• 2
  profesyonel sporcu olduğu için para kazanan insanların bahanesi olamayacak eşsiz mutfak. italyanlar da makarnaya, pizzaya gömüyolar ama futbolcuları adına konuşmak gerekirse bizimkilerden fitler.
  sigara içen, alkol alan, antrenman eksiği olan, uykusuz kalan herhangi bir sporcunun fiziki anlamda diğerlerini yakalama şansı yok. asıl sorun vurdumduymazlık bence. türkiyede futbolu çocukken aşkla oynayan insanlar, bundan para kazanmaya başladıklarında yalnızca iş olarak bakıyorlar. bir hedefleri bir çabaları kalmıyor.
 • 3
  candır, canandır. türk mutfağının lezzeti dünyaca meşhurdur. fakat her yabancı oyuncu türk yemekleri yemiyor arkadaşlar. yiyenler tabiki var ve bu tercih meselesi. futbolcular sağlıksız olan yiyecekleri abartıp, af edersiniz hayvan gibi tıka basa yerse tabiki kilo alıp yağlanır. profesyonel futbolcuysan dikkat edeceksin yediklerine. zaten kulüpte çıkan yemekler futbolculara göre ayarlıyorlar. kendi evlerinde veya dışarda da bir zahmet yaptıkları işe saygı gösterip dikkat etsin oyuncular. bu işin türk mutfağıyla falan bi ilgisi yok tamamen kişiyle ilgili bir durum.
 • 4
  bir sporcu için zannediyorum ki en sağlıksız şey kötü karbonhidrat ve şekerdir. bizim mutfağımızın ondan çok daha üstün olduğunu düşünsem de italyan mutfağı, karbonhidratın tillahını barındırır içerisinde ve çok da meşhur bir mutfaktır. piza, makarna adamların ana ürünleri zannediyorum. bizde bundan daha fazla karbonhidrat içeren iki şey var genel olarak; bir, beyaz pirinçle yapılan, neredeyse her yemeğin yanına eşlik edebilen pilav. iki, şerbetli tatlılarımız. yani hem hamur işi hem de üzerine bir de şerbet döküyoruz. bir futbolcu salt bu ikisine çok düşkünse evet, kilo alır. ancak bunun dışında bizde pide yiyen, kebap yiyen oyuncu italyada da pizza yiyor, makarna yiyor nihayetinde. dolayısıyla biraz eğlence amaçlı açıldığını düşündüğüm bu başlıkta kesinlikle başlık sahibine bir cevap vermek gibi niyetim olmadığını belirterek diyorum ki sorun türk mutfağı değil; gereksiz yüksek kontratlar, disiplinsizlik, sistemsizlik, amatörlüktür.
 • 6
  yabanci futbolcularin her ogunde basvurmadigi mutfaktir. cogu yabanci futbolcunun evinde ascisi ve kahyasi var ve genellikle kendi mutfaklarindan yemekler tercih ediyorlar. hatta bazilari vegan ve ozel diyetisyenleri var (clichy gibi). arada bir akraba, es ve dost ziyaretlerinde nando gibi sultanahmet'e gidip kofte piyaz gomen illa ki vardir ama bunlar cok nadir durumlar. milli mac kampinda otele iskembe ve ciger cagiran bazi ismi lazim olmayan futbolcular da gordu bu gozler. ayrica takim mac oncesi avrupa'daki gibi mac saatinden iki saat once stada kendi araciyla gelmiyor ve takim tesislerindeki kamplarda ve antrenman sonrasi yemeklerde diyetisyen ve ascilarimiz tarafindan kontrollu yediriliyorlar. buralarin corbasini ve ekmegini yeyip de hic bir sey olmayan bazi yabanci yildizlarimizi da unutmayalim:
  (bkz: harry kewell)
  (bkz: milan baros)
  (bkz: johan elmander)
  (bkz: claudio taffarel)