• 3
  (alinti: 2000 sdyney olimpiyatları ile birlikte faaliyete geçen bağımsız bir kuruluştur. bu enstitü, amacın gerçekleştirilmesi için ilgili tüm kuruluşlarla bağlantılı olarak çeşitli programları koordine etmekle sorumludur.bu programlar arasında özellikle yarışma dışı doping kontrol programlarının geliştirilmesi, araştırmaların koordinasyonu, dopingden koruyucu ve eğitim faaliyetleri ile ve analiz için bilimsel ve teknik standart ve yöntemlerin uygulanmasında ve cihazlarda tek düzeliğin sağlanması sayılabilir.)
 • 6
  hacettepe üniversitesinde yapılan hatayı aziz yıldırım'a indirgemek yanlıştır çünkü ortada büyük bir yanlış bulunmakta.. ama bize yapılsa idi bu yanlış susar otururdu yönetimimiz.. bugün ortamda konuşulanlara göre yeni sezonun başına kadar yeniden faal hale getirilmeye çalışılıyor türkiye doping kontrol merkezi, keza daha önce de yazmıştım türkiye'de bulunan tek merkez o da olmazsa büyük masraflar açılacak örneklerin yurt dışına gönderilmesi falan için.. edit: biraz önce konuştuğum bir hocaya görse zaten ıstanbul'da yeni bir merkez açılması için çalışmalara lisans askıya alındığından beri devam ediliyormuş.. keza bu merkez daha önce 2009 mart ayında aynı durumla bir kere daha karşı karşıya kaldığı için kapatılmasına kesin gözüyle bakılıyormur
 • 7
  uluslararası anti doping ajansı (wada) uluslararası atletizim federasyonu 'na (iaaf) bir yazı göndererek 8 atlette doping maddesine rastlandığını bildirdi. bu atletlerden biri de altın madalya kazandığımız aslı çakır alptekin. iaaf, durumu türkiye atletizm federasyonuna bildirdi. türkiye'ye gönderilen yazıda, 8 isim arasında aslı'dan başka en son avrupa atletizm şampiyonası'nda 60 metre engellide nevin yanıt ve 3 bin metre engellide avrupa şampiyonu gülcan mıngır'ın da olduğu öne sürüldü.
  http://www.sabah.com.tr/...cakirda-doping-cikti
 • 8
  gün itibarı ile rus hackerlar tarafından sistemleri patlatılmış olan kurum. yayınladıkları tue kullanım listesinde williams kardeşler, froome,wiggins gibi isimler var. tue (therapeutic use exemption) yani "tedavi amaçlı kullanım istisnası", sporcuların hastalık için wada'dan izin alarak tedavi maksadıyla yasaklı madde kullanımı demek.

  caner eler'e attığı tweet dolayısıyla yaptığı katkı sebebiyle teşekkürler...
 • 9
  wada, uluslararası doping kontrol merkezidir ve yaptığı kontrollerde adaletli hareket ettiğine inanmadığımı daha önce yazmıştım.

  iddiam şudur, futbol ve tenis dahil bütün spor dallarında doping maddeleri kullanılmaktadır. bu kullanılan maddelerden kontrollerde bulgu verenler ile vermeyenler ayrımı vardır. bu nedenle aceba doping kontrollerini kaldırmak mı gerekir diye kendi kendime çok sormuşumdur. çünkü yeni bir madde bulup kullanabilen sporcular ya da ülkeler başarılı oluyor, diğerleri nal topluyor.

  ancak tamamen serbest bırakmanın da sporcu sağlığı açısından büyük handikapları olacaktır. yani bu husus üste tükürsem bıyık, alta tükürsem sakal meselesi.

  yine tek çözüm adaletli kontrollerin yapılması gibi gözüküyor ama adil yapıldığına bizim de inanmamız gerekiyor.

  rusya'nın bizzat kendi sporcusu tarafından ülke olarak doping kullandığı itiraf edildi. o sporcuyu yürekten kutluyorum. belki rusya için kötü bir puan ama ahlaklı bir sporcuya sahip olması nedeniyle de benim nazarımda artı puan. çin, amerika, ispanya gibi ülkelerden de aynı tür sporcuların çıkmasını bekliyorum.

  bu haksız rekabet ve acımasız tiyatrodan kurtulmanın başka yolu yok gibi.