• 1
  atletizm'in bir dalı olan üç adım atlamada dünya rekoru 18.29 metreyle jonathan edwards a, türkiye rekoru ise 16.67 ile berk tuna ya aittir.

  yeterince hızlanabilmek ve 30 santimetrelik sıçrama tahtasından(10 cm si faul bölümü olup kırmızı boyalıdır), olabildiğince uzağa fırlayabilmek gerekir. üç adım atlamanın, adından da anlaşılacağı gibi, üç aşaması vardır. atletin yükseldiği ayağının üstüne düştüğü hop; sıçramayı diğer ayağa aktarma step ve kum havuzuna düşüş jump(atlayış).

  * olaylar :

  uzun atlama ve üç adım atlama da sporcular belli bir yol boyunca koşarlar ve yolun sonunda atlayışlarını yaparlar. bununla beraber triple atlamada ise sporcular tek ayakları üzerinde sıçrar , adım atar ve zıplarlar. böylece başarılı şekilde bir atlama yapmış olurlar. her olayda bir sporcunun en iyi performansı dikkate alınır. üç raunttan sonra en iyi sekiz kalan üç raunda geçer. daha sonra da onlar kendi arasında elemeler yaparak birinciyi belirlerler.

  * beraberlikler :

  tüm beraberlikler sporcuların en iyi ikinci performansı karşılaştırılarak bozulur. eğer bu işe yaramazsa 2. , 3. �şeklinde devam ederek sonuca ulaşılmaya çalışılır. eğer yine de beraberlik bozulmazsa ikisi de kazanmış sayılır. ancak söz konusu olan altın madalya ise ; sporcular beraberlik bozulana dek yarışır. mesafeler : bir atletin atladığı sayılan mesafe sporcunun atladığı yere en yakın olan yeri ile atladığı nokta arası uzaklıktır.eğer mesafe tam sayı değilse ; en yakın tam sayıya yuvarlanır.

  * fauller :

  bir sporcu atlaması gereken yerden ileride bir yerden atlarsa ya da yer düşeceği alanın dışına düşerse bu bir faul sayılır. bu tür hatalar genellikle sporcu dengesini sağlamak için kollarını açtığında olur.

  * rüzgar faktörü :

  uzun atlama ve üç adım atlamada eğer rüzgarın hızı 2 m/sn ( 7.2 km/sa ) den hızlı eserse kırılan rekorlar resmiyet kazanamaz fakat derece yarış içinde geçerli olur.

  * diğer kurallar :

  bir sporcu atlarken hareketine engel olan bir durumla karşılaşırsa , hakem atlayışı tekrarlatabilir. - sporcular oyunları bir hakemden izin almadan bırakamaz. - sporcular oyun sırasında asistanlarından yardım alamaz ; ancak sporcunun herhangi bir sağlık problemi varsa bu kural geçerli değildir. - bir hakem eğer sporcu atlamayı çok geciktirirse onu cezalandırılabilir.

  edit: imla
 • 3
  üç adım atlama; sıçrama, adım atma ve atlama biçimindeki üç ayrı kesintisiz hareketin ardı ardına yapılarak en uzak mesafeye ulaşmaya dayalı pist ve alan sporudur. üç adım atlama çocukların seksek oyununa çok benzer. 1896’dan beri olimpiyatlarda yer almakta olup ilk oyunlarda iki sıçrama, sonraları tek sıçrama biçimini almıştır.

  çağdaş üç adım atlamada hız mesafesi uzun atlamada olduğu gibi 45 metredir. burada da atletler uzun atlamada olduğu gibi atlayıştan önce süratli koşu ayak ve baldırları kuvvetlendirici egzersiz ve jimnastik hareketleri yaparlar, koşuya tam anlamıyla ısındıktan sonra başlarlar. üç adım atlamacı gücünü korumak ve hareketin tamamına eşit olarak dağıtmak için tek adım atlamacıdan daha alçak sıçramalar yapmalıdır. güç ve denge, rüzgâra karşı durmak için en gerekli şeylerdir.

  atlama sahası olarak kullanılan atlama havuzu ve atlama tahtası, uzun atlamadakinin aynısıdır. yalnız üç adım atlamada, atlama havuzu ile atlama tahtasının arası en az 11 metredir.

  günümüzde üç adım atlamalarda, süratle atlayan ve sıçrama kuvvetine sahip olanların kullandığı de silva tekniği ile az süratli olanlar tarafından kullanılan orta doğu tekniği tercih edilir.

  tek adımın aksine, üç adım atlamada sıçramadan önceki sürat fazla önemli değildir. sıçrama; hızlı ve koşu yönünde olup tek adımdan daha alçak olmalıdır. yarışmacı ilk adımda tek ayağı üzerinde havalanmalı ve aynı ayağının üzerine inmelidir. bunu yerde atılan ikinci uzun bir sıçrama izler. adım için diğer ayağının üzerine düşmelidir. bu süre içinde (sekme ve adım) yarışmacı koşu alanındadır. üçüncü ve son atlamayı yapıp iki ayağıyla havuza düşer. üç adım atlamalarda da atletlerin altışar hakları vardır. altı atlayış sonunda en iyi dereceyi yapan atlet birinci olur. atletler, atlayış sırasında yanlış ayağıyla kasten yere dokunursa atlayış geçersiz olur. diğer kurallar uzun atlamadakilere benzer.

  not: alıntı.
 • 4
  güçlü bir zıplayış gercekleştirilir. üç defa uzun adımlar atılır ve sonuncusundan itibaren ucuş başlar.

  bu karmaşık bir tekniktir., koşarken zıplamayı gerektirir. üç adım atlama, çabuklugun, gücün ve koordinasyonun karışımıdır. amaç; her adımda mümkün olan en az derecede hız ve momentum kaybetmektir.
  herhangi bir yapıdaki atlet güçlü eklemleri ve çelik gibi kasları olması durumunda bu sporu yapabilir. üç adım atlamacılarının fiziksel formlarını her zaman izlemeleri gerekir. üç adım atlama uzun bir süre boyunca göze girememişken çok yetenekli atletler sayesinde hak ettigi yere ulaşmıştır.

  üç adım atlamacılar atletizmde "insan kangurular" olarak nitelendirilir.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!