• 1
  efendim bir ben mi takığım bu duruma bilmiyorum ama mutlaka benimle benzer düşüncelere kapılan renktaşlarım vardır lakin nereden başlayacaklarını, nasıl anlatacaklarını bilmiyorlardır belki. belki de benzer konular sözlükte bir yerlerde yazılı ama ben bir türlü bulamadım. tekdüzelik derken; aynılık, benzerlik, değişmemezlik, bir birinin taklidi, benzeri olma durumlarından bahsediyorum.

  bu tekdüzeliğin zirve yaptığı nokta kulüp isimleri bana göre, oradan başlayalım.
  şimdi normal şartlarda kulübün adı: x spor kulübü
  kısaltma şeklinde yazılması gereken hali: x sk
  ancak biz çok tuhaf bir şekilde bunu: xspor diye yazıp, okuyup, bu şekilde kullanıyoruz.
  sonra nedir senin kulübün tam adı diye biri sorunca ne diyoruz? xspor kulübü. tuhaf mı? bence çok tuhaf.

  bir spor kulübünün bence bir numaralı özelliği ismidir. kulübün orijinalliği isminden gelir. o ismin mutlaka bir anısı, hikayesi vardır ki o isim konulmuştur. zaten tüm dünyada hemen hemen bütün spor kulüpleri şehir isimlerinden oluşurken ve bizim şehir isimlerimiz de gayet güzelken, hepsinin kendine has bir hikayesi varken, biz kalkıp bunu tekdüze bir hale getirmişiz. bu mantığa göre galatasaray'a da galatasarayspor demek çok mantıklı değil mi? ama zinhar olmaz. peki neden? çünkü galatasaray çok güzel bir isim ve sonuna bitişik şekilde bir kelime ekleyince ismin içine etmiş oluruz. hele ki ülkedeki neredeyse bütün kulüplerin ek olarak kullandığı kelimenin aynısını eklersek, birbirimizin klonu gibi takılırız. hah işte tam bunu diyorum, sonunda spor eklentisi olan tüm spor kulüplerinin isimlerinin içine edilmiş durumda şu anda. bu durumun bokunu çıkartan kulüp ise osmanlıspor. abi osmanlı spor kulübü değil bak adamın koyduğu isim. osmanlıspor futbol kulübü. osmanlı spor futbol kulübü. yoksa osmanlı spor ve futbol kulübü mü? wtf?

  bu durumu çok önemsiz olarak görenleriniz olacaktır ama sandığınızdan çok daha önemli bir durum bu. ligin marka değerine kadar etkileyen bir faktör. puan tablosunu önünüze alıp bakabilirsiniz, takımlara 1 den 18 e kadar numara verseniz bence daha yaratıcı görünür şimdiki halinden.

  tekdüze olan tek durum bu değil maalesef. taraftarların profillerinden tut, söyledikleri tezahüratlara kadar her şeyleri aynı. tamam bundan şikayet edemem her şehirde modern stadyumlar yapılıyor çok güzel oluyor ama ulan onların bile mimarisi aynı be. bu tekdüze hallerin ciddi manada ligin orijinalliğini yok ettiğini düşünüyorum. benim aklıma gelenler bunlar, mutlaka dahası vardır sizin de aklınıza gelen.