• 10
  gelecek sezon avrupa ligine nasıl katılacağımıza dair eksik bilgi var, onu açıklığa kavuşturmak istedim. bildiğiniz gibi geçen sezon başlayan kurala göre ülke kupasını kazanan takım doğrudan avrupa ligi gruplarına kalıyor. eğer kupaya alan takım aynı zamanda lig sıralamasında da avrupa hakkı kazanıyorsa bu finalist diğer takıma değil, ligde bir alt takıma geçiyor. yani, ligi üçüncü bitiren takım türkiye kupasını kazanmış gibi doğrudan avrupa ligi gruplarına kalacak, dördüncü bitiren takım üçüncü bitirmiş gibi, beşinci bitiren takım da dördüncü bitirmiş gibi katılacak.

  eğer kupayı başakşehir kazanırsa:

  3. olan takım doğrudan avrupa ligi gruplarına kalacak.
  4. olan üçüncü ön eleme turundan katılacak, geçerse play-off turuna kalacak, onu da geçerse gruplara kalacak.
  5. olan sırasıyla ikinci ön eleme turu, üçüncü ön eleme turu ve play-off turunda yer aldıktan sonra gruplara kalacak.

  ikinci ön eleme turu 13-20 temmuz tarihlerinde,
  üçüncü ön eleme turu 27 temmuz - 3 ağustos tarihlerinde,
  play-off turu ise 17-24 ağustos tarihlerinde oynanacak.

  şu tabloda üçüncü olmak daha da önemli çünkü başakşehir kupayı kazandığı taktirde üçüncü bitiren ön eleme ile uğraşmıyor. bu da büyük bir yükten, belirsizlikten kurtulmak demek. kamp zamanları daha geniş, transferler daha rahat yapılabilir. ancak söz konusu bizim takım olunca bunun bizim için iyi olacağından şüpheliyim. ikinci ön elemeden başlasak daha iyi olur gibi, belki acele edip transferi eylül'de değil de temmuz ortasında bitirirler. bizimki de hayal işte.

  büyük ihtimalle ağustos'ta askerde olacağım için temmuz'da ön eleme oynasak da izlesem diye umut ediyorum ama tarihler ters. zaten yedek subaylık çıkarsa sezonun tamamında yok yazın beni. igor tudor ve dursun özbekli bir sezon daha kaldıramazdım. iyi olur iyi.
 • 11
  2.öneleme oynamanın eksileri; sezonu erken açmak, bunun uzun süreli maratonda handikap olması, transferlerin yetişmemesi, sakatlanmalar ve uğursuz dursun yüzünden elenip havlu atmak. en çok canımızı acıtan durum ise "burada ne işimiz var !!!"
  artılarına gelirsek, hazırlık maçı olarak en azından futbolcuların ve hocanın ciddiye alacağı maçlardır. takımın bütün elemelerde seri başı oynayacak olmasını unutmayın. ek bilgi, geçen sene osmanlıspor'a gelen rakipler zimbru, nomme kalju, fc midtylland.
  son sözüm sana arsenal bizi heyecanlandırıyorsun :)
 • 14
  eveeet...

  süper lig'de sıralama muhtemelen şöyle olacak,

  1. beşiktaş : şampiyonlar ligi gruplarına direkt katılım)
  2. başakşehir : şamp. ligi 2 ön eleme oynayacak, 1 tur geçerse avr. ligi'ne direkt gruplardan başlıyor, eğer şamp. ligi ilk ön elemede elenirse avr. ligi için playoff turu oynayacak. hiç bir turda seri başı değil.
  3. fenerbahçe : avrupa ligi için 2 ön eleme oynayacak, her turda seri başı.
  4. galatasaray : avrupa ligi için 3 ön eleme oynayacak, her turda seri başı.

  3. ve 4. sırası değişse de isimleri değiştirin kalan her şey aynı olacak.

  türkiye kupası galibi konyaspor: direkt gruplardan başlayacak

  tarihte ilk kez 5 takımın birden gruplarda mücadele ettiği bir sezon izleyebiliriz.

  eğer başakşehir her sene yaptığı gibi bir mallık yapmazsa en azından avr. ligi'ne kalabilir.

  biz ve fener de ilk turlarda trömsö faciası gibi bir şey yaşamazsak puanları toplaya toplaya geliriz.

  bakarsınız avrupa kupalarında bir son 16, çeyrek final turunda 2 türk takımı karşılaşır.
 • 15
  bizim adimiza rakibimizin büyük ölçüde 19 haziranda yapilacak kurada belli olarak, 13 temmuzda 2. ön eleme maçi ile ba$layacak olan sezondur.

  bu turu geçtigimiz takdirde:

  3. ön eleme turu - 27.07. / 03.08. (kura 14.07.)
  play off maçlari - 17.08. / 24.08. (kura 04.08.)

  bu turlari geçip gruplara kaldigimiz takdirde 14 eylülde ilk grup maçimizi oynayacagiz.

  yillar sonra yine nerede ise sifirdan bir avrupa serüvenine ba$layacagiz. en son 2009 / 2010 sezonunda 2. ön eleme turu ile ba$layip gruplardan çikmi$iz ve ilk turda atletico madrid e * elenerek kupaya veda etmi$iz. senesine 3. ön elemeden ba$layip, 2. ön elemede karpaty lviv * elenip erkenden veda etmi$iz. 7 senedir yokuz bu kupalarda, 2015 / 16 sezonunda $ampiyonlar liginden elenip ilk turda lazio'ya yenildigimizi saymazsak.

  valla ne diyim, vira bismillah. *
 • 17
  son yıllarda güç dengesi olarak avrupa ligi ciddi şekilde klasman farkının olduğu bir turnuva haline geldi. geçen seneki manchester united zaferiyle sonlanan sezon öncesine kadar kura şansı ve çok da üst düzey olmayan kadrolarla yarı final-final seviyeleri görülebilirdi.

  2017-18 sezonu adına konuşmak için elbette çok erken. geçen yılki istisnayı bir kenara bırakırsak ciddi şekilde söz sahibi olabileceğimiz bir turnuva geçirebiliriz. ama tüm bu hayaller için önce galatasaray'ın kuracağı kadroyu görmemiz gerekiyor tabii ki.

  şampiyonlar ligi'nde iddialı olduğumuz dönemdeki takım avrupa ligi'nde yer alsa, o kenetlenmiş galatasaray bu işi sonuna kadar götürürdü diye düşünüyorum. transferlerde hata payı bırakmakla birlikte; kısmen doğru bir yapıyla iyi yerlere gelmek çok mümkün avrupa ligi'nde. şampiyonlar ligi sahnesinden uzak kaldığımız bu yılı umarım iyi değerlendiririz.
 • 24
  moral bozmak, heves baltalamak istemem ama gruplara kalırsak büyük iş başarmış olur bu takim. eger transferler yetişmezse, ki genelde öyle oluyor, sahaya çıkacak on biri yok bu takımın bilmem farkında mısınız? milli takimdakiler kampa gelseler moralsiz olacaklar, düzgün oynamayacaklar. alıştık artık beyefendilere. gelmeseler sahaya kim çıkacak merak ediyorum.

  kalede cenk, stoperde ahmet hakan balta, orta sahada de jong tolga, kanatta sinan yasin'le zor maç kazanırız.*