• 1
  uefa kriterlerince "clash kit" olayını ortadan kaldırmak üzere takımlara şart koşulmuş forma türüdür.

  eskiden 2 çeşit forma söz konusuydu, ilk forma takımın ambleminden ve öz renklerinden oluşturulmak zorunda idi. ikinci forma ise takımın bir başka takımla benzer renklere sahip olması durumunda hakemin oyuncuları ayırt edebilmesini sağlamak amacıyla planlandı. ikinci formalarda genel yaklaşım, gökkuşağı renklerine sahip takımların "beyaz" ağırlıklı formalar üretmelerine dayalıydı.

  öz renkleri beyaz ve türevi olan takımların ise ikinci formaları "siyah" ve türevlerinden oluşturulacaktı.
  bu formalara genelde deplasmanda giyildiği için "deplasman forması" denmiştir.

  özde üçüncü forma ise, yoğun takım trafiği sonucunda renklerin fazlaca birbirine takılabilmesi, takımların her maçta rakip formayı analiz ederek forma getirme zorunlulukları gibi durumlar nedeniyle öne sürüldü.

  uefa bu konuda yaptığı açıklamada "üçüncü formalar, genel olarak takımların ana renkleriyle pek bağıntılı olmayan, gerek endüstriyel anlamda satışa katkı sağlayabilecek, gerekse de çok alternatif gerektiren durumlarda seyir zevki oluşturulabilecek nitelikte olmalıdır" şeklinde talimat veriyor.

  tüm bunların sonucunda galatasaray'ın son 3 senede turuncu, mor ve pembe (somon) renk formaları gayet yaratıcı ve keyif veren üçüncü forma tasarımları olarak göze çarpıyor.

  hele ki geçen sene fenerbahçe'nin tasarlayıp da giymeye cesaret edemediği hıyar yeşili formayı düşününce...