resim
Vincenzo Montella
Görev:Teknik Direktör
Takım:Türkiye
Yaş:49
Uyruk:İtalya
 • 229
  hangi başarısıyla ve hangi vizyonla milli takımın başına getirildiğini merak ettiğim teknik direktör.

  yemin ediyorum bir sezonu 3. bitirse sumidica madrabazını bile getirirler bunlar.

  demiyorum ki montella kötü hoca ya da istemiyorum ki başarısız olsun. sadece kendisi dahi ben ne alaka demiştir diyorum.

  kuntz bence de yetersiz bir hocaydı eyvallah ama neden kimse açık açık adamı sabote eden futbolcuları konuşmuyor peki?
 • 230
  gelişi milli takım oyuncularında hava yaratmamıştır eminim. hepsinin tek isteği türk bir hocayla çalışmaktı. fatih terim olabilir, sergen yalçın olabilir, belki aykut kocaman bile olabilirdi. bu saydığım isimlerin hepsi milli takımda bir hava yaratabilirdi. ama montella bir hava yaratmaz.

  kadrodaki hiç bir oyuncu kendisiyle uzun süre çalışmadı. yine yabancının birini getirdiler başa koydular.
  euro 2024 gruplarına kalamazsak kendisi 2 sene de öyle kazanır 2026 dünya kupası elemelerine kadar hocalık yapar.

  rızık reis ise kendini futbol gurmesi sanmaya devam edebilir.
 • 231
  kuntz'a nazaran türk futboluna daha aşina olan italyan teknik adam. adana'daki gibi kendi haline bırakılırsa milli takıma oyun sistemi adına önemli katkılarda bulunabilir. umarım yerli futbolcu havuzunu iyi değerlendirip ezbere kadrolar yerine daha rekabetçi kadrolar oluşturur. ismail yüksek, onur bulut gibi vasat altı topçulardan ziyade kendisinden daha yenilikçi daha araştırıp doğru kadroyu oluşturan bir yapı kurmasını diliyorum.
 • 232
  adana demirspor’a oynattığı oyunu milli takım oyuncu grubuna uyarlamasını zor gördüğüm teknik direktör.

  4-2-2-2 dizilişiyle forvette biri hareketli diğeri de orta saha olan oyuncuyu forvette deniyordu. forvet arkasındaki kanatlar pırpır kanat moldeliydi. cengiz-kerem gibi oyun kurucu kanatlar, hareketli forvet tipinin olmayışı ve forvetleşebilen bir orta saha modelinin olmayışıyla bu oyunu milli takıma uyarlaması pek ihtimal dahilinde değil. salih, orkun, hakan, kerem, cengiz gibi oyuncularla set oyunu oynamanız gerekir. alamet-i farikası dikine oynamak olan montella’ya tamamen ters anlayışlı bir oyuncu grubu var. hamit altıntop yine plansız, programsız, spontane bir karar vermiş gibi görünüyor böyle bakınca.
 • 233
  a milli takım yeni teknik direktörü.

  hakkaniyetli oyuncu tercihleri yaparsa başarılı olabilir. birilerinin etkisinde kalır ve oyuncular arasında ayrım yaparsa işi zor. futbolda başarı galatasaray ile doğru orantılıdır bu ülkede. kemik kadroyu galatasaray oyuncuları ile kurmalıdır. fenerbahçeli overrated topluluğuna fazla tolerans tanırsa sonu kuntz gibi olur. başarılı bir hoca bence yolu açık olsun tabi duruma göre.
 • 235
  türkiye milli takımının yeni teknik direktörü.

  söz konusu milli takım olunca teknik direktörlük havuzu ister istemez daralıyor, çünkü en önemli noktalardan birisi teknik direktörün oyuncuları tanıyor olması.
  dünyadaki elit teknik direktörlerden kaç tanesi türk ligini takip ediyordur ya da türk oyuncuları biliyordur. tek fatih terim var başka da yok yani, hoca da milli takıma geldiğinde fb'liler jk'liler ve bir takım enteresan gs'liler düşman kesiliyor. bu yüzden en ideal tercih bile doğru olmayabiliyor.

  milli takım teknik direktörlüğü ile kulüp takımı teknik direktörlüğü de başlı başına farklı şeyler. kulüp takımında sürekli oyuncularla beraber olup, üzerine koya koya devam etme şansı varken milli takımda çok daha fazla pragmatikliğe ihtiyaç var. problemle karşılaşıldığı anda bunu çözebilecek birine ihtiyaç var. zaten sezonda çok az milli maç oynanıyor, taktiksek anlayış benimsetme falan cidden çok zor işler.

  son dünya şampiyonunda da gördüğümüz üzere en önemli detay iyi bir rakip analizi ve bu analizler ışığında doğru rütuşlar başarıdaki en büyük etken.
  montella böyle bir teknik direktör mü? ben emin değilim, bilmiyoruz.
  riskli bir tercih ama fazla seçenek de yok bu yüzden yanlış tercih de diyemeyiz. italya milli takımı hemen spaletti'yi aldı mesela, ben spaletti'yi galatasaray'ın başında görmeyi istiyordum. müthiş bir kulüp takımı hocası aslında.

  montella ads kariyerinden dolayı yakından tanıdığımız bir isim. bence lige de renk katmış bir hocaydı. büyük takım hocası kategorisinde değerlendirebiliriz, oynatmaya çalıştığı oyun o yöndeydi.

  montella buradayken sürekli 4'lü savunmayı tercih etti ve en göze çarpıcı özelliği çarpraz ikililerdi.
  orta saha ikilisi mesela birbirine göre çapraz konumlanıyordu, sağ bek ve sağ kanat keza öyle, biri içerde diğeri dışarda yer alıyordu. sol bek ve sol kanat da böyle ve hatta santrafor ve forvet arkası da bu şekilde çarpraz ikili olarak konumlanıyordu.

  milli takımda bunu mu dener bilmiyorum ama kulüp takımında olsa bunu deneyeceğine emindim.
  milli takımın kadrosunda yapısal sıkıntılar da var ama montella'ya uygun oyuncular da var.
  bence arda güler şuan en uygun 10 numara.
  orkun ve hakan yetenek kümesi olarak kesişse de ikisi de tek tek bakılırsa uygun oyuncular.
  ferdi yine hocaya en uygunlardan biri, stoperleri vs de bir şekilde halleder ama geri kalan mevkilerde ne yapacak merak ediyorum.
  muhtemelen kerem ile kazımcan'ı ve ferdi ile cengiz'i ikili olarak eşletisirip kullanmak ister.
  hakan + orkun yanlış bir ikili ama bu yanlışta ısrar edeceğini de düşünüyorum.
  abdülkerim en uygun yerli stoperlerden biri ama merih+ çağları bozar mı yine emin değilim.

  niahi fikrime gelirsek; bizden güçsüz takımlara karşı başarılı olacağını düşünüyorum ama bizden büyük takımlara karşı da çok büyük olasılıkla başarısız olacağını düşünüyorum.
 • 239
  yerli hoca olmasını isterdim ama madem anlaşılmış kendisi getirildi, bize başarılar dilemek kalıyor. kendisi kesinlikle kötü hoca değildir. çok iyi başlayan kariyeri bir dönem yokuş aşağı yuvarlanmış ancak türkiye macerası boyunca toparlanma eğilimi göstermişti.

  karizmatik bir liderdir ve milli takım hocalığı biraz da karizma işidir. ayrıca türk insanı ile italyan insanı arasındaki mizaç benzerliği belki aşının tutmasına yardımcı olur.

  umarım birtakım şer odakları kendisini etkisi altına alamazlar ve özgürce yönetir takımı. zira oyunculuk kariyeriyle bile rızık hamidi cebinden çıkaracak düzeydedir.
App Store'dan indirin Google Play'den alın