• 1
  türk vatandaşlığını düzenleyen kanun.

  bizi ilgilendiren noktası ise şu: 19 eylül 2018’de yapılan değişiklikle, türkiye’den 250.000 usd değerinde mülk alan yabancılar türk vatandaşlığına geçebilecek. bu durumda 250.000 usd’lik ev alan yabancı bir oyuncumuz vatandaşlık alabilecek.

  lakin tff statüsüne göre yerli oyuncu sayılabilmeleri için türk milli takımında oynayabilme yeterliliğine sahip olmaları gerekiyor. kadromuzda bunu sağlayabilecek oyuncular var; donk, marcao ve fernando. maicon gideceği için saymadım.

  3 oyuncu demek planlanan yabancı sınırını suya düşürmek demektir. umarım kulüpte bu yasadan haberi olanlar vardır.
 • 3
  sonradan vatandas olan oyuncularin turk statusunde oynamasi icin milli takimda oynama uygunluguna ek olarak en az bir resmi macta milli takim formalarini giymeleri gerekiyor. ancak milli formayi giydikten sonra turk statusunde oynayabiliyorlar. dolayisiyla turk vatandasligi kanunu kapsaminda 250bin dolara ev alinarak vatandas yapilacak oyuncular milli takimda oynamadiklari surece yerli statusunu kazanamazlar.
 • 4
  sonradan vatandaş olanların türk statüsünde oynayabilmeleri için ya 5 sene türkiye’de ikamet ettikten sonra milli takımda oynamaları, ya da milli takımda oynayamayacak durumdalarsa da en az 10 yıl aralıksız ikamet etmeleri gerekmekte. yani öyle sandığınız gibi 250.000 usd getiren hemen yerli statüsünde oynamaya başlayamıyor. halihazırda türk vatandaşı bile ılsa başka milli takımda oynayanlar türk statüsünde sayılmıyor. yani türk vatandaşı olmak başka, türk statüsünde sayılmak başka birşey, karıştırılmasın.