• 1
  şampiyonu galatasaray demek istiyoruz elbette. ama çok zor geçeceğe benziyor bu sezon. kendimiz hariç ele alırsak;

  fenerbahçe: bana göre geçen seneden çok fazla artı bir kadroları yok, ayrıca mehmet aurelio gibi futbolu iki yönlü oynayan büyük bir yıldızı kaybettiler. yerine getirdikleri emre sorun olmaktan başka bir şeye yaramayak gibi. ayrıca geçen sezon büyük çıkış yapan gökhan gönül'ün bu sezon çok kötü olması ve roberto carlos gibi sadece adı olan lakin takım içinde baktığımızda takımına zarar vermekten başka bir işi olmayan, ileri gittiğinde dönemeyen bir oyuncuya sahipler. onun dışında guiza golcü olarak kezman'dan üstün de olsa kesinlikle fenerbahçe'nin senelerdir aradığı bitirici özellikleri olan ve 14 milyon euro edecek bir oyuncu değil. kısacası fenerbahçe geçen seneden çok iyi değil. hatta daha da kötü olduğunu söyleyebiliriz. tek başına alex'in sırtladığı bir takım. zaten geçen sezon tarihlerinin en büyük başarısını yakaladılar, bu sezon o başarıyı devam ettirebileceklerini sanmıyorum. en iyi sezonlarında bile bize geçilmeleri kendilerinde büyük tahribat yarattı, bu sene sadece onun hırsıyla bir şeyler yapmaya çalışacaklar. çünkü yegane amaçları galatasaray'ı geçmek olan bir kulüp var karşımızda. öyle olmasayı tarihlerinde en iyi sezonunu yaşatan zico'yu göndermezlerdi bizim şampiyonluğmuzdan sonra. her neyse.

  beşiktaş: beşiktaş şampiyonlukta yarışacağımız en büyük ekip olarak karşımıza çıkıyor bu sene. eğer uefa kupasından ön elemede elenirlerse -ki ilk maçı içerde 1-0 aldılar- tamamen lige asılacaklar ve bu bizim için büyük dezavantaj olacak. sadece ligi düşünen ve ligi kaldıracak bir kadroya sahip beşiktaş. geçen sene şampiyonluğa yaklaştılar ama kilit maçlarda yapıkları hatalar sonucu gereksiz puan kaybı yaşadılar. bu sezon en sorunlu bölgeleri olan defansı iki çek futbolcuyla sağlama aldılar. ayrıca geçen sezon ortasında takıma katılan holosko büyük güç katıyor beşiktaş'a. delgado'nun her geçen gün yükselen futbolu ve bir maestro gibi takımı yönetmesi büyük itici güç. bobo ve nobre'nin ileri uçta etkili olmaları ve yırtıcı özellikleri de başiktaş'ı güçlü kılan bir yön. ayrıca serdar kurtuluş, serdar özkan gibi kaliteli gençlere de sahipler. senelerdir şampiyonluğa duyulan özlem ve ertuğrul sağlam gibi genç bir hocaya sahip olmaları bu sene şampiyonlukta en büyük rakibimiz oldukalarını rahatlıkla söyleyebilirim. lakin beşiktaş camia olarak sağlam bir yapıya sahip olmadığını ve en ufak bir olumsuzlukta bile içeriden bölündüğünü düşünürsek, sezon içinde yaşayacakları olumsuzluklar sonunda belli periyotlarda büyük puan kayıplarına uğrayabilirler. 100. yılları hariç,(ondanda belli etkenler vardı) taraftarı, yönetici, topcusu tamamen bütünleşen bir beşiktaş görülmemiştir. örneğin; biz en kötü zamanımızda bile, taraftarla yönetimin arası açık olmasına rağmen gerektiği zaman mükemmel bir şekilde bütünleşebiliyoruz. ama beşiktaş bu yapıya sahip bir camia olmadığından dolayı bunun sıkıntılarını sezon içinde yaşayacaktır.

  trabzonspor: trabzonspor'un bu sezon şampiyon olabileceğini düşünmüyorum ama son haftalara kadar potaya yakın kalacağını ve şampiyonluğu belirleyecek maçlara etki edeceğini düşünüyorum. trabzonspor bu sezon resmen büyük bir diriliş hareketine geçti. senelerdir uyuyan dev bir nevi uyandırıdı ve 4 koldan hamleler yapılmaya başlandı. sezon başı yapılan transferler ve trabzon kentiyle takımın bütünleşmesi büyük bir avantaj. trabzonspor'un iyi olması bizim için hiçbir zaman sorun teşkil etmez. zira iyi bir trabzonspor her zaman bizim için avantajdır. trabzonspor bize ters gelen bir ekip değil. her neyse konumuza dönecek olursak, bu sene trabzonspor'un en büyük avantajı eski topcumuz rigobert song'u takıma kazandırarak defansı sağlama almaları. rigobert song çoğu zaman tek başına bile defans olabilecek özelliklere sahip bir oyuncu. ayrıca bununla beraber bir çok yeni ve kaliteli oyuncuyla anlaştılar. şu an lige iyi bir başlangıç yapmalarına rağmen yeni bir takım olmanın ve erken form tutmanın dezavatajlarını yaşayarak sezon ortasında düşüşe geçeceklerdir. ama dediğim gibi muhtemelen 3 büyüklerin hemen arkasından gelecektir trabzonspor bu sene. hatta 3 büyüklerden biri kötü bir sezon yaşarsa trabzonspor onun üzerine bile geçebilir.

  sivasspor: bu sezonun favori beşincisi. 4 büyüklerin arkasında en sağlam duran takım. sivasspor sanılanın aksine geçen sezon değil 2006-2007 sezonun ikinci yarısından itibaren büyük bir çıkışa geçmiş ve geçen sezon o çıkışını sürdürmüştür. kurdukları sağlam kadro da bu sezon geçen seneki başarılarını devam ettireceklerini göstermekte. geçen seneki kadar şampiyonluk potasının içinde olmasalar da, geçen seneki gibi flaş sonuçlarla dördüncülüğü zorlayacaklarını en kötü ligi beşinci bitireceklerini düşünüyorum.

  velhasıl; çok zor bir sezon bizi beklemekte. öyle ya da böyle kötü de olsa alex önderliğinde fenerbahçe son haftalara kadar pota içinde olacaktır, aynı şekilde beşiktaş'ında pota da olacağını düşünüyorum. iş yine biz de bitmekte. biz istedikten sonra ve bütünleştikten sonra şampiyon olmamız çok da zor değil. zaten bu ligin en kaliteli kadrosuna sahibiz ve gelecek 10 yılının takımının temellerini atıyoruz. çok kaliteli bir genç kadromuz var, ayrıca yabancı oyuncularmız da bu sezon maksimum oranda takıma katkı sağlamaya başladılar. tek sorun mehmet topal, barış özbek, uğur uçar, arda turan, emre güngör gibi genç oyuncularımzın geçen seneki başarılarını devam ettirip ettiremeyecekleri. zaten onlar geçen seneki gibi oynasın, bu takım ligi rahatlıkla forse eder, uefa kupası'nda da çeyrek final'i rahat görür.
 • 2
  besiktasin sezona iddiali girmemesinden korktugum sezondur. nezaman böyle sessiz sakin kalsalar iyi seyler yapiyorlar. fenerbahce ise gecen senekinden kötü bir kadro kurmusa benziyor bunu taraftarlarida söylüyor zaten,sirf galatasaraylilari kizdirmak icin mehmet aurellio ya 3 kurus fazla vermeyip sakat emreye milyon dolarlar verirsen böyle olur. bizde ise tek sikinti savunmada görünüyor simdilik,ama genelde en saglam kadro bizde.
 • 4
  geçen seneki komik savunma hatalarını yapmayan bir beşiktaş, sakatlarının dönmesiyle daha iyi duruma gelecek bir fenerbahçe , seneler sonra şampiyonluk için kenetlenmiş bir trabzonspor ve anadoludan gelip yarışı kızıştıracak bir kaç takım ile**galatasarayımızın arasında geçecek sezondur. kadro derinliği olarak bakarsak elbette en iyi kadro bizdedir ve yıldızları küstürmeden onlardan maksimum fayda alabilirsek bu sezonu da şampiyon olarak tamamlamamız pek de zor olmaz.
 • 25
  güzel ülkem türkiye' nin ;

  18 takımdan oluşan, deplasmanlı, maç saatleri yayıncı kuruluşun keyfiyetine bakan, genelde en büyük (galatasaray) ve takipçisinin (fenerbahçe) sırayla şampiyon olduğu, eyyamcılık yapıp niye ben avrupa' da maç yönetemiyorum bık bık bık vık vık vık diye ağlayan hakemlerle dolu olan, alenen oynacakları maçın hakemine sen çaldır ben ararım diye mesaj atan kulüp başkanlarının kemikleştiği, tribüne gelen taraftara bağırsana lan ... koyduğum diye bağıran maganda tribün liderleri ve -19 yardakçılarıyla tribünlerin şenlendiği, deplasman takımını ve taraftarının taşlanmasının neredeyse polis tarafından serbest bırakıldığı, gaz bombası stoklarının deplasman taraftarının üzerine boşaltıldığı, biletix denen yasal karaborsa şirketinde özellikle büyük maçlar öncesi bilet bulmanın imkansız olduğu, kanalları ve gazetelerinin futbolcu ve yöneticilere giydirmekte pek usta olduğu, yorum programlarının akşamdan sabaha taşındığı, yöneticilerinin ise bu kadar desteğe rağmen kulüpleri büyütmekte geç kaldıkları, öncesinde misal bundesliga' dan özetleri izlesem bizde niye böyle gol olmuyor allahım dediğim

  ligidir.

  not : tüm bunlara rağmen evde ve işyerinde galatasaray maçlarını kaçırmam. benimkisi kara sevda.