• 4
  https://twitter.com/waynegretzky

  hemen hemen tüm otoritelerin buz hokeyinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olduğu konusunda hemfikir olduğu sporcu, sporun yaşayan efsanelerinden biri, buz hokeyinin bir numaralı (diyez1) simgesi.

  şu an 58 yaşında olan bu kanadalı büyük isim 1999 yılında (38 yaşındayken) aktif sporculuk hayatını sonlandırmıştır. lakabı "the great one"dır. nhl tarihinin en skorer (asist+gol, buz hokeyinde iki istatistik birlikte değerlendiriliyor) oyuncusu unvanı halen kendisindedir. "99" numaralı forması yalnızca görev aldığı takımlardan değil, tüm ligden emekli edilmiş olup bu konuda bir ilktir (basketbolda michael jordan'ın 23'ünün bile böyle bir biçimde onore edilmediğini belirtelim). 2010 vancouver kış olimpiyat oyunları başlangıç seremonisinde olimpiyat ateşini en son alan figürdür:

  https://youtu.be/MxZpUueDAvc?t=10694 (2.58.14'ten itibaren, gretzky 3.1'de, steve nash de var ayrıca)

  lakabı her ne kadar "the great one" olsa da çoğu zaman "the one" da denir. günümüz aktif buz hokeyinin en iyisi olarak kabul edilen oyuncusu sidney crosby için "the next one" denmesinin altında yatan sebep de biraz budur zira crosby enfes bir oyuncu olduğu kadar kanadalı bir sporcudur aynı zamanda.

  takım sporlarının modern döneminde kendisi kadar dominant bir lider olmadığı genelgeçer bir kanıdır. şöyle örnek vermek gerekirse; michael jordan'ın chicago bulls'u taşıdığı noktaya saygı duymayan yoktur ancak çoğu kişi, jordan'ın bu dominasyonu dennis rodman gibi, scottie pippen gibi çok kaliteli parçalarla birlikte kurduğunu da belirtir. bu yargı jordan'ın da zamanında dillendirdiği bir detaydır. işte gretzky için bu denmez; bu adam oynadığı takımlarda başarıları bir bir elde ederken dünyevi olanın çok üstünde bir seviyeye çıkmıştır, takım arkadaşları ise ona ayak uydurmuştur.

  gretzky'nin asıl olaylarından biri de, buz hokeyinin popülaritesini inanılmaz seviyelere çıkarması ve bunun neticesinde buz hokeyinin en çok izlenen sporlardan biri olmasını sağlamasıdır.

  (bkz: buz hokeyindeki kavga kültürü)

  (bkz: buz hokeyi/#2550828)

  işte bunu gretzky'e karşı yapamazsınız. nhl'de yazılı olmayan bir kuraldır bu, gretzky'e dokunulmaz. bunun iki sebebi vardır; the one'a olan saygı ve gretzky'e saldıracak olan rakip sporcunun gretzky hariç buzdaki diğer tüm sporculardan (belki kendi takım arkadaşları da dahil?) dayak yiyeceği gerçeği. bu elbette tek taraflı gözüken bir senaryo olsa da gretzky de kariyeri boyunca herhangi bir kavgaya karışmamış olup bu saygınlığın oluşmasını sağlamıştır.

  sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısı.

  kanada'yla kazandığı dünya ve kıta şampiyonlukları, kaldırdığı stanley cup'lar, defalarca kez (arka arkaya 8 ya da 9 kez mvp, toplamda çift sayılı) elde ettiği "en değerli oyuncu" bireysel ödülleri, tarihe geçen ve henüz kırılamamış rekorlar...

  kendisinin varlığı bir ismin yeteri kadar bilinmemesine sebeptir aslında, mario lemieux. şöyle ifade edeyim; cristiano ronaldo'yla lionel messi'yi bir kişi olarak, gretzky olarak kabul ederseniz, lemieux zlatan ibrahimovic'tir. ya da jordan'lı bulls gretzky ise, john stockton'lı ve karl malone'lu utah jazz lemieux'dur. gretzky naim süleymanoğlu ise, lemieux valerios leonidis'tir... lemiaux spor tarihinin şanssızlarındandır lakin gretzky'e olan saygısını her fırsatta dile getirebilen şanssızlardandır. aynı şekilde gretzky de lemieux'yu sıkça onore etmiştir. hatta kendisinin, "mario lemieux is a better scorer than i*" şeklinde bir ifadesi de mevcuttur:

  https://youtu.be/9vVpk9bYcHU

  gretzky'e dönersek; kendi adına bir bilgisayar oyunu serisi vardır "wayne gretzky hockey" adında:

  https://youtu.be/-f55mGuu4ek (3. oyun)

  teknolojinin gösterdiği gelişmeye dikkat çekmek için ps4 favorimi de iliştiriyorum şuraya (nhl 2019): https://youtu.be/rk2WRqKuhDY

  son olarak haftalar sonra gelen bir aydınlatma, (bkz: detroit pistons/#2626524)*:

  https://www.mlive.com/...as_nearly_trade.html

  detroit red wings, nhl'in en başarılı ve popi takımlarından biridir. her ne kadar son yıllarda mazisini arıyor bir hali olsa da tarihte yeri büyüktür. gretzky de zamanında bu takıma olan hayranlığını dile getirmiş hatta bu yönde (red wings'e takası konusunda) olabildiğince çaba sarf etmiştir. lakin bir edmonton oilers ve los angeles kings efsanesi olan gretzky'nin bu isteği hiçbir zaman gerçeğe dönüş(e)memiştir. eşiyle birlikte drw konusunda mutabakata varmış olmasına rağmen babasının, "biliyorsun ki yalnızca bir tek gordon howe* var, detroit detroit'tir. onlar her şeyi başardılar, elde ettiler. los angeles'a gitmeli ve orada iz bırakmalısın, farklı ve özgün bir şeyler yapmalısın." sözleri sonrasında düşünür ve yönünü melekler şehri semalarına doğru çevirir. bu takas geyiğinin olduğu dönemin drw açısından önemi ise şudur; gretzky'nin olası takas haberi sonrası detroit şehri adeta yanar, gretzky temalı drw ürünleri pazarda korkunç bir gelir sağlar üreticilere, takım popülaritesi (bilhassa logolu ürünler) büyük bir pazarlama başarısıyla artar vs. drw zaten popi bir buz hokeyi olmasına rağmen gretzky dedikodusu sayesinde ününe ün katar. ancak gretzky'nin la tercihi sonrası büyük bir burukluk yaşar detroit şehri, gayet tabii. buna rağmen gretzky'nin saygınlığı sebebiyle drw taraftarları için hiçbir zaman nefret objesi haline dönüşmemiştir kanadalı efsane.

  full house (bizim ev) dizisinde joey gladstone karakterini canlandıran dave coulier gerçekte sıkı bir drw taraftarıdır ve dizide canlandırdığı joey karakterine bunu yansıtmıştır:

  https://gss.gs/Yze.jpg

  https://gss.gs/OAK.jpg

  joey'nin dizide gretzky'e sık sık atıfta bulunduğu, yeri gelince hayranlığını belirttiği yeri gelince de laf soktuğu malumdur, hatırlamak isteyenleri netflix'e alalım.

  gretzky budur. böyle bir simge galatasaray sözlük'te övülmeliydi, kıps.

  https://youtu.be/tlY7sL8qP8U