• 1
  uefa kriterlerince "clash kit" olayını ortadan kaldırmak üzere takımlara şart koşulmuş forma türüdür.

  eskiden 2 çeşit forma söz konusuydu, ilk forma takımın ambleminden ve öz renklerinden oluşturulmak zorunda idi. ikinci forma ise takımın bir başka takımla benzer renklere sahip olması durumunda hakemin oyuncuları ayırt edebilmesini sağlamak amacıyla planlandı. ikinci formalarda genel yaklaşım, gökkuşağı renklerine sahip takımların "beyaz" ağırlıklı formalar üretmelerine dayalıydı.

  öz renkleri beyaz ve türevi olan takımların ise ikinci formaları "siyah" ve türevlerinden oluşturulacaktı.
  bu formalara genelde deplasmanda giyildiği için "deplasman forması" denmiştir.

  özde üçüncü forma ise, yoğun takım trafiği sonucunda renklerin fazlaca birbirine takılabilmesi, takımların her maçta rakip formayı analiz ederek forma getirme zorunlulukları gibi durumlar nedeniyle öne sürüldü.

  uefa bu konuda yaptığı açıklamada "üçüncü formalar, genel olarak takımların ana renkleriyle pek bağıntılı olmayan, gerek endüstriyel anlamda satışa katkı sağlayabilecek, gerekse de çok alternatif gerektiren durumlarda seyir zevki oluşturulabilecek nitelikte olmalıdır" şeklinde talimat veriyor.

  tüm bunların sonucunda galatasaray'ın son 3 senede turuncu, mor ve pembe (somon) renk formaları gayet yaratıcı ve keyif veren üçüncü forma tasarımları olarak göze çarpıyor.

  hele ki geçen sene fenerbahçe'nin tasarlayıp da giymeye cesaret edemediği hıyar yeşili formayı düşününce...
 • 3
  alternatif renklerde olması gereken formadır. örneğin iç saha formanız kırmızı siyah çubukluysa, alternatif forma diye kırmızı siyah damalı forma yapmak en hafif tabirle saçmalıktır: http://gss.gs/ivj
  ama armanızdaki diğer renk olan sarı güzel bir alternatif olacaktır: http://gss.gs/tRw
  göztepe gibi tarihinizden ilham alarak ana renklerinizi detay rengi olarak kullanıp harika bir mavi forma da giyebilirsiniz: https://twitter.com/...s/876835248436383746
  http://gss.gs/Lpl

  galatasaray özelinde konuşacak olursak bize en çok yakışan alternatif renklerin turuncu ve mercan olduğunu düşünüyorum. 2289 mercan forma zamanında gereksiz yere çok tepki çekti fakat monokrom bir amblem kullanılarak pekala tertemiz bir iş çıkarılabilir: (bkz: galatasaray forma tasarımları/#2385398)