• 2180
  taraftarı uçup kaçmazsa iyi takım ama kesinlikle top class bir takım değil. milli takımımızı ayakları yere basan söylemler üzerinden değerlendiren ve seviyesinin top class olmadığını belirtenlere katılıyorum. o seviyelere çıkmamız ve üst turlarda kalıcı olmamız için daha çok ekmek yememiz gerekiyor. 1 dönemlik avrupa başarısı bizi italya, ispanya, almanya ya da fransa milli takımı yapmayacak. 2000'lerde dünya kupası 3.lüğü yaşamak bizi nasıl o seviyelerin takımı yapmamışsa önümüzdeki euro 2020 turnuvasında gelecek olası bir başarı da aynı şekilde en üst klasa ulaştırmayacak. o seviyelerin takımı olmak stabilite gerektirir. türkiye milli takımı önümüzdeki 15-20 sene her turnuvada gruplardan çıkar da bu takımlarla aşık atacak seviyede bir performans gösterirse o zaman en üst klasmanda yer alacak seviyeye gelebilir. insanımız ne yazık her zaman olduğu gibi çabuk gaza geliyor.

  "türkiye top class bir takım olabilir mi?" sorusu çok önemli. şimdi, potansiyel olarak bunu başarabilecek kaynaklara ve güce sahibiz ama başaramayacağız büyük ihtimalle. bilindiği üzere fatih terim'in son milli takım macerasında aldığı kritik bir yabancı kuralı kararı vardı. bu kural yerel ligdeki takımların kadrolarında istedikleri gibi yabancı futbolcularla oynayabilmesine olanak sağlıyordu. sınırlamalar vardı ama takımlara zorluk çıkartacak şekilde değildi. bu kural değişti ve şimdi yeniden(50. kez olduğu gibi) sancılı bir sürece giriş yapacağız. tff'nin başındaki kalitesiz ve vasıfsız isimlere bakıldığında ilerleyen dönemlerde sahaya yalnızca 6 yabancı ile çıkabileceğimizi söylediklerini görüyoruz. resmiyete geçti sanırım ama her an yine değişebilir çünkü türkiye'de planlama yok. kafamıza nasıl eserse öyle hareket ediyoruz. sadece milli takımın değil hiçbir futbol kulübünün bu şartlar ve kafa yapısıyla uzun dönemde başarı yakalaması zor. dolayısıyla yakalayabileceğimiz başarılar hep kısa dönem başarılar olarak kalmaya devam edecektir.

  yabancı sınırlaması ile birlikte potansiyelli futbolcuları kirli futbol iklimimizde tutmaya çalışacağız ve bu futbolcular avrupa'da kazanabilecekleri birikimleri kaybetmiş olacaklar. bu da milli takımımıza yansıyacak. bu kural daha önce de denenmiş ve milli takımımız başarısız olmuştu. neden aynı şey tekrar yapılmaya çalışıldı anlamış değilim. burada bir art niyet seziyorum. ülkesini seven insanlar başarısız olacağı belli kararları bu şekilde almazlar. uzun vadede milli takımımız da bu "kötü" kararlardan nasibini alacaktır.
 • 2181
  türkiye futbol federasyonu ve ülke futbolu hakkında karar alıcılar tarafından bitirilmeye yemin edilmiş takım.

  yabancı sınırlaması veya yerli dayatması ile bitirilecek takım. bu takım ne zaman başarılı oldu? çoğu oyuncusu avrupa'nın beş büyük liginde antrene edilirken. yabancı sınırı ile ne isteniyor? oyuncuların türkiye'de antrene edilmesi. peki türkiye'nin kulüpleri avrupa'da rakiplerine zorluk çıkarabiliyor mu? hayır. en basitinden antalyaspor'un erkan eyibil transferi ile sıkıntılar başladı. bu çocuk belki hollanda'da kalsa orkun kökçü gibi bir futbolcu olacaktı. türkiye'ye geldi ve artık en çok olabileceği deniz türüç. bakıyoruz bu milli takımın euro 2020 kadrosuna; orkun var, deniz yok. denklem bu kadar basit.

  almanya'nın, belçika'nın yaptığı gibi büyük alt yapı devrimleri yapmadan bu çocukları türkiye'de zorla oynatmak bu milli takıma ihanet etmektir. biz bu devrimleri hem sosyal yönden, hem ekonomik yönden yapamayız. ayrıca bu ülkelerde de zaten sınırlama son derece az.

  bilerek ve istenerek altına dinamit döşeniyor bu milli takımın. kim, neden yapıyor anlamaya çalışıyorum. menajerler sporcu olmayan oyuncularını pazarlayamıyor diye onlara kıyak yapmak ve onlardan yüzdelerini almak amaç diye düşünüyorum. bu kararda parmağı olan herkes işin sonunda cebini dolduracaktık. başka hiçbir mantıklı açıklaması yok.
 • 2182
  pırıl pırıl gencecik çocuklarla başarılı olmasını canı gönülden dilediğim ülkemizin bir numaralı takımı.
  benim izlediğim futbol tarihi boyunca ilk defa bu kadar mükemmel bir savunma hattımız var. buna bülent, alpay, ogün dönemi dahil.
  ortasahamız ilk defa genel olarak avrupa ortalamasına yakın.
  sadece kanatlarımız ve forvet rotasyonumuz kısıtlı. ama onlar için de kendilerini ispatlama turnuvası.

  top seviye (fransa, almanya, vs) değiliz hatta top seviyenin bir altındaki (ingiltere, belçika, vs) seviyede de değiliz ama o seviyeye yakınız. doğru futbol ile avrupada ses getirecek bir sonuç elde edebiliriz euro 2020 turnuvasında.
 • 2184
  prim olayları çıktığı zamanlardan beri soğuduğum takımımız, yalan yok. umarım bu jenerasyon prim falan almaz ya da güzel bir yere bağışlarlar. bir türk sporcunun ülkeyi temsil ettiği için para almasını ben kabullenemiyorum. onca insan arasından seçilip o formayı giyme gururunun yetmesi ve artması gerekir. üstelik bunlar dünyayı kazanan insanlar. diğer amatör sporcular olsa neyse. milyon liralık yeni bir saat almayıversinler.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!