• 1
  arkadaşlar uzun zamandır yazmak istediğim ve çok rahatsız olduğum bir konuya değinmek istiyorum. özellikle twitter'da çok fazla görüyorum. insanlar, futbol jargonunu çok düşünmeden kullanıyor ama içerisinde adeta türkiye'de olan kadın erkek ilişkisinin ne olduğunu özetleyen kalıplar var.
  ve işin kötü yanı bu tarz kalıpları kullanan insanlar neden kötü bir şey yaptıklarını fark etmiyorlar bile. maalesef o kadar kanıksamış durumdayız.
  bunu maalesef tüm takım taraftarları da yapıyor, her yaştan insan da yapıyor ve hatta kadın taraftarlar bile yapıyor.
  ne gibi kalıplardan bahsediyorum biraz açayım.

  "kocan geldi..... "

  "şöyle sokarız böyle sokarız "

  "karımız yapacağız sizi"

  ve bunun gibi pek çok kalıp daha var biliyorsunuz neler olduklarını.

  bir derbi maçı günü iki takım taraftarının da bu tarz paylaşımlar yaptığını hepimiz biliyoruz birbirinden iğrenç görsellerle birlikte.

  kocan geldi kalıbı özellikle midemi bulandırıyor. insanlar bu kalıpları kullanırken belki bunu düşünmüyor ama kocan geldi kalıbı nedir ben size söyleyeyim. bir kadın erkek ilişkisinde erkek tarafın kadından daha üstün olduğunu, erkek olan tarafın korkulacak olan ve kadın tarafına istediğini yapma gücü olan kişi olduğu anlamına geliyor.
  bu tarz söylemler aslında insanların bilinç altının tezahürleridir.

  bakın arkadaşlar dün herkes gibi ben de emine bulut'un 10 yaşında ki çocuğunun gözleri önünde kocası tarafından boğazının kesilme videosunu izledim. çocuğunun bağırışları ve emine bulut'un ölmek istemiyorum deyişi hala kulaklarımda çınlıyor.
  bu tarz kalıplar, bu tarz caniliklerin altında yatan sebeplerdendir.

  bu sözlüğün seviyesi diğer taraftar gruplarına göre çok daha yüksek bu yüzden bu tarz kalıpları kullanan insanlar tek tük. ama twitter'da da ekşi'de de bolca bunları görebilirsiniz.
  belki bu yazdıklarım çok fazla kişi tarafından ciddiye alınmayacak. herhangi bir işe zaten yaramayacak aynı tas aynı hamam devam edecek her şey. ama en azından düşüncelerimi paylaşmak istedim.
  ben mi abartıyorum bu durumu sadece bana mı iğrenç geliyor diye de düşündüm ve şunu söyleyebilirim ki hayır ben abartmıyorum. insanlar durumun ciddiyetini anlayamıyorlar. söylemlerin ne kadar güçlü olabileceğini fark edemiyorlar.
  21. yüzyılda benim bu konu hakkında sitem etmeme bile gerek olmaması lazım bence.
  bir şeylerin değişmesi için önce kendimizden başlamamız sonra bunu çevremize yaymamız lazım. yoksa maalesef daha çok göreceğiz emineleri de münevverleri de ve adını bile bilmediğimiz diğer 3. sayfa haberi mağdurlarını...
 • 2
  benim de midemi bulandiran ve beni güzel oyundan soğuma evresine getiren kalıplardir. koca kavraminin tecavüzcü olarak betimlenmesi, galip olan takimin yenilene cinsel saldirisini basariyla tamamlamis olarak tanimlanmasi, eşcinselliğin sanki koçarak kaçilmasi veya hemen yok edipmesi gereken bir kavrammiş gibi sunulması tez zamanda ortak dilden kalkmasi gereken bir jargonun örnekleri maalesef. ben eşimin kocasıyım ve eşimle gurur duyuyorum. beni hayatina kabul ettigi icin de cok mutluyum. bunun nesi bir hakaret veya asagilama maksatiyla kullanilabiliyor anlamak mumkun degil.
 • 4
  azımsanamayacak kadar çok olan cümleler. kadın erkek farketmeksizin her kesimden insanların ağzında.

  hemen hemen tüm edilen küfürler bu kalıba girer. özellikle türkiye futbolunda küfrü dizginlemek gerek. bu nasıl başarılır bilemiyorum. "karı gibi top oynuyorsunuz" lafı bile insanlara çok masum geliyor. ancak bariz bir cinsiyetçi kalıp. bunu bile anlatamazsın insanlara kaldı ki küfre engel olacaksın.

  inşallah görürüz o günleri. inançla, hevesle bekliyorum.
 • 5
  kesinlikle destekliyorum bu talebi. umarım yeni nesil böyle iğrençliklerle büyümez. küfür etmek, deşarj olmak, kendinden geçmek, duygusallaşmak ayrı şey "kocan geldi, semtimiz erkek semti, karı gibi" gibi doğrudan cinsiyetçi, aşağılık, ilkel şeyler kullanmak ayrı şey. küfür evrenseldir, herkes edebilir ve uygun ortamda ise çok eğlenceli bile olabilir. ama böyle doğrudan pislik/ötekileştirici küfürler ya da sözcük kullanımı hakikaten iğrenç.
 • 9
  (bkz: tecavüz ettik)

  (bkz: yarrağımı ye fener)

  (bkz: kapalı tribünde karılar kızlar, şimdi sakso zamanı dişi kartallar)

  (bkz: beşiktaş ananı sikmeye geldik)

  (bkz: ananızı sikmeye yemin ettik)

  (bkz: efsane geri dönmüş ne efsanesi, anasını siktiğimin fenerbahçe'si)

  (bkz: ananın amına koyayım fenerbahçe)

  (bkz: fenerbahçe ananın amı)

  ayrıca oğlancılık içeren kalıplar da mevcuttur;

  (bkz: götünüzden siktik mi)*

  (bkz: uçan kuşlar martılar, siyah beyaz oğlanlar, cimbomboma domalırlar)

  (bkz: genç fenerliler, genç fenerliler, birbirlerini götünden siker)

  (bkz: hani sarı lacivert formalı götverenler)

  tamam pek tasvip ettiğim şeyler değil ama yazarken kahkaha atıyor insan istemsiz. *

  futbol diye bir spor var oldukça, daha doğrusu dünya üzerindeki derbiler var oldukça olacak olan kalıplardır. sadece türkiye'de bulunmaz, dünyanın her ülkesindeki tribünlerde mevcuttur.
 • 11
  renklerin bile bir cinsiyete atfedilip, 'orospu rengi', 'erkek adam renkli takım tutmaz' denilen ve iyi anlamda söylediğini düşünüp, bir de destek bulan söylemlerin olduğu yerde gayet doğaldır. futboldaki her şey, sevinçlerimiz, üzüntülerimiz, heyecanımız, tepkimiz, her şey yaşadığımız hayatın bir tezahürü. o da kültürümüzden kaynaklanıyor. malesef neredeyse tüm tepkilerimiz bile cinsiyetçilik, ırkçılık, ayrıştırıcılık içerebiliyor.

  bütün bunların yanında, bu tür şeyleri yapan kadınlarımızı görünce daha da üzücü olduğunu söylemem gerekiyor. dişi aslanlar, kartaliçeler, miss fb'ler bile bunları kullanıyor, kullandığı şeylerin ne anlam ifade ettiğini bilmiyor. uyarsan bir dert, uyarmasan bir dert. 'ben de kadınım' diyor, ulan zaten senin kullanman daha kötü.
 • 12
  hâlâ bazı insanlarca savunulduğunu görünce şok olduğum kalıplardır.

  "ben evimde oturuyorum küfürümü yazıp geçiyorum size ne kardeşim" zihniyeti erkek olduğu için kendini üstün gören zavallılar kadar tehlikeli olabilir. en az onun kadar hastalıklıdır da. en azından bu sözlükte varlığına pek rastlamasam da bu hastalıklı insanları engelleyip hayatımdan çıkarmaktan mutluluk duyacağım.
 • 13
  maalesef ben de kullanıyorum. övünülecek bir şey olduğunu düşünmüyorum tabii ama bir beşiktaş derbisinde kapalı tribünde... bestesini söylemek bana stres attırıyor.

  ama bunun futbolla bir alakası yok. çoğu küfür cinsiyetçi. özellikle anneye küfür edilme durumu da sanırım en çok değer verdiğimiz kişinin anne olması. dünyanın her yerinde durum bu.
 • 14
  futbolun popüler olduğu tüm ülkelerde var olan kalıplar.

  evet ben de hiç sevmiyorum ama bu küfür meselesi bazı vahim olayların yaşanma sebebi değil.

  alman veya ne bileyim ingiliz taraftarı da birasını içip küfrediyor.

  elbette tecavüz, ananı bilmem ne gibi tonla küfrün bazı psikolojik sorunların belirtisi olduğu olduğu açık. ama bunları dünyanın en refah içindeki, iyi eğitim veren ülkeleri de engelleyemiyor. ancak orada yukarıda bahsettiğim bazı vahim olaylar daha az yaşanıyor.

  mesela hepimiz hassiktir diyoruz anlık olarak ama bazı küfürlerin sık kullanımı ciddi sorunların belirtisi. bunları daha az kullanan insanları yetiştirmek bu kadar basit ve kolay değil malesef. 500 tane dalı olan ağacın bir dalını budayıp aha bu en büyük sorun çıkaranıydı demek gibi bir şey. sorun kökte halbuki. dallar bir sonuç.
 • 15
  ölene kadar kullanmayı hedefleyenlerin var olduğu mide bulandırıcı kalıplar bütünüdür.

  ölene kadar kullanmaya devammış... dünyanın yaşına baktığımızda oldukça küçük bir sayı olarak görünen yaşamımızda keşke biraz güzel olmaya çalışsak. biliyorum yeryüzündeki kötülüğün yok olmasını göremeyeceğiz hiçbirimiz. ama ölene değin de kötüye karşı olan savaşımızı verebilirdik.

  ben de maalesef bu kalıpları kullanıyorum. son bir yıldır elimden geldiğince azalttım. daha da azaltacağım. çünkü utanma duygumu yitirmemeye çabalıyorum.
 • 17
  politik doğruculuk falan değildir bu iğrenç söylemleri eleştirmek. gerikafalı olmayan her insanın boynunun borcudur, haksız hiyerarşilerin ve kültürel dogmaların karşısında durmaktır.

  ha yok "ben 12. yüzyılda kaldım, finansal olarak kötü durumdaki takıma 'paranız komidinin üstünde ehueheufhu' demek benim zeka seviyeme hitap ediyor." diyorsanız yapılacak pek bir şey yok açıkçası. umarım başka insanlara cinsiyetçilik, ırkçılık, homofobiklikle yaşattığınız cehennemi kendiniz yaşamazsınız. hiç kimse bunu hak etmiyor çünkü.
  edit:imla
 • 18
  sanırım "cinsiyetçi kalıplar"dan kasıt yanlış anlaşılmış. burada "küfür" kastedilmiyor. elbette küfür de kötü bir toplumsal hastalık ve küfürlerin önemli bir kısmı da cinsiyetçi. ancak küfrü hayatımızdan tamamen çıkarmadıkça futboldan da çıkaramayız. bu da sanırım birkaç yüzyıl içinde gerçekleşecek gibi durmuyor. ama dediğim gibi kastedilen zaten "küfür" değil, "cinsiyetçi kalıplar". bunları dilimizden ve futbol kültüründen çıkarmak için gayet makul bir zaman, gelişmiş toplumlar şimdiden bu yönde aşama katediyor.

  5-0 biten maçtan sonra "tecavüz ettik" benzeri söylemler. küfür değil, cinsiyetçi kalıp.
  aynı takıma karşı birkaç maç üst üste alınan galibiyetler sonrası "nikahımıza aldık, karımız yaptık" benzeri söylemler. küfür değil, cinsiyetçi kalıp. (bu kalıpları kullanan erkekler birine nasıl evlenme teklif ediyor merak ediyorum. "çok özür dilerim ama benimle evlenir misin?" diyorlar herhalde.)

  böyle şeyler duymak beni küfürden daha çok üzüyor açıkçası. geleceğe dair umudumu yitirdiğim gibi, renktaşlarımdan duyduğumda da aidiyet duygumu sorguluyorum.