• 1
  --- alinti ---

  türkiye 21 yaş altı milli takımı, 1950 yılında hem a milli takım'ın yükünü hafifletmek, hem de gelecekte a millî takım'da oynayabilecek genç oyuncuların ön plana çıkarılması için kuruldu. türkiye'yi, akdeniz oyunları ile olimpiyat oyunları'nda olimpik milli futbol takımı adıyla temsil eder.

  ilk resmi maçını ii. akdeniz kupası çerçevesinde 28 ekim 1950 tarihinde mısır'a karşı oynadı ve bu maçtan 3-1 galip ayrıldı. kurulduğu yıldan uefa'nın gençlik turnuvalarını yeniden düzenlediği 1976 yılına kadar akdeniz kupası ve balkan kupası'nda mücadele eden türkiye, bu tarihten itibaren avrupa 21 yaş altı futbol şampiyonası'nda da mücadele etmeye başladı. avrupa şampiyonaları tarihinde, ilk kez 2000 avrupa 21 yaş altı futbol şampiyonası'nın finallerine katıldı ve grupta sonuncu oldu.

  olimpik milli takım adıyla daha büyük başarılar yakalayan ümit milli takım'ın en büyük başarısı ise fatih terim'in yönetiminde 1993 akdeniz oyunları finalinde cezayir'i yenerek altın madalyayı kazanması oldu. yine 1997'de italya'ya ve 2005'te de ispanya'ya karşı final maçında mağlup olarak gümüş madalya kazandı.

  --- alinti ---

  kaynak: vikipedi
 • 2
  teknik direktör sorunu artık tavan yapmış takım. a milli takımdaki teknik direktör hassasiyetinin yarısını şu takıma vermiyor tff. abdullah ercanlar, tolunay kafkaslar...
  nerede raşit çetinerler! mesela neden abdullah ercan bu takımın başına geçirildi. neden sonrasında kafkas geçti. genç ve dinamik çok iyi, kendini kanıtlamış, böyle bir görevi nispeten hak eden teknik direktörler varken neden bu insanlar!