuşacaksın sonra "linç kiltiri kirbini".

  yerler sizin tatlı su liberalliğinizi.

  edit:

  madem madde madde sayınca etkili oluyor, bizde sizin yok saymaya çalıştığınız, mayısta yine utanmadan sevinmenize vesile olacak, nankörlüğün sınırlarını aştığınız hoca ile ilgili bir hatırlatma yapalım:

  1) 1996 - süper kupa
  2) 1997 - süper lig
  3) 1997 - süper kupa
  4) 1997 - tsyd kupası
  5) 1998 - süper lig
  6) 1998 - tsyd kupası
  7) 1999 - süper kupa
  8) 1999 - süper lig
  9) 1999 - tsyd kupası
  10) 2000 - süper lig
  11) 2000 - türkiye kupa
  12) 2000 - uefa kupası
  13) 2012 - süper lig
  14) 2012 - süper kupa
  15) 2013 - süper lig
  16) 2013 - süper kupa
  17) 2018 - süper lig
  18) 2019 - süper lig
  19) 2019 - türkiye kupası
  20) 2019 - süper kupa

  öyle 1 sezon üzerinden yok bu oynadı, yok şunda ısrarcı, yok disiplin nerede falan yemezler kardeşim.
 • 6
  fatih terim' i istediği gibi eleştirebilir, tıpkı diğer herkes gibi.
  sözlüğümüzde herhangi biri, herhangi bir kurumu, grubu ya da kişiyi eleştirirken iftira atmıyorsa, hakaret etmiyorsa, sadece kendi doğruları çerçevesinde yargılıyorsa ve bu yargının sonuçlarını dile getiriyorsa bu çok uygarca bir şeydir, medeniyetin gelişmesinin temelidir.
  fatih terim' i eleştirilemez gören, sorgulanamaz gören, asla hocama laf ettirmem o benim babam gibi diyenler kendilerine fatihterimsözlük kurabilir, oraya yazar alımında fatih terim'i kayıtsız şartsız korumak ve yüceltmek zorunluluğu koyabilirler.
  asla akıldan çıkartılmaması gereken bir gerçek var:
  galatasaray > fatih terim
 • 7
  okuduğundan yanlış çıkarımları yapanların hakkında çıkarımlar yaptığı yazar, nick altında tartışma adabı sözlüğün genel yapısına aykırı ama yine de yazayım.
  burada fatih terimcilik/@xax eleştirilen fatih terim değil, terimcilerdir.
  fatih terim'i eleştirmem için yapılan "fol yok" eleştirisi de son derece komik.
  terimci arkadaşların bir türlü farkına varamadığı folları sayayım;
  1. taylan antyalı'nın inatla oynatılmaması.
  2. selçuk inan'ın inatla oynatılması.
  3. plansız kadro planlaması(!) sonucu martin linnes'i liste dışı bırakması. (yabancı sınırlaması yüzünden istemeyerek kadro dışı bırakılmışmışmış. kardeşim sen elindeki yabancı sayısını bilmiyor musun? hududu geçmene rağmen son gün gidip 2 adam daha alıyorsun. bunun adı programsızlıktır, plansızlıktır. bunun sorumlusu da ben olmasam gerek, dünya üzerinde bir tek insan evladı bile linnes'in yerine mariano ve nagatomo'yu seçmez, herkes bunu yazıp çizdi sırf bunu söyleyenlere inat olsun diye linnes kadro dışı kaldı, yani hiçbir futbol aklı bu ikisi yerine linnes'i kadro dışı bırakmaz. bunun adı inattır, ben bilirimdir.)
  4. ryan babel'in transferi ve tüm hücum yükünü bu yaşta bir adamın üzerine yıkıp oyuncunun iflas etmesi.
  5. taraftara küfür eden, sahada yürüyen belhanda'yı inatla oynatıp baş tacı etmek.
  6. sahada oyunu okuyamayıp, yapılan hatalı değişiklerle önde girdiğimiz son dakikalarda oyuna aldığı oyuncuların hataları sonucu yediğimiz goller.
  7. şampiyonlar ligi'nde madara olup tek gol atarak sonuncu olarak elenmek. (bu alışkanlık olmak üzere olduğundan kimse umursamıyor galiba.)
  8. taraftara küfür eden belhanda'ya çıt çıkmazken kendisine eleştiri getiren nzonzi'ye anında kapıyı göstermesi.
  9. takım içi disiplini kaybetmesi. (oyuncular saha içinde istediğimi yapmıyor gibi bir açıklaması oldu.)
  10. sahada genç oyuncuları göreceksiniz dediğinin ertesi maçı ilk 11'in 30 yaş ortalamasıyla sahada olması.
  11. mariano'nun takımı katletmesini saha kenarında tiyatro seyreder gibi seyretmesi, bizi de bu işkenceye ortak etmesi.
  12. rakip yöneticilerin kendisini çekmek istediği batağa düşmesi, kendisine ceza vermek için fırsat kollayan pfdk'ya altın tepside fırsatlar sunması. (kimse sussun demiyor ama teknik direktör konuşup ceza alınca ne oluyor? + puan mı hanemize yazılıyor? yönetimle konuşulur bir yönetici çıkar ağzına geleni söyler, ceza alacaksa yönetici alır. bir dönemin fenerbahçe'sindeki mahmut uslu, murat özaydınlı ve şu an ali koç'un yanındaki kulak memeleri devasa olan adam gibi, adamın adını hatırlamıyorum.)

  eksiği yok fazlası var, daha ne fol lazım?
  siz kişilerin peşinden koşabilirsiniz ama benim rengim sarı/kırmızı'dır.

  geçmişe gidenler olmuş, tek başına özhan canaydın dönemi diyor ve kenara çekiliyorum. şu an kulübün maddi batakta olmasının başlıca sebebi o dönem yapılmış fiyasko transferlerdir. uefa kupasıyla övünen adamlara diyecek tek lafım yok, üzerinden 20 sene geçmiş kupayla övünmek utançtır. yenisini kazanmaya çalışmak yerine eskisiyle avunup duruyorsunuz. bırakın yenisini kazanmayı yenisini kazanmaya yaklaşamadık bile.

  "sizinkisi de zor zanaat be kardeşim, bunca manevradan sonra heder oldunuz" , "şampiyonlar ligi'nde madara olup tek gol atarak sonuncu olarak elenmek" şu cümlelerin muhatabı galatasaray değil, terimcilerdir ve bana göre onlar galatasaraylı değildir.
  farkında olmayan arkadaşlara hatırlatma yapayım; "şampiyonlar ligi'nden tek gol atıp, sonuncu olarak elendik" kuzey kore tipi propaganda yapıp, "şampiyonlar ligi'nde tek gol atıp şampiyonlar ligi şampiyonu olduk." mu deseydim? hamza hamzaoğlu dönemi miydi, prandelli dönemi miydi tam hatırlamıyorum ama her maç 4 yediğimiz şampiyonlar ligi sezonunda bile bu kadar kötü, ruhsuz ve temposuz bir oyunumuz yoktu.
  beni isteyen istediği gibi eleştirebilir hatta linç de edebilir ama gerçekler ortada, verdiğim örnekleri çürütebilecek varsa buyursun yazsın, hangi maddede hata var. eleştirilerden rahatsız olduğumu iddia etmeniz bile gerçekle bağdaşmayan bir tespit. sonuçta terimcilik de rasyonaliteden uzak olmak değil mi?
 • 8
  tartışmalarda akıl ve mantık süzgecinden geçirilen tüm argümanları anlayışla karşılarım ama "herkes herkesi eleştirebilir" düşüncesindeki kişilerin kendi argümanları eleştirilince "linç ediyorlaaaarr" diye ortalığı ayağa kaldırmalarını anlamak güç.

  aynı şekilde sözde linç kültürüne karşı sözde mağduru savunurken "gidin fatihterimsözlük kurun orada yazın" cümlesinin de fikir özgürlüğünü savunanların bir başka argümanı olması çok üzücü.

  ilgili yazar özelinde işin galatasaray ve sözlüğümüz boyutuna inersek de, entrylerinde "sizinkisi de zor zanaat be kardeşim, bunca manevradan sonra heder oldunuz" , "şampiyonlar ligi'nde madara olup tek gol atarak sonuncu olarak elenmek" gibi cümlelerin sahibi xax nickli yazar hangi sözlükte yazdığının farkında değil sanırım.
 • 11
  her şeyi anlarım, haklı yönleri haksız yönleri olan bir durum ama şöyle bir cümleyi aklım almıyor;

  --- alıntı ---

  12. rakip yöneticilerin kendisini çekmek istediği batağa düşmesi, kendisine ceza vermek için fırsat kollayan pfdk'ya altın tepside fırsatlar sunması.

  --- alıntı ---

  biz hepimiz olgunluk abidesiyiz. sürekli size laf atılan, sataşılan ortamda kendiniz de susup sineye çekebiliyorsanız bunu eleştirme hakkınız var. kim susabilir böyle bir ortamda? adam kendini ve takımını savunuyor, derdiniz ne kardeşim sizin? sürekli isyan eden futbolcu istersiniz, adam gık dese ceza veriyorlar ki yine buna rağmen konuşmamaya çalışıyor. ne istediğinizi bir çözemedim.
 • 12
  kusura bakmasın da, mesnetsiz iddialar üzerinden, yani bir nevi iftiralar üzerinden hocaya gömdüğünü sanıp sonra “eleştirebilir canım” denilemez kendisi hakkında. gördüğü her habere düşünmeksizin hocayı eleştiri fırsatı olarak bakmaktan vazgeçerse kendisi de lince uğramaz.

  http://gss.gs/2836268

  güzel kardeşim, hoca linnes’e güvenmese zaten sezon başı elinde şener ve mariano isimli iki sağ beki mevcuttu. son güne kadar bekletmek yerine hazır paraya da ihtiyaç varken satılmasına onay verebilirdi. ama kendisi linnes’i kullanmayı düşündüğü için satmadı. sonra yabancı kısıtlaması sebebiyle bir tercih yapmak zorunda kaldı ve mariano’yu tercih etti. şu mantığı kurmak bu denli zor değil. önce bir düşünsün entry yazsın, sonra eleştiriyor mu yoksa düşmanlık mı yapıyor tartışırız.
 • 13
  kendisi eleştiriye konu entrisinde adı üstünde eleştiride bulunmuştur. eleştirilerinde yer yer haklıdır da.

  fakat tüm bunları neden bu başlıkta tartışıyoruz, ona anlam veremedim.

  tüm arkadaşlarımız her türlü eleştirisini herkes için yazmalı, yazabilmeli.

  ben söylediklerinin çoğuna katılmıyorum, ama hakaret edilmediği sürece tüm bunların yazılmasını destekliyorum.
 • 14
  geçmiş olsun dediğim yazar.

  yaz kardeşim. sen doğru bildiğini yazacaksın. emek verdin okudun, çaylak oldun ve sana kalemi laik gördüler yazar oldun. özgün olmasaydın, herkes gibi aynı şeyi yazsaydın zaten yazar olamazdın.

  kalemin varsa, bugün senin için doğru olan fatih terim’ i eleştirmekse eleştireceksin. ama fatih terim’ e ve fatih terim’ i sevenlere saygısızlık yapmadan. özgün olduğun kadar özgürsünde.
  ve bu demek değil ki, yarın fatih terim doğru hamleler yaptığında, bugün eleştirdiğin için savunamazsın. yarın olur, fatih hoca * doğruları yapar, bu sefer kendisini övgülerle, sevgi dolu cümlelerle ifade edersin. ifade özgürlüğü var.

  ülkemizde gazetecilik öyle bir hal aldı ki. eleştireni linç ediyorlar. kalemini kırmaya çalışıyorlar.* üzgünüm ama alıştırıldık buna.

  not: bak seninle aynı fikirde değilim. bunu belirteyim. katıldığım noktalar var. katılmadıklarım çok daha fazla. ancak kalemin varsa , özgürsen, belirli bir çerçevede eleştirmek en büyük hakkın.

  sen bildiğini yaz, gerekirse tartışmalarımızı özelden yaparız.
 • 15
  muhtemelen son iki yıldır galatasaray'ın her şampiyonlar ligi maçını korku filmi edasıyla izliyor...

  ve yine muhtemelen son iki yıldır, tek bir lig maçını dahi, içeride veya dışarıda, koltuğuna yaslanıp, ayaklarını uzatıp izleyemiyor...

  ligin en maliyetli futbol takımı olarak, bir sivasspor performansı bile gösterilememesine çok bozulduğunu tahmin ediyorum. ki ben de öyleyim.

  bu ülkede artık çok can sıkmaya başladı, yolunda gitmeyeni eleştirenlere cadı gözüyle bakılması. hain ilan edilmesi. okul hayatımızda, iş hayatımızda bir an olsun vasatlığa tahammül edilmezken, iki koca yıl vasata tamah eder olmak çok acı bir tablodur.

  ve son olarak; eleştiri getirenden zarar gelmez, gözünü kulağını kapatıp biat edenden kadar...
 • 18
  yazdığı bir entry'e kızıp bir yazarın başlığı altına gelenlere oldum olası karşıyım. hedef gösteriyor, vurun abalıya çekiyorsunuz.
  eleştirilemez(!) birilerine söz söylendiğinde bu sözlükte ne fenerliliğiniz kalıyor, ne trollüğünüz. hatta geçtiğimiz haftalarda tehdit eden dahi vardı. erkeksen tt arena'ya gel falan yazanlar vardı.

  rahat bırakın yahu insanları. tamam, onların eleştirilerine cevap da verebilirsiniz ancak bunun yeri o insanların başlığı değil, eleştirinin yapıldığı başlıktır.

  yaptığı tum terim eleştirilerine sonuna kadar katılıyorum. eğer hocanın kraldan çok kralcıları bu kadar yüksek sesli olmasaydı belki de yanlışından çok daha erken dönerdi bu sezon.
 • 20
  (bkz: #2873580)

  normalde nick altı girmeyi hiç sevmem ama şu yukardaki entrysi kusura bakmasın da deli saçması, maç seçen adamı* imparator anında kadro dışı bıraktı ve sonra da yolladı zaten. özel mesajla seri'nin görevinin pas atmak olduğunu ve bunu çok iyi yaptığını söylediğimde, "adamın verdiği pasların yarısından fazlası hatalı, onun yüzünden şampiyonlar liginde rezil olduk" dedi ve engelledi beni, canı sağolsun.

  yalnız kendisine ve onun nezdinde galatasaray sözlük yazarlarına hatırlatmak isterim ki seri dün %97 pas yüzdesiyle oynamasının yanı sıra kariyeri boyunca %87 pas yüzdesinin altına düşmemiş bir oyuncu, xavi'nin hayran kaldığı bir pasör. dolayısıyla kendisine, özellikle bu konuda haksızlık yapılmasını kaldıramıyorum.

  seri'nin kariyer istatistikleri: https://gss.gs/1GG.png *

  kaynak: https://www.fctables.com/...michael_seri-254960/

  çabamızın adı galatasaray

  selam ve saygılarımla.
 • 21
  fatih terim'in benim maaşımdan kesin ama mutlaka alın dediği hagi'yi istemediğini, transferine karşı çıktığını iddia etmiş yazar.

  fatih terim'in transferine karşı çıktığı, zorla eline verilen bir oyuncuyu takımın temel taşı yapmakla yetinmeyip saha içerisinde bir teknik direktör gibi takımı yönetmesine izin verdiğini nerede, ne zaman görmüş merak etmekteyim. inatçı, takıntılı ve egoist değil miydi kardeşim bu adam? *
 • 22
  fatih terim'in popescu, hagi, drogba ve sneijder'i istemediğini iddia eden yazar. hatta yaşınız yetmiyor ondan bilmiyorsunuz bunları demiştir.

  yaşınız yetiyor da ne oluyor?

  drogba için hocanın yardımcısı hasan şaş'ın açıklamalarını bırakalım. https://streamable.com/p9nwh9

  hagi'nin gelmesi için fatih hoca'nın yaptığı fedakarlığı bırakalım. https://streamable.com/2kzots

  sneijder'i istemediği kısmen doğrudur. çünkü sneijder listesinin dördüncü sırasındadır. sneijder yerine de tadic, djuricic ve ben arfa'yı istemiştir. bana kalırsa istememekte haklıdır ama o beni ilgilendirir tabi. onun da kanıtını bırakalım. https://streamable.com/f0znyo

  popescu hakkında bir bilgim ve kanıtım yok. haklıdır, haksızdır bilemem. ama bildiğim tek şey fatih terim nefretinin gözünü kör ettiği. hagi ve drogba konusunda apaçık yalan söylemiştir.

  yalan söylemeyin. yalanlarınız her daim ortaya çıkar. yüzünüz kızarır kızarmaz bilemem, o sizi ilgilendirir. ama bayağı gülünç duruma düşüyorsunuz.
 • 24
  gerek abd olayları üzerine yaptığı saçma yorumlarla kurbanı suçlu konuma getirirken polise ve yüzyıllardır süren ırkçılığa boyun eğmenin gerekli olduğunu savunmak olsun (bkz: #2958779), gerek de saygı duyulan sporcular hakkında ileri geri konuşması olsun sinir bozucu bir üsluba sahip yazar.

  peşin edit: ırkçılığın ve cinsiyetçiliğin pek umursanmadığı bir ortamda olduğumuz için belirtmedim ama bakınızdaki girdideki gibi ırkçı söylemlerden vazgeçmesini öneririm.
 • 25
  hakkında saçma sapan, sözlük yapısında yeri olmayan abuk subuk çıkarımların yapıldığı yazar. sabah sabah rüyanızda mı gördünüz nedir.

  kolluk kuvvetlerinin kişiyi durdurma, şüphe üzerine göz altına alma, mukavemet gösterilmesi durumunda güç kullanma hakkı dünyanın her ülkesinde mevcut olan bir kuraldır. amerika gibi bir yerde polisin yetkileri çok daha sert ve geniştir. kurallara saygı duyacak ve uyacaksın, polis dur diyorsa duracaksın. jakob blake konusunda polis orantısız şiddet kullanmış ve normal durumda ceza almalıdır ama aynı durumda kalmış olsam sırtından 7 defa ateş etmem ama etkisiz hale getirecek şekilde ateş ederim. dediğim gibi tanımadığınız bir şüphelinin sizi öldürmesi 1 saniye bile sürmez, kontrolü elden bırakırsanız ölürsünüz. ölmek bayılmak değildir, ölünce respawn olmuyorsunuz.
  ben polise direneyim, istediğimi yapayım diye bir dünya yok. polis pek tabii ki her zaman haklı değildir, kurallara uyan bir insan polis şiddetine maruz kalırsa onu sonuna kadar savunurum ama kuralları çiğniyor ve bunda ısrar ediyorsa ben o kişileri desteklemem. kolluk kuvvetlerinin hayatı o oturduğunuz sıcacık koltuktan "çekerim emaneti, severim adaleti." gibi görünüyor olabilir ama dünya o sıcak ve güvenli yuvanızdan ibaret bir yer değil. polis otoritesi olmazsa eğer çoğu ülke meksika'dan beter bir hale gelir, bunun en canlı örneği meksika'da yaşanıyor. siz sanıyor musunuz ki polisin olmadığı bir düzende evinizde rahat rahat uyuyabilirsiniz.
  luka doncic'e ırkçılık yapan montrezl harrell denen basketbolcuya gelince emre belözoğlu ne kadar saygınsa montzrel de o kadar saygındır. kaldı ki adam yaptığı şey şey ırkçılık olduğu için çıkıp özür diledi. bunu bile savunanların olması ne acı.
  cinsiyetçilik meselesine gelince ne alaka? ad hominem de bir yere kadar.
  not: özellikle belirteyim de sonra yine saçma çıkarımlar yapılmasın; "amerika'da ırkçılık vardır." bir de gelip bu noktadan abuk subuk çıkarımlar yapılmasın sonra. bizim ülkemizde de böyle bir davranış biçimi var, neyin ırkçılık olduğunu bilmeden sjw misali her işlerine gelmeyen şeye bu kulpu takıyorlar. işine gelmedi mi ırkçı de, işine gelmedi mi cinsiyetçi de. hazmedemediğiniz veya cevap veremediğiniz her şeye saldırmak zorunda değilsiniz.
  ha bu arada, genç ve heyecanlı kardeşlerimiz farkında değil ama biz beyaz ırktan değiliz. türk insanının zenci ırkçılığı yapması kadar komik ve ironik bir şey olamaz.

  bilgilendirme notu: içerik olarak galatasaray sözlük ile uzaktan yakından alakası olmayan böyle şeyleri yazmak istemezdim ama saçma sapan şeyler yazılınca insan cevap vermek zorunda kalıyor.