• 2502
  ferdi oynar, galatasaraylı beğenmez, fenerli beğenir.
  aldülkerim oynar, fenerli beğenmez, biz beğeniriz.
  arda oynar, biz kötüleriz, fenerli göklere çıkarır.
  galibiyet golünü irfan can atar, barış alper atmış gibi konuşulur. takım tutmaya devam ediyoruz milli takım yerine.
  ama sahada futbolcular iyi ki takım tutmuyor. yoksa barış alper, ortayı irfan'a doğru atmazdı. ama ben acayip sıkıldım milli maçta kulüp fanatikliği yapılmasından.
  (bkz: 16 haziran 2023 letonya türkiye maçı)
 • 2503
  iyi takımdır ancak bizim beklentimiz kadar değil. bunu letonya maçında değil iç sahada 0-2 kaybettiğimiz hırvatistan maçında daha acı bir biçimde tecrübe etmiştik. avrupa'nın en az nüfuslu ülkelerinden dalmaçya sahilli hırvatistan bizi yürüyerek yendi. ayaklarımız yere basmalı. zeki çelik'i cafu sanıyoruz ama roma'nın çok bilinmeyen sağ beki karsdorp'tan ne farkı var? cengiz ünder'e mahrez muamelesi ediyoruz ancak harvey barnes bile ondan iyi bir futbolcu. aynı şekilde merih demiral'ı bonucci, ferdi kadıoğlu'nu adriano gibi görüyoruz amma ve lakin ne merih'in dante'den, ne de ferdi'nin youssuf atal'dan fazlası var. sanırım bizim gözümüzde bunlar çok büyük futbolcular. kimse kusura bakmasın ama çalhanoğlu dışında üst düzey bir futbolcumuz yok.
 • 2504
  genetik faktörlerden dolayı ve eğitim kalitesizliğinden dolayı başarı olasılığı son derece kısıtlı olan milli takım.

  türk milli takımını doğru değerlendirmek için ilk olarak fiziksel genetigimize bakmamız lazım. örnek olması açısından mevkileri ele alarak ilerlemek istiyorum.

  stoper çıkarıyoruz çünkü güçlü insanlarımızın var, güreş ve halter gibi sporlarda tescilli zaten bu durum. ama tek tip stoper çıkıyor. alpay, merih, bülent korkmaz, çağlar söyüncü yani hep vatan millet sakarya.

  en iyi türk oyunculara bakalım, gurbetçileri de dahil edersek; ilkay gündoğan, hakan çalhanoğlu ve orkun kökçü. fiziksel olarak üçü de birbirine yakın, eğitimlerini yurtdışında kaliteli yerlerde almışlar ve tarz olarak da aynılar, üçü de oyun kurucu 8. bunların üçü de dünya çapında oyuncular, ikisi karşılıklı şampiyonlar ligi finalinde oynadı geçen hafta, diğeri enzo fernandez'in veliahtı olarak rekor transfer yaptı.
  çok net söyleyebiliriz ki, serbest 8 de çıkıyor bu ülkeden.
  ayhan'ın oğlu efe akman da bu mevkiye geliyor, gs yerinde olsam hazırlarım çocuğu oraya.

  çok nadir de olsa; sergen, tümer, arda gibi serbest 10 numara doğal yetenekler çıkıyor, bu mevki de tamam. doğaçlama olsa da tamam, çünkü ara sıra çok yetenekli insanlar da çıkıyor bizden. allah vergisi bu kısım.

  tuncay, kerem, barış, cengiz çok az da olsa hızlı oyuncular da çıkıyor ara sıra. kanatları da tolere edebiliriz.

  kısmen yetenekli kaleci de çıkarabiliyoruz. akademilerse kaleci seçimlerini doğru yapabilsek daha da iyileri gelebilir ama burada da rant var. beleş 3. kalecilik güzel meslek, yedirmezler.

  dikkat ederseniz bizim en iyi oyuncularımız hep bu mevkilerde.

  şimdi de çıkarmamızın mümkün olmadığı mevkilere bakalım;

  dm çıkmıyor, çünkü çok yüksek oyun zekası gerekiyor. yüksek zekalı oyuncu denk gelse fiziksel olarak kapasite de gerekiyor. yani bizim ülkeden kolay kolay bir rodri, bir busquets, bir fabinho, bir casemiro çıkmayacak. bu mevki kara delik.

  bir diğer eksiğimiz fizik gücü yüksek box to box orta saha. siyahi oyuncular doğru eğitimi alırsa onlardan çıkıyor bu tarz oyuncular da. çünkü hem hız lazım, hem güç lazım, hem teknik lazım. yok yani bizim ülkede ve muhtemelen de çıkmayacak. çare oyuncu devşirmek.
  denis zakariya mesela aslen isviçreli mi, hiç sanmıyorum.
  ama adam takımına atak sürekliliği sağlayabiliyor. atak sürekliliği demişken, yine gs'mizde torrerira var dm olarak, bir çok maçta torreira'nın merkezi süpürmesiyle atak sürekliliği sağladık. okan buruk ve suat sonrası yok başka, çıkacak gibi de değil

  bizim milli takımın şanssızlığı bu maalesef.
  şöyle açıklayayım; orkun kökçü'nün hakan çalhanoğlu ile yan yana oynamasıyla florentino luis ile yan yana oynaması aynı şey değil. orkun muhtemelen benfica'da da yüksek performans verecek. çünkü kadro mimarisi doğru.

  hakan çalhanoğlu yine benzer sıkıntıyı yaşıyor milli takımda. her sene seria a'da müthiş işler yapan adam milli takımda yerle bir oluyor. çünkü etrafında uyumlu olabileceği parçalar yok. bu durumda calha'ya kızmanın bir mantığı da yok.

  stoperde de şöyle bir sıkıntı var, tek tip çıkarıyoruz demiştik, nelsson gibi akıllı oyuncu çıkaramıyoruz. nelsson'un oyun bilgisi inanılmaz, defansif sezgileri muazzam. bizim stoperlerimiz genelde vurdulu kırdılı takılıyor ve kendi kendini ne kadar eğitirse o kadar oluyor.
  popescu, ujfalusi, nelsson böyle stoper de çıkmıyor. varlık içinde yokluk bu da.

  türk milli takımında asla boey gibi olağanüstü fizik gücünde bek oyuncusu da çıkmayacak. kazımcan z hakan ünsal bunlar boey kadar atlet değil, kanattan ve hücumdan devşirme oldukları için bekte başarılı olabilirler. bozuk saatin ara sıra doğruyu göstermesi gibi denk gelişler.

  yine türk milli takımından üst düzey santrafor da çıkmıyor, icardi,'de bunu test ettik bu sene. o kadar zeki bir yerli oyuncu tarih boyunca çıkmaz. oyun bilgisi vs inanılmaz yüksek, tilki gibi stoperlerin iki ayağını bir pabuca sokuyor.

  böyle böyle hepsini alt alta koyarsak, başarısızlığın nedeni ortaya çıkıyor.
  kuntz kesinlikle yetersiz bir teknik direktör, bunda tüm türk halkı olarak mutabıkız.
  fakat yarın öbür gün başka teknik direktör gelse, emin olun yine aynı problemler yaşanacak.

  bu yüzdendir ki, galatasaray futbol takımına sürekli ama sürekli yabancıları doğru seçmek üzerine telkinlerde bulunuyorum.
  bizim ülkede yerli dayatması var, yerlileri buna göre seçmemiz gerekiyor. yerlileri seçeceğimiz yerler çok net belli aslında, yabancıları tercih etmemiz gereken yerler de aynı şekilde belli. kadro mühendisliği yaparken bu parametreler es geçilmemeli. aksi halde başarısızlık bizi bulacaktır.

  türk milli takımının tek şansı da devşirmek gibi duruyor.
  örnek olarak asla gedson fizyolojisinde bir oyuncu çıkmayacağına göre onu devşirmek, boey de buna örnek olabilir, o hızda o güçte ikisine aynı anda sahip bir türk yok.

  zamanında mehmet aurelio devşirilmişti dm olarak. bu bir çözümdür ve bence başarılı da olmuştur.

  diğer çözüm de eğitim, liyakat gibi değerler ama onlar bizim ülkede rastlanan şeyler olmadığı için bunu dile getirmeye bile gerek yok. gönül isterdi ki bu yönde adımlar atılsın ama yok. pep aldı rodriyi baştan inşa etti, dünyanın en iyi defansif oyun kurucusu şuan.

  milli takım beni gram heyecanlandırmıyor. çok özel yetenekler var ama olmuyor. böyle geldik böyle gideriz herhalde.
 • 2506
  ugurcan,mert
  merih,çağlar,ozan,abdulkerim
  ferdi,kazimcan,rıdvan,zeki
  salih ozcan,hakan,orkun
  kerem,cengiz,arda,barış,enes,cenk

  şu oyuncu havuzundan rastgele 1 kaleci, 2 stoper, 2 bek, 3 hücumcu seçip orta sahayı sabit olarak salih,hakan,orkun ile kurduğumuz senaryoda ben milli takımın a seviye milli takımlar dışında zorlanmamasi gerektiğini düşünüyorum. elde bence gayet yeterli bir kadro var bu çekirdek kadro özellikle orta sahası bozulmadan uzun süre birlikte oynarsa ilk 20 milli takim arasına her turlu girer.
 • 2507
  bu milli takımın iyi bir çekirdek kadrosu var, formda oyuncuları var, farklı oyuncuları var ama futbolda her şey teknik direktör artık. okan buruk faktörünü yok sayarsanız ligi donunda sallayan icardi'yi bile yeni falcao vakası olarak konuşabilirdik. ama öyle olmadı, çünkü icardi'yi maksimum faydayla oynatabilecek yeterlilikte bir isim okan buruk. o halde teknik direktör kadroyu iyi seçebiliyor mu, oyuncuları mutlu edebiliyor mu, kadroyu optimal faydayla kullabiliyor mu, takıma uygun felsefesi var mı, özellikle milli takımda gerekli olan tek maç stratejilerini iyi yapabiliyor mu soruları önem kazanıyor. kuntz maalesef bu sorularda sınıfta kalıyor. kuntz'un ismiyle de cismiyle de kariyeriyle de ilgilenmiyorum. ama bu milli takımı idare edebilecek birisi değil kuntz. bunu olumsuz anlamda defalarca ispatladı kendisi.

  çok basit bir örnek vereceğim. hakan ve orkun birbirini tamamlaması zor olan aynı tip oyuncular ama kağıt üzerinde ikisinin de oynaması gerekiyor. çünkü a seviyedeki iki oyuncu bunlar. bunun için herkesin rahatça gördüğü fizikli, takoz olmayan 6 numara salih özcan'ı kullanmamız lazım. salih'i koy arkasına bu ikilinin, biraz rahatlat takımını. onun yerine 16 haziran 2023 letonya türkiye maçında ne yapıyoruz? bekler yardırıyor, kanatlar yapı itibariyle top kaybı yapıyor. 18 yaşındaki arda'nın ne yaptığı belli değil, santrforun kucakta. hakan ve orkun sürekli top kaybı yapan bu takımda her yere koşturmaktan asıl görevlerini yerine getiremiyor. sonuç olarak, teknik kaliteyle pas yaparak sahasına hapsedebileceğin bir letonya'ya git gelli tempolu fizikli bir maç imkanı veriyorsun. sonuç ne peki? adamlar 2,60 xg yakalamış, rakip ceza sahasına 32 kez girmişler. letonya gibi yetenek fukarası olan takım başka ne ister ki, allah vermiş zaten şapşal rakibi ama adamlar yeteneksiz takım, şansları yaver gitmedi işte. hayır madem böyle oynayacaksın. sen de başta fizikli oyuncularını oynatacaksın barış alper gibi. barış alper oyuna girdikten sonra maçın yıldızı oldu. çünkü sahada var olan futbol onun oyunu. letonya'yı letonya gibi oynayarak yendik resmen. bu kadar zorlanmaya gerek var mıydı gerçekten? biz niye rakibimizi analiz edemiyoruz? yanlış anlamayın ama bayadır teknik direktörü yok bu takımın. çünkü yıllardır elindeki kadronun çok çok altında oynuyor bu milli takım. türk basınıydı, milli takımda büyük takımların kavgasıydı, futbolda siyasetiydi zaten bunların hepsi problem. bunlar düzelmez ama bari şuraya bir hoca bulun. kendi takımını doğru analiz eden biri, önemli oyuncuları nasıl kullanacağına kafa patlatan biri, kendini bilen biri. oyuncu havuzu belli, gerekirse mülakat edin lütfen. teknik direktörü falanca şahsın lobisiyle getiriyoruz. eline malzeme verip ister kurabiye yap ister çorba diyoruz. sonra yediğimiz tek şey maalesef bozuk omlet oluyor. yazık günah şu kadroya ya. millet de oyuncuları abartmayın diyor ondan sonra. hakan'ın inter'de nasıl oynadığını görmeseler topçu değil derdi bu millet. ama aradaki fark: hakan'ın orada teknik direktörü var, burada yok.
 • 2508
  teknik direktör olarak başına sergen yalçın hocanın gelmesi gerekmektedir.

  oyuncularımız kötü değil ama bu takımda ruh kaybı var. türk bir teknik direktör ile bu enerji geri gelir mi?

  liyakat sahibi bir ülke olsak, bu ülke ciddi bir şekilde altyapısı olan bir ülke. getir tuğberk tanrıvermiş kardeşimizi, forvete nasıl vurulur öğretsin. sergen hocayı mı beğenmedik; yine bulunur biri ama alman teknik direktör olmaz! süper lig takımından bahsetmiyoruz.

  önce kaynaşma, önce sahada bir birliktelik lazım!
 • 2511
  euro 2008'in bitiminden beri tam bağlılık hissedemediğim milli takımdır. 2014 itibariyle bağlılık namına kalan son kırıntılar da yok oldu gitti.

  attığı bir gole üstümü başımı parçalarcasına gibi sevindiğim en son maç almanya* maçıydı. euro 2016'daki çek cumhuriyeti* maçında atılan gollerde hiç o tarz bir sevinç yaşamamıştım mesela.

  bosna hersek* maçı sonrası euro 2008'e gitmeyi garantilediğimizde aşırı mutlu olmuştum. izlanda maçları** sonrası euro 2016 ve euro 2020'ye gitmeye hak kazandığımızda genel bir mutluluk hissetmemiştim.

  isviçre* maçında elenip 2006 fifa dünya kupası'na gidemediğimizde kahrolmuştum. portekiz'e* elenip 2022 fifa dünya kupası'na gidemediğimizde umrumda bile olmadı.

  malta* gibi düşük profilli bir takım ile berabere kaldığımızda acayip canım sıkılmış, ülke bile bu nasıl iştir diye kabullenememişti. faroe adaları* gibi daha düşük bir profilli takıma yenildiğimizde normal karşıladım, ülkede de takım yönetimi değiştirecek çapta herhangi bir tepki verilmedi.

  eski milli maçlarda tribünleri dolduran taraftar profili, milli takımı kendi taraftarı olduğu kulüpler gibi sahiplenir, boğazını yırtarcasına desteklerdi. şimdiki iç sahada oynanan milli maçlarda tribünlere baktığım zaman, ilgili siyasi partinin mitingini izliyormuş gibi hissediyorum.

  eskiden milli maçları 1 ay öncesinden heyecanla beklerdim, şimdi oynanacak milli maçların tarihlerini bile bilmiyorum.

  "o kulüpten adam aldın bu kulüpten almadın" şeklinde kadro tartışmaları eskiden de olurdu ama bugünkü gibi kutuplaşmış derecede değildi ve bir kişinin milli takımı şartlı desteklemesine sebep olmazdı.

  2002 fifa dünya kupası ve euro 2008 zamanında bestelenen şarkıları ve çekilen en basit reklamları bile bugün özlemle hatırlıyoruz mesela. şu an bestelenen şarkılar ve çekilen reklamların hepsi rezalet ötesi olduğu gibi akılda kalıcı da değil.

  ülkenin kalitesi her anlamda geriye gittikçe ve siyaset de sporun içine doğrudan dahil oldukça, bu ülkemizin milli takımına da doğal olarak yansıdı. euro 2024'e de katılmayı garantilesek, o eski birlik beraberliğin ve görece de olsa vizyonun bir daha geri döneceğini zannetmiyorum.
 • 2512
  malum kafalar yüzünden insanların bağlılığını kaybettiği takım.

  sen adalet, güvenlik ve ekonomi getirmediğin bir ulustan sadakat bekleyemezsin. ortada bir tarafın sevdiği ama diğer tarafın sürekli psikolojik bir şiddet uyguladığı toxic ilişki gibi düşünün. manipülasyon, loveboming, gaslighting'e kanan insanlar sevmeye devam eder. şuan olan da ne yazık ki bu zaten...
 • 2513
  oyuncu havuzu asla bu kadar kötü noktaları haketmiyor. sorun mental mi, yönetimsel mi, kapalı kapılar ardındaki sebepler mi ne bilmiyorum ama bir jenerasyon yok oluyor. yani bir italya, ispanya olalım demiyoruz ama bu jenerasyon asla ve asla faroe’ye yenilecek, letonya ile hep ters düşecek, ermenistan’la çekişecek bir jenerasyon değil. gözümde polonya, ukrayna, isviçre, avusturya, çekya, slovakya, slovenya, macaristan gibi ülkelerin olduğu seviyeye ulaşması çoktan lazımdı.

  anlık performans yükseklikleri ya da düşüşlerini saymazsak ideal 11’im ise şuan için bu.
  uğurcan
  zeki-merih-çağlar-ferdi
  cengiz-salih özcan-hakan çalhanoğlu-orkun-kerem
  enes ünal
 • 2514
  başarısı herkesi mutlu eden takım.

  takım iyi oynasa siyaset kimsenin aklında kalmaz, bunu en son 2016 ve 2020 elemelerinde gördük. bir kaç imza maç oynadık ve takımlar sahiplenildi anında. maçlar takip edilmeye başlandı.

  türk a milli futbol takımının esas sorunu kalite erozyonu yaşaması. 90'ların başından sonra gelip 2000lerin ortasına kadar süren fena olmayan ve hücum odaklı, ısıran kadro yerini geçiş oyununa bırakan kontra atak kovalayan takıma evrilince insanların maç izleme şevki kalmadı. misalen 14 ekim 2019 fransa türkiye maçında deplasmanda fransa ile berabere kaldık. maç boyu fransa tek kale top oynadı, biz ise tek pozisyonda golü bulduk. aynı maçın içeride kazandığımız versiyonunda ise yine türkiye kazandığı topları akıllıca kullanarak golleri buldu. sorun şu ki bu oyun haz vermiyor. galibiyet dahi kekremsi bir tat bırakıyor.

  genel anlamda milli takım oyunu domine eden bir oyun oynayamıyor artık. bunun hücumcu kalitemizin düşük olmasıyla ilgisi var. son çıkardığın forvet burak yılmaz, ki o da emekli oldu artık. cenk tosun desen müzmin sakat, yerine oynayan erasmus enes kardeşimiz en fazla yardımcı forvet gibi oynayabilir bizim hücum kurulumumuzla zira bizim pivot ağırlıklı bir forvet ihtiyacımız oluyor artık bir hücum takımı olmadığımız için. kaldı ki kendisi de sakatlandı. orta saha göbek desek, teknik ancak helva gibi adamlar var, başta hakan çalhanoğlu gibi. orta saha kanat desek kerem dışında avrupa standartlarında ikinci oyuncu kim var düşünüyorum bulamıyorum. dribling yeteneği olan oyuncumuz da yok. yaratıcı özellikli arda güler'i koysan ileriye bu sefer 10 kişi oynuyorsun, zira bu kardeşimizin fiziksel kapasitesi ne yazık ki şu an için vasat altı. omuz yiyip yıkılmadığı zaman takımın vazgeçilmezi olur, zira çift ayak oynayabilen saha görüşü harika bir oyuncu arda. ancak herhangi bir balkan deplasmanında pestilini çıkarırlar.

  diyeceğim o ki, bu takımın hücum gücü vasat altı. savunmamız da bu nedenle önemsiz bir hal alıyor, çünkü bu takım gol atamıyor, pozisyona giremiyor, girse de bitiricisi yok. haliyle hiç bir enerjisi kalmıyor izleyenlerin.
 • 2516
  2023 haziran ayı itibariyle aslında hırvatistan kadrosundan çok da bir eksiği olmayan takımımız. ancak hırvatistan milli takımı belki de son 20 maçta 2 3 ismi ancak değiştirmiştir. bu da süreklilik demek, herkesin rolünün belli olması demek. sürekli değişen isimlerle olmaz. salih özcan, hakan çalhanoğlu, kerem aktürkoğlu, uğurcan çakır, çağlar söyüncü omurgası sabit yanına eklemeler şeklinde olmalı. bu saydığım oyuncular büyük takım reflekslerine sahip sorumluluk almaktan çekinmeyen oyuncular. bir de doğru oyun felsefesi eklenirse başarılı olmamız işten bile değil.
 • 2519
  hazırlık maçı dışındaki maçları kesinlikle istanbul'da oynaması gereken takım. tribünde çitlekçi taraftar ıslık bile çalmıyor.

  ayrıca bu takımın bir oyun planı yok. kimse ne yapacağını bilmiyor. kimse nerede durması gerektiğini bilmiyor. biraz rastlantı üzerine bir futbol oynanıyor. ancak şans eseri bir gol bulacağız yada rakip savunma hata yapacak öyle bir gol bulacağız. bu oyunun gol bulma ihtimali çok zayıf.
 • 2520
  bir oyun planı olmayan takım. orta saha isim üzerinde iyi topçular ancak takım 3. bölgede gerekli oyunu oynayamıyor. orta sahaya kadar güzel sonrasında kopuşlar yaşanıyor. 10 numara bölgesinde bir oyuncu görmek isterim. alan paylaşımı sıkıntılı. bindiren bekleri görmede sorun var. bireysel çabayla olacaksa bir şeyler olacak. eskisi gibi heyecanlandırmıyor.
 • 2525
  yani fatih terim'i zaten geçiyorum. iyisiyle kötüsüyle avcı, sergen, hikmet karaman, ersun yanal gibi isimler boşta dururken sömürge devleti gibi siktir boktan teknik direktörlere emanet edilmesi çok canımı sıkıyor. stefan kuntz bugüne kadar ne yaptı, ne başardı, hangi değeri bu ülkeyle paylaşıyor da milli takımın başında? yahu tamam eksiğimiz var, düzelmesi gereken çok şey var da stefan kuntz'a düşecek kadar değil be!
App Store'dan indirin Google Play'den alın