• 30
  protokolü oluşturan zihniyetten tutun da, bu cümleyi ilk defa kullanıp medyada sürekli kullanılmasına neden olanlar da dahil olmak üzere, hepsinden iğreniyorum.
  olum bir pozisyonda temas varsa, ihtimal varsa, hakem ben gördüm demediği müddetçe bu var teknolojisi kullanılmalıdır. hatta ve hatta hakem gitmiyorsa ekran başına, tv ekranlarına var hakeminin davet ettiğini ve orta hakemin gördüm devam dediğini belirten bilgi verilmelidir. bunun sebebi ise çok basit bu teknoloji var ise özellikle majör hata olmasın amacıyla getirilmedi mi? -eee bu durumda ya bu teknolojiyi kullanın ya da komple kullanmayın sadece topun içindeki sensör ile uygulanan ofsayt sistemi ile gol çizgisi teknolojisi hariç kaldırın bu mereti.
  artık hayatımızdan çıkması gereken cümle.
 • 32
  fb'lilerin uydurduğu kalıp. var dediğimiz sistem sonuca direkt etki edebilecek durumlarda müdahale edebiliyor. penaltı, kırmızı kart, gol gibi durumlarda orta hakem yanlış karar verdiyse düzeltebiliyor, pozisyonu kaçırdıysa uyarabiliyor. ancak orta sahada hakem yanlış bir faul çalınca buna müdahale edemiyor, çünkü bu sonuca etki edebilecek bir hata değil. bizde bunu penaltıya karışamaza kadar getirdiler.
 • 33
  var'ın karışmayacağı şey: görüntülerde net olarak görülemeyen şeyler. örneğin futbolcunun eline çarpmış mı, çarpmamış mı anlayamıyorsan, başka fırsatım olmaz diye 90. dakikada hakemi çağırıp gel bir de sen bak diyemezsin. hele ki eline çarptı, ben gördüm diye manipüle edip saçma bir açıdan fotoğraf gösteremezsin.

  ağır çekimde ciku balımın baldıra darbesi de net bir şekilde görülüyor, livakovic'in topa dokunamayıp kontrolsuzce bileğe bastığı da. hakem görmedi ve sen ekrandan görüyorsun. var'ın varlık sebebi bu zaten. buna da karışmayacaksa kapatsın gitsin.
 • 35
  var bir karıştı, herifler (fenerbahçe) şampiyonluktan bir anda 1 adım daha uzaklaştırlar.

  mesela aslında var'in karışıp karışmaması değil. var nerede karışabilir?

  olay çok basit. kurallara tam hakim değilim ancak benim için var'in müdahele edip etmemesi hakemin verdiği veya vermediği kararlar ile alakalıdır. var bir karar mekanizmasıdır. hakeme dışardan destek verir. var'daki a zaten kendini net şekilde kendisini açıklar nitelikte.

  örneğin, orta hakem bir pozisyonu gördü, düdüğü çaldı ve bir karar verdi. var elindeki mevcut teknoloji ile hakemin yanlış karar verdiğine hükmetti. kendisini pozisyonu izlemeye davet etti. bu saatten sonra hakem kararında kalabilir veya kararını değiştirebilir. var sadece uyarır.

  bir diğer örnekte hakem pozisyonu süzemez ve düdük de çalmaz. maç devam eder ancak orada bir bit yeniği olduğu her halinden bellidir. 25 mart 2022 portekiz türkiye maçı hepimizin hafızasında. hani şu enes ünal'ın ısrarla yerden kalkmayıp, haklı şekilde penaltı kazandığımız müsabaka.

  orada ne oldu bilmiyoruz. var, ısrarla enes yerden kalkmayınca pozisiyonu izleme gereği mi duydu, yoksa zaten izleyecekmiydi, bunları bilmiyoruz.

  netice itibarı ile var dışardan müdahaele etti ve hakem doğru biri karar ile penaltıya hükmetti.

  olması gereken budur! var net süzdüğü pozisyonlarda eğer hakemin dikkatinden kaçtı ise, orta hakemi izlemeye davet etmelidir. onlar davet eder, hakem gelmezse, sorumlulukları ortadan kalkar.

  dediğim gibi, kurallara hakim değilim ancak biz de maç izliyoruz. sadece türkiye ligini de takip etmiyoruz. evet, diğer liglerde de hakem hataları oluyor. ancak var karışamaz saçmalığını ilk defa duyuyorum. var'in görevi zaten karışmak. var düdük çalamıyor zaten. sadece, hocam gel bir izle, istersen diyor. orta hakem izler, izlemez, o ona kalmış ancak var tabii ki de karışır.
 • 37
  bunu kim diyorsa yalan söylüyordur. "var", net olmayan bir şeye karışmaz. mesela geçen hafta sonu oynanan real madrid-barcelona maçındaki lamine yamal şutunda, topun çizgiyi geçti mi geçmedi mi olayında, net görüntü olmadığından var karışmadı. topun çizgiyi geçtiğini görselerdi karışırlardı. fenerliler yine kendilerine göre futbol kuralı uydurup, sonrada buna inanmaları gerçekten inanılmaz bir vaka! lan adamın ayağına senin oyuncun vurmuş, bu penaltı! neyine karışmayacak? gerçekten git başka spor dalı izle sen!
 • 40
  (bkz: 22 nisan 2024 sivasspor fenerbahçe maçı)

  fırat aydınus’a göre var karışamazmış.
  suçladığı hakem alman brand.

  bir alman’a yöneltilebilecek en saçma suçlama.
  almanlar, kural’a ve yönetmeliğe uyma konusunda takıntılı millet. herhangi bir işte belirlenmiş kurala ve yol yordama uymak konusunda obsesif millet…
  hiç var hakemliği yapmamış fırat, alman sisteminden geçipte var hakemi olabilmiş brand’ı, kuralı ve yönetmeliği yanlış uygulamakla suçluyor.

  hayır kardeşim. sizler var protokolünü, fenerin çıkarına göre her durumda farklı uyguluyorsunuz..

  memlekette her şey oluyorsun, ama rezil olamıyorsun
 • 42
  var karışmaz uygulaması çok basittir. avrupada kolayca uygulanabiliyor.

  ortada net bir müdahale yok, herkesin farklı yorumlayabileceği, gri pozisyonlar orta hakemin insiyatifine bırakılmıştır. gayet de mantıklıdır.

  örneğin ceza sahası içinde omuz omuza verilen bir mücadelede birinin düşmesi gibi.

  ortada net bir müdahale var. küçük ya da büyük fark etmez. bu durum orta hakem tarafından göz ardı edilmişse var müdahale eder.

  örneğin bir savunma oyuncusunun eli ile müdahalesi. az dokundu çok dokunduya bakılmaz.

  her şey bu kadar basit. bülent timurlenk’in de dediği gibi camialardan çekinip gerçekleri eğip bükmeyin ya da kılıf uydurmaya çalışmayın.
App Store'dan indirin Google Play'den alın