• 2
  akşam üzeri çalan telefonunuzu açtığınız da gevezelik etmek için ne oldu ivan basso'mu öldü diyerek açıyorsanız ve karşınızdan aldığınız cevap hayır wouter weylandt oluyorsa ve o an iki taraflı suskunluktan sonra şaka dimi bi saniye ben gevezelik olsun diye öyle demiştim diyorsunuz. ama karşınızda ki ses o kadar ciddi ve titrek ki...

  yaklaşık bir ay önce daha giro kadroları bile belli değilken geçen sene ki zorlu etapların verdiği hazla yine yağmurlu çamurlu bol inişli zorlu tırmanışları olan bir giro olsun istemiştim. kazalar eksik olmasın genel klasman allak bullak bir hal alsın...tabii ki olaylar insanların istemesiyle alakalı değildir ama keşke temenni bile etmeseydim diyor insan özellikle aşağıda ki videoyu izlediğiniz zaman.

  olaya gelince wouter weylandt inişte yaklaşık 70 km hızla kaza yapıyor. aslında kaza anı tam olarak bilinmiyor. ama arkasından gelenleri kontrol ederken düştüğü ve bisikletin şu gördüğünüz yere çarptığı söyleniyor. http://velonews.competitor.com/...o-d-italia-stage-4-6
  sonrasında doktarların söylediğine göre yapacak pek birşey kalmamış zaten aldığı darbelerle kafatasında çatlaklar oluşmuş hastahane ulaşamadan da öldüğü söyleniyor resmi kaynaklar tarafından.

  http://www.youtube.com/...f&has_verified=1 http://www.youtube.com/...amp;has_verified=1\" data-type="youtube" video-id="h3jlD9zask8">

  wouter weylandt'ın ölüm haberi ise biraz geç verildi. etabın bitmesi beklendi önce çünkü weylandt'ın eşi hamileydi ve yarışı radyodan dinliyordu.

  wouter weylandt'ın ölümünün ardından en çok etkilenenler ise onun en yakın arkadaşı tyler ferrrar ve tabii ki takım arkadaşlarıydı. kazanın ertesi günü yapılan saygı duruşu niteliği taşıyan nötralize etap sırayla tüm takımlar ön grubu devraldılar son olarak pelatona liderlik eden takım ise leopard-trek takımı ve weylandt'ın en yakın arkadaşı tyler ferrar oldu...bugün açıklanan karar neticesinde de ferrar ve leopard-trek takımı giro'dan çekildi.
 • 4
  ben bir öğrenciyim. şu yaşıma kadar zırladım durdum. sanki çok acı çekmiş gibi. yok hayat bana kötü oyunlar oynuyor da, ben ne kadar şanssızmışım da, hiçbir şey istediğim gibi olmuyormuş da. her neyse..

  ben sporun her dalını severim. futbolundan, tenisine; tekvandosundan yelkenine de bütün spor dallarını izlemeye çalışırım. bisiklet sporuysa bütün sporlar içerisinde en uzak olduğum dallarından birisidir. lance armstrong, ivan basso, tour de france ve giro d'italia'dan başka bir şey bildiğim söylenemez.

  dün televizyon izliyorken -hangi kanal olduğunu hatırlamıyorum- bir fotoğraf karesi gördüm.
  http://twitpic.com/4vy600/full
  her ne kadar bisiklet yarışlarını izlemesem de böyle bir olay çok ilginç geldi ve hemen internetten olay nedir diye baktım. wouter weylandt* ismini o ana dek hiç duymamıştım.
  gördüğüm fotoğraf karesi giro d'italia'da hayatını kaybeden wouter weylandt anısına yapılan bir olaymış. weylandt'ın en yakın arkadaşı tyler farrar ve leopard-trek'ten diğer takım arkadaşları onun anısına varış çizgisini hep birlikte kolkola geçmişler ve takım halinde yarıştan çekilmişler.
  ben ölümlerden çok çabuk etkilenirim. her ölüm erken ölümdür benim için. her hangi birisinin ölüm haberini okuduğumda/duyduğumda/izlediğimde içimden bir şeyler kopar. o yüzden bu tarz haberlerden uzak tutmaya çalışırım kendimi. o yüzden birden karşıma çıkan bu haber beni derinden etkiledi.
  olayla ilgili haberlere bakarken bana göre fazlasıyla yürek burkan birkaç satıra rastladım.
  wouter weylandt'ın eşi hamileymiş. ancak doktorlar, weylandt'ın eşinin hamile kalmasının eşinde bulunan bir rahatsızlıktan ötürü riskli olduğunu söylemişler. weylandt çifti zor bir karar almış ve bütün riskleri göze alarak dünyanın en büyük mutluluğunu tatmak istemişler. aynı zamanlarda weylandt'ın eşi wouter'ın bisikleti bırakmasını istiyormuş ve eşinin anlattığına göre wouter bisikleti bırakma kararı almış. ancak normal şartlarda giro d'italia'ya katılmayacak olan wouter takım arkadaşlarından biri tur öncesi idmanlarda düşerek köprücük kemiğini kırınca onun yerine takıma katılmış. böylelikle normalde yarışmayacağı bir yarışın kurbanı olmuş.

  bu satırları okurken gözlerimden yaşlar süzüldü. sonra eşinin konuşmasını okudum biraz, inanılmaz kötü durumdaydı. ancak eşinden ona kalan en büyük armağan olan doğmamış bebeği için ayakta kalacağını, hiçbir zaman pes etmeyeceğini söyledi..
  sonra kendi kendime dedim ki, şikayet ettiğim hayat aslında o kadar yolunda giden bir hayatmış ki. bir bayan weylandt'a baktım bir de kendime. kendimden utandım.

  bay ve bayan weylandt benim dünyaya bakışımı değiştiren iki insandır. sizler benim kahramanımsınız.
  wouter weylandt! kendime gelmemi sağlayan kocaman yürekli adam! huzur içinde yat.. cennet denilen o güzel yer varsa umarım bir gün seni görebilirim...