• 626
  süreci çok kötü yönetmiş olan ülkedir.
  tüm dünyada en geç vaka açıklayan ülkeyiz. bu kadar süre boyunca uçuşları ve yurtdışı giriş çıkışları kontrol etme fırsatımız vardı. fakat biz tedbir almakta isteksiz davranınca eninde sonunda geldi virüs buldu bizi. halen daha thy abd'ye uçuyor. bunun hiçbir rasyonel tarafı yok.
  devleti bir yandan anlıyorum, ekonomik kayıp yaşamak istemedi. ama şu önlemleri 1 hafta önce almış olsa virüs ülkeye hiç girmiş olmayacaktı. ve ekonomik kaybımız sınırlanacaktı. bugün insanlar kendini karantina altına almadan rahat rahat gezebileceklerdi.
  tabi burada asıl önemli olan can kaybı. ekonomik kayıpların bir şekilde dönüşü olur ama giden can geri gelmez. bu canların bedelini kim ödeyecek?

  yine de geç de olsa önlem alanları kutlamak lazım. geç olması hiç olmamasından iyidir. ama halen thy uçuşlarının abd'ye açık olması bizim olayın ciddiyetini tam anlayamadığımızı gösteriyor ne yazık ki.
 • 628
  ekonomi olarak yandaşlar tarafından soyulmuş, merkez bankasının aynen bugünler için sakladığı ihtiyaç akçesi bile 2 senedir cebe indirilmiştir.
  şimdi ise verilen komik desteklerle halka güya evde kalın çağırıları yapılmakta. ben dahil bir çok insan işe gitmek zorunda bırakılmış insan sağlığı ikinci plana atılmıştır.
  verilen desteklerin hiçbiri hibe değildir ya faizli kredidir veya ötelemedir.
  bugün iş yapamayan esnaf 3 ay sonra daha da birikmiş borçlarını toplu halde nasıl ödeyecek.
  zaten devam eden krizde esnaf borçla ayakta dururken daha da krediler ile nasıl iş yapacak.
  en önemlisi 1 ay içinde milyonlarca işsiz insan doğacak ve ülkeyi yönetenlerin sonu olacaklardır.
  çünkü en tehlikeli ordu işsizler ordusudur.
 • 630
  neredeyse 100 seneyi tamamlamış, üretim ve yaşam kalitesi olarak dünya' nın en uygun coğrafyasında bulunan ülke. geçmişin en gelişmiş uygarlıklarının bulunduğu coğrafyada varoluşunu devam ettirmekte. fakat kaynakları ya doğru şekilde kullanılamıyor ya da belli kesimlerce sömürülüyor olacak ki 100 senelik ülkenin acil durumlar için halkın geçimini sağlayabilecek sağlam tedbiri, ekonomik gücü yok. kendine yetebilmesi için önce gözü açlara yetmesi gereken ülkemiz.
 • 633
  salgını iyi kötü atlatacak ancak halkı bu kadar aciz durumlara düşürenleri asla unutmayacak canım ülkem.

  ülkeyi iş bilmezlere emanet edenler, şimdi açlık ve sefaletle karşı karşıya istisnalar hariç. denildiği gibi yandaş halk bile sokağa çıkma yasağı olmadığı ve ekonomik elle tutulur tedbirler alınmadığı için ses çıkarmaya başladı.dengelerin değişeceğinin onlarda farkında. kısa vadede bir sabah uyandığımızda katar' dan birilerinin el salladığını görürsek şaşırmayacağım.
 • 634
  beyler ben bu ülkeyi çok seviyorum. vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. evet bunu tüm samimiyetimle söylüyorum ve bunun temel nedenini hiç gizlememe gerek yok... bu sevgimin en büyük nedeni bu ülkenin kurucusu olan mustafa kemal atatürk'ün ilkeleridir. ve bu ülkenin onun hedeflerinden bu kadar uzak olması içimi acıtıyor. tarihe not bırakıyorum, lütfen gelecekte iktidara atatürk aşığı ve onun ilkelerini iliklerine kadar benimsemiş bir parti gelsin ve o parti tarafından bu ülke 100 yıl yönetilsin. işte o zaman günümüzdeki sorunlar olmayacaktır. ben ölmeden öyle bir türkiye görmek istiyorum.
 • 635
  köprülerimizi ve duble yollarımızı kıskanan almanya, koronavirüs sebebiyle oluşan ekonomik dar boğazda büyük alman markalarını korumak (ben sayarken usandım kaç tane olduğunu), başka ülkelerin gelip satın almasını engellemek için 600 milyar euro ayırırken, kendi telekomikasyon ağını, şeker fabrikalarını ve benzeri kuruluş değerlerinin hemen hemen hepsini satan, buna rağmen kriz anında hiç parası olmayan canım ülkemdir. hangi görüşü desteklerse desteklesin, bu durumu sinirleri ve midesi kaldıranlarla hayatınız boyunca muhattap olmamanızı tavsiye ederim.
 • 636
  an itibariyle abd üzerinden gelen uçuşları hala kabul etmekte olan ülkemiz. uçaklardaki yolcuların zorunlu karantinaya alındığına dair bir bilgi de yok. umarım ellerini kollarını sallayıp ülkemize giremiyorlardır yoksa tehlike çok büyük. abd' de toplam covid-19 vaka sayısı 70 bin civarında ve dünyada en çok vakaya sahip 3. ülke konumunda. ilk ikisi çin ve italya.
 • 639
  bir an önce sokağa çıkma yasağı ilan etmesi gereken ülke. bu senaryoyu gerçekleştirirken şunları yapsa mesela:
  1- sokağa çıkma yasağı bitene kadar tüm kredi ve kredi kartı ödemeleri ertelenmiştir.
  2- sokağa çıkma yasağı bitene kadar tüm elektrik, doğalgaz ve su faturaları ertelenmiştir.
  3- sokağa çıkma yasağı bitene kadar tüm telekomünikasyon, paralı tv kanal faturaları ertelenmiştir.
  4- sokağa çıkma yasağı bitene kadar sadece yaşam döngüsünü sağlayacak yiyecek ve içecek alımına, zaruri ihtiyaç olan temizlik malzemesi satışına izin verilecektir. malzeme fiyatları devlet tarafından sabit olarak belirlenecektir. bu rakamlar dışında satışa izin verilmeyecektir.
  5- sokağa çıkma yasağı süresince sadece yaşam döngüsünü sağlayan malzemelerin (ekmek, yemek, temizlik malzemesi vs gibi) üretimini veya satışını yapan iş yerleri açık olacaktır.
  6- sokağa çıkma yasağı bitene kadar şirketler ve kamu kurumları her çalışanına 1000 tl maaş verecektir. zaruri görev sebebiyle iş yerlerine gitmek zorunda olan kişilere normal maaşları ödenecektir.
  7- market alışverişleri her mahalle için belirlenecek saatlerde gerçekleştirilecektir. bunun dışında dışarı çıkmak kesinlikle yasaktır ve dışarı çıkanlar insan sağlığını tehdit etmekten tutuklanacaktır. en az 1 hafta nezarethanede tutulacaklardır.

  bu koşullarda kabul eder misiniz?

  https://anketinho.com/1538
 • 640
  zaten virüsten önce ekonomik anlamda dibe battığımız ve ek olarak devletimizin kasasında şu an para bulunmadığı için sokağa çıkma yasağı ilan edemeyen güzel ülkem.

  bu yüzden kendi ohal'inizi ilan edin, bunun için devlet karar almak zorunda değil diyorlar.

  bizim abd, ingiltere, kanada, almanya gibi güçlü ekonomimiz yok. insanların bakmaları gereken aileleri, ödemesi gereken faturaları vs. var. elbette bunun sorumlusu vatandaş değil.

  diyeceksiniz ki ülkede zaten hayat durdu. evet bu doğru, küçük esnaf tamamen yokları oynuyor ama fabrikalar açık ve hâlen üretim durumundalar. tamamen ölü hayata geçmiş bir ülke istenmiyor.

  eğer vaka/ölüm sayıları hızlı bir artışa geçerse mecburen sokağa çıkma yasağı kararını alacaklar. bence 7-10 gün önce bu karar alınmalıydı ama şartlar müsade etmiyor.
 • 641
  5 aylık bebeğimin ilacı bittiği için bugün maske ve çift kat eldiven ile eczaneye gitmek zorunda kaldığım ülkem. eczane evime 3 dakika mesafede ayrıca yaklaşık bir haftadır ilk kez dışarı çıktım ve bu süreçte gördüklerim; gençler parkta çekirdek çitliyordu, 2 yaşlı amca kuruyemişçinin önünde taburede oturmuş dükkan sahibi ile laflıyordu, bebek arabası ve yanında yürüyen küçük çocuğu ile bir anne karşı kaldırımdaydı, ilkokul çağındaki 3 çocuk grupça pastanenin önünden yokuş yukarı koşturuyordu, iki kargo elemanı motorla ışıkta bekliyordu, evimin yanındaki oto tamircide bir şahin vardı ve etrafında en az 5 genç saydım. bütün bu saydığım insanların hiçbirinde koruyucu önlem yoktu. sokakta herkes normal hayatını mı yaşıyor sadece bizim mahalle mi yiğitlik yapıyor acaba?
 • 644
  halkı uzun yıllarca yapılan "devlet için halk" beyin yıkaması sebebiyle kafayı yemiştir.
  hastalıgi devlet mi getirdi iş yeri mi getirdi sana neden yardım etsinler diyenler mi, bu dönemde devlete yardımcı olmalıyız diyenler mi...
  maalesef bu yıllarca yapılan bilinçli çalışma sonucudur. düzelmesi de zor. bakanlar, siyasetçiler zengin hayatlar yaşarken bir ay çalışmasa aç kalacak insanlar "devlete yardım edelim" diyorsa o ülke bitmiştir. kölelik ilan edilse "devlet için bir ay köle olsan nolur" diyecekler.
  kalanlara sabır diliyorum ben uzaklardan bu haberleri, yorumları gördükçe her gün kafayı yiyorum, sizler gerçekten sinaniyorsunuz.
  (bkz: #2885792)
 • 650
  meğer ne kadar çok kötü insanın yaşadığı bir ülkeymiş. gerçeği biliyoruz da neyse...

  fatih terim' in covid-19 virüsüne yakalanması sonrası tunç üner' in yaptığı bir açıklama üzerinden söylenilmeyen şey kalmadı. hâlbuki kızının açıklaması var. ona inanmak yerine işlerine gelene inanıyorlar.

  pinokyo terim hasthagleri açmak falan gerçekten allah akıl fikir versin, şu sosyal medya teröründen bir an önce bizi kurtarsın. artık sabır konusunda ciddi sorun yaşıyorum.