• 1
  2000'de başlayıp 2009'da noktalanan, profesyonel milli lig kurulduktan sonraki 5. onluk dönemdir.

  başları galatasaray, ortaları fenerbahçe dominasyonuyla geçmiştir. galatasaray 4 (2000, 2002, 2006, 2008), fenerbahçe 4 (2001, 2004, 2005, 2007), beşiktaş 2 (2003, 2009) kez şampiyon olmuştur. başları aynı zamanda türk futbolu'nun tavan yaptığı dönemdir. ilk kez bir türk takımı, majör bir avrupa turnuvasında finale kalma ve kupa kaldırma başarısı göstermiştir. * türkiye a milli futbol takımı, euro 2000, 2008 ve 2002 dünya kupası'na katılmış, burada önemli sonuçlar ve dereceler elde etmiştir. euro 2004 ve 2006 dünya kupası'nın da ucundan dönmüştür. her anlamda fantastik, 1990'larda hazırlanan altyapının zirvesini gördüğü dönemdir.
 • 2
  çok büyük fırsatı teptiğimiz yıllardır. özellikle 2001 yılında çalınan şampiyonluğumuz ve 2002'de şampiyonluğa rağmen lucescu'yu göndermemizle belki yeni bir seriye mani olduk. kaldı ki aynı lucescu beşiktaş'a şampiyonluk kazandırdı ve bir şampiyonluğu da elinden alındı.

  2006 gibi tarihimizin belki de en önemli şampiyonluğunu kazandık bu yıllarda. 2008 gibi efsane bir sezonu gördük, ligin sonunda yabancısız, hocasız maçlarla.

  aziz yıldırım ve fenerbahçe'nin hem maddi hem de doğal olarak kadro olarak en güçlü olduğu yıllardı. stadı tribün tribün yıkıp yeniden yaparak fenerbahçe'nin stat gelirlerinde fark yaratması ile makası açabilecekken son maçta verdikleri 2 şampiyonlukla(2006, 2010) dominasyon şansını kaybetmişlerdi.
 • 3
  çoğumuzun çocukluğuna ve ergenliğine denk gelen, futbolda kapitalizmin -arsada değil borsada oynamanın- henüz ilk yılları. biz bu furyaya yakalanmadan, ya ufak ufak borç yaparak ya ufak ufak borç ödeyerek geçirdik bu 10 yılı. transfer haberlerinden memnun olmadık hiç bir zaman. onu beklerken öbürü geldi, diğerini 5-6 yıl hava alanında bekledik. son bir adnan polat- haldun üstünel çalışmasına kadar elde var 0'la idare ettik- zaten o gelenlerin de gidenlerin de dişe dokunur faydası olmadı.

  ayrıca bize, bana göre en çok zararı veren topluluklardan ibne basın bu dönemde palazlandı. futbol işlerine ticari kaygılar girince telegol gibi, maraton gibi saha içinden çok saha dışının konuşulduğu, reyting ve reklam gelirlerinden para vurmayı amaçlayan programlar ve orada çalışan yorumcular tepemize bir gölge gibi çöktü. aziz gibi sesi çok çıkan bir yöneticimiz de olmadığı için sürekli üstümüze geldiler. sürekli altımızı oydular. belki işinde gücünde olacak alt yapı mahsülü oyuncularımız* büyük oranda medya faktörü dolayısıyla çabuk şımardılar. şımarmayanlar da tv'de şamar oğlanı yapıldı.

  belki 4 şampiyonluğumuz oldu ama daha fazla hayal kırıklığımız oldu bu dönem. avrupa'da en kötü yıllarımızı bu decade'de geçirmiş olduk. 5-1 bayer leverkusen malubiyeti, tromsö faciası, karpaty lviv faciası, hamburg turu, atl madrid turu gibi bize yakışmayan sonuçları, hem de uefa'yı aldığımız 5-10 sene içinde yaşayınca cidden moraller çok bozulmuştu. ayrıca fenerbahçe'den 6 yedik yine bu dönem içerisinde.

  geriye baktığımda son 30 yılın en kötü dönemi bu seneler içinde gerçekleşti diye düşünmekteyim. bu dönemde daha çok milli takımla, milli takıma gönderdiğimiz oyuncularla, destansı 2 şampiyonluğumuzla, alt yapıdan çıkan topçularımızla, karakterli yöneticilerimizle övündük. yine de ezilmedik. formamız çıktı kazandı, winner karakterimiz çıktı kazandı. bir şekilde rakiplerimize denk olduk. rakip takım taraftarlarına söyleyecek bir şeylerimiz hep oldu. takımı, belki de 2010'lu yıllarda zirve yapsın diye dibe vurdurduk. son yıllarında yeni stada bir kazık çakmayı başardık. ama her zaman temiz kaldık. en kötü yıllarımız böyle olsun dedik, hakikaten öyle oldu.
 • 4
  bu dönemde türk futbolu avrupa'da 14 takımla temsil edilmiştir. galatasaray bu dönem avrupa'da en başarılı türk takımı olmuştur.

  avrupa süper kupa:
  galatasaray 1 kez şampiyon,

  şampiyonlar ligi:
  galatasaray 1 kez çeyrek final, 5 kez gruplar, 1 kez ön eleme,
  fenerbahçe 1 kez çeyrek final, 4 kez gruplar, 2 kez ön eleme,
  beşiktaş 4 kez gruplar, 1 kez ön eleme,
  trabzon 2 kez ön eleme,
  sivas 1 kez ön eleme,

  uefa kupası ve uefa avrupa ligi:
  galatasaray 1 kez şampiyon, 1 kez 4. tur, 2 kez 3. tur, 1 kez 1. tur,
  beşiktaş 1 kez çeyrek final, 1 kez 3. tur, 3 kez gruplar, 1 kez 1. tur,
  gençlerbirliği 1 kez 4. tur, 1 kez 1. tur,
  denizli 1 kez 4. tur,
  fenerbahçe 2 kez 3. tur, 2 kez 2. tur,
  gaziantep 1 kez 3. tur, 2 kez 1. tur,
  trabzon 2 kez 1. tur,
  kayseri 2 kez 1. tur,
  kayseri erciyes 1 kez 1. tur,
  ankaragücü 1 kez 1. tur,
  antalya 1 kez 1. tur,
  kocaeli 1 kez 1. tur,
  malatya 1 kez 1. tur,
  sivas 1 kez 1. tur

  olmak üzere toplamda 2 şampiyonluk, 3 çeyrek final görmüşlerdir.