• 3
  (bkz: memphis grizzlies)

  bugün günlerden yine kanada, yine kuzey.

  üç satır yukarda memphis referansını vererek bu entariyi girdim çünkü hepimizin bildiği üzere bu takım artık memphis semalarında boy gösteriyor. ancak accık sonra bahsedeceğimden sebeplerden dolayı "grizzlies" franchise'ı esasen bir kanada, bir vancouver ürünü. dolayısıyla asıl onore edilmesi gereken şehir kanada'nın güzel lokasyonlarından biri olan venkuğvır.

  tıpkı toronto raptors organizasyonu gibi grizzlies de nba'in kanada'ya açılma girişiminin bir sonucu. 1995 yılında nba'e iki takımla dahil olan kanada, o dönem toronto'yla birlikte vancouver'ı sok(tur)muş lige. bunda iki şey etkili olmuş. birincisi, toronto'yla vancouver'ın kanada'nın popi şehirlerinden ikisi oluşu. sosyokültürel dinamikler açısından ülkeyi rahatlıkla temsil edebilecekleri düşünülmüş. diğer sebep ise şu; kanada haritasına bakarsanız bu iki şehrin birbirlerinden çok zıt konumlarda olduğunu göreceksiniz. vancouver kanada'nın en batı tarafında yer alırken toronto ülkenin en doğusunda kalan şehirlerinden biri (ülkeyi her iki koldan temsil edecekleri hesaba katılmış):

  https://gss.gs/mR5.png (vancouver british columbia'da, toronto ontario'da)

  grizzlies için ilk başta "mounties" ismi düşünülmüş. fakat burada bir problem çıkmış. olay şu ki, royal canadian mounted police'e yani kanada ulusal polis teşkilatı'na halk arasında mounties deniyormuş. fikri duyan polis kısmı bu düşünceye kesinlikle karşı gelmiş o dönem. bu durum karşısında yeni arayışlara başlayan kurucular kanada'ya, vancouver'a özgü bir hayvana yönelmişler; kanada'nın batı ve kuzeybatı tarafında ve alaska'da çokça bulunan bir bozayı türü olan grizzly franchise adı olarak tercih edilmiş.

  ahan da size sempatik (çok yaklaşmayın, anne zkr) bir bozayı ailesi: https://gss.gs/bng.jpg

  kanada'nın 1995 doğumlu grizzlies franchise'ının ömrü çok uzun sürmez. daha doğrusu organizasyonun kanada uzantısı pek kalıcı olmaz. kurulduğu günden itibaren düzenli olarak milyon dolarlarca zarar eden ve bir türlü başarılı sonuçlara uzanamayan takım için şehir değişikliği elzem olur. alternatifler arasında las vegas, memphis, nashville, new orleans ve st. louis vardır. tercih memphis olur.

  grizzlies franchise'ını şehre getiren memphis yerelleri takımı dibine kadar sahiplendiklerini insanların gözüne gözüne sokmak için bir hamlede bulunurlar ve the pyramid'i inşa ettirirler (şimdiki adıyla fedex forum). menşei tennessee eyaletinin memphis şehri olan fedex kargo firması franchise'ın adının express olarak değiştirilmesini talep eder. hatta o dönem iyi de para teklif edilir lakin bu noktada devreye bizzat nba yönetimi girer. nba yönetiminin takım isimleri konusunda kesin bir kuralı var; hiçbir sponsor takıma ismini ya da ismiyle özdeşik bir simgesini veremez. evet, baştan aşağı reklam dolu olan nba'de böyle net bir kaide var. dolayısıyla fedex'in bu isteği bizzat nba yönetimi tarafından kesin bir dille ret yer ve isim memphis grizzlies olarak kalır.

  hikaye budur sevgili dostlar.

  vancouver şehriyle alakalı bir iki şey çiziktirmek istiyorum; nüfusunun %39'unu göçmenler oluşturmaktadır. ülkemizin artvin'i vancouver'ın kardeş şehirlerinden biridir. şehir dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak nitelendirilmektedir. şehrin spordaki asıl popüler temsilcisi bir nhl takımı olan vancouver canucks'tır. eğer bir gün yolunuzun düşeceği tutarsa şehirle ilgili şurada güzel bilgiler var:

  https://gezimanya.com/vancouver

  bryant reeves, mike bibby ve shareef abdur-rahim ile özdeşleşen vancouver grizzlies forması şöyle bir şeydi: http://gss.gs/rnw zaten sonra tarihin tozlu sayfalarına karıştı. :(

  entry bitti.

  e: imla