• 1
  artık ayrı bir başlık altında değerlendirilmesi gereken eylem.

  forum tarzı entry, zaten moderasyon tarafından tanımlanmış ve formata aykırı olarak belirtilmiş bir sınıflandırma. şekil olarak tweet tarzı girilmiş entryler bu başlık altında değerlendirilebiliyor. bu elemeden geçenlerin pek çoğu da tanım örnek alıntı ya da bkz değil klasmanına girdiği için format dışı kabul ediliyor.

  ancak mantıken tweet tarzında yazılmış olan pek çok entry biraz da sınırlar esnetilerek sözlükte kalmaya devam ediyor. en başta çuvaldızı kendime batırmak adına söyleyebilirim ki maç günleri sol frame'de üç beş tezahürat görünsün sinerji olsun* adı altında ben de dahil olmak üzere bir kısım yazarın girdiği entryler de bunlara dahil.

  aynı esprinin 40 kere alt alta yapılması, aynı başlıktan silinince farklı başlıklar altında yapılması, goygoyun altına goygoy yapılması, tam tersi taşlamaların da alt alta gitmesi, birinin bıraktığı noktadan diğer entrynin başlaması, bir entry'nin altına "reply" kafasıyla sadece laf sokan başka bir entry'nin girilmesi, insanların hakaretlerini formata uydurmaya çalışma gayretleri...

  hakikaten akıl almaz bir çaba tüm bunlar.

  galatasaray sözlük ile ekşi sözlük kıyaslamaları yapılıyor ya dönem dönem. bence bu konudaki belirleyici şeylerden biri olacak sözlüğün bu konudaki tavrı. çok sıkı davranınca moderasyona baskıcı eleştirileri yapılıyor, biraz gevşek tutunca da ne yazık ki mantar gibi türemeye devam ediyor. işin kötü tarafı bundan 10 sene önce bile olsa yapılmış bir istisnai uygulama en ufak yaptırımında moderasyonun önüne getirilebiliyor, biraz da süsleyip püsleyip moderasyona hakaret hatta küfüre kadar gidiyor. hızını alamayan gidiyor başka yerlerde de moderasyona doya doya küfredebiliyor.

  internet aleminde bu işlere kafa yoran, endişelenen tek tük yerlerden biri burası belki de. ortada bir fark varsa eğer böyle yol ayrımlarında yaratılabiliyor. bu noktada moderasyondan da öte yazarların alacağı tavır belirleyici olacak. ancak gidişat bu şekilde giderse yakın bir zaman içinde galatasaray sözlük'ün adı dışında bir farkı kalmayacak ekşi sözlük'ten...
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!