• 1
  futbolcu maaslarinin dogru bir sekilde incelenebilmesi icin dusunulmesi gereken kur. zira dolar, euro, pound gibi para degerleri artmiyor, turk lirasi azaliyor aslinda. her futbol sezonu basinda o senenin agustos ayindaki doviz kurlari hesaplanip turk lirasi cinsinden para odeniyor, dolayisiyla bu basligin acilmasi ve irdelenmesi diger doviz kurlarina gore daha mantikli.

  an itibariyle

  1 tl = 0.21 dolar
  1 tl = 0.16 ingiliz sterlini
  1 tl = 0.18 euro
 • 3
  aslında başlığın sadece “türk lirası” olması gerek. kur dediğimiz zaman iki farklı para birimi arasındaki değer ilişkisini anlarız. dolar-tl (usdtry) kuru ya da dolar-yen (usdjpy) kuru gibi.

  ülkemizde enflasyon artıyor, taylor kuralı gereği enflasyon hedeften ne kadar saparsa kısa vadeli nominal faiz oranları bu sapma oranından daha fazla arttırılmalıdır. türkiye’de de enflasyondaki yükseliş faiz artışı beklentisi doğurdu piyasalarda ancak bugün tcmb para politikası kurulu faizleri değiştirmeyince türk lirası major para birimleri (dolar, euro, pound gibi) karşısında sert bir değer kaybı yaşadı. bu durum tabi ki dövizle borçlanan tüm şirketlerimizin borcunun daha da artmasına neden oldu. en başta da spor klüplerimiz. çok incelemedim, ne kadar olduğunu bilmiyorum ama ünal aysal galatasaray’ın döviz borç stoğunun büyük kısmını tl’ye çevirmişti ve bu hamleyle son 2 yılda kulübümüz büyük bir tehlikeden kurtulmuş oldu.