• 1
  uzun yıllar tuborg ismiyle daha sonra * tuborg pilsener olarak isim değiştirerek türkiye basketbol liglerinde mücadele etmiş kulüptür.
  2006-07 sezonunda ligden çekilmişlerdir.

  (alinti: tuborg pilsener, türkiye basketbol liginden çekilme kararı aldı.
  kulüpten yapılan açıklamada, basketbol alanındaki faaliyetlerin bundan böyle sadece altyapıda sürdürüleceği belirtildi. açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
  ''uluslararası markalar için belirlenen global sponsorluk stratejilerinde yer almamasına rağmen türk tuborg, yıllardır türk basketbolunu özveriyle desteklemiştir. bu dönemde türkiye'nin en güçlüaltyapılarından biri oluşturulmuş ve 2005 yılında gençler kategorisinde türkiye şampiyonluğuna ulaşılmıştır. aynı yıl avrupa ikincisi olan genç milli basketbol takımına dört oyuncu gönderilmiş, avrupa yıldız erkekler şampiyonasında birincilik kürsüsüne çıkan basketbol milli takımımızın en değerli oyuncusu ödülünü yine tuborg pilsener spor kulübü basketbolcusu almıştır.''
  kulübün, basketbol konusunda en başarılı olduğu alana yoğunlaşacağı vurgulanan açıklamada, şöyle devam edildi:
  ''artık, altyapıdaki yeteneklerin faaliyetlerini sürdürebileceği bir organizasyonla yola devam edilecektir. bundan böyle de geçmişteki gibi yetenekli ve genç sporcuları türk basketboluna kazandırmaya devamedeceğiz. bu bizim sosyal sorumluluğumuzdur. türk spor kamuoyuna, basketbol alanındaki tüm faaliyetlerimize göstermiş olduğu yoğun ilgi ve destek için teşekkür ederiz.'') kaynak: aa
 • 2
  ulan efes, maçlar; ben aslında tuborg severim falan filan derken aklıma birden tuborg neden takım kurmuyor geldi!
  sonra bi' düşündüm bunların zaten bi' takımları vardı: tuborg pilsener.
  sonra alkol markaları isim sponsoru olamaz diye kulübü kapatmışlardı falan...
  yani ana sebeplerden biri bu olmalıydı...
  "galatasaray tuborg" ne güzel olurdu aslında.
  ben zaten yerlide tuborg'cuyum!
 • 5
  altyapısında gururla oynadığım zamanının basketbol kulübü. efsane pınarbaşı tesisleri... karşıyaka falan o zamanlar, özellikle altyapıda, hikayeydi dostlar. her sezon kendilerini tokatlar, şampiyon olurduk. şimdi o altyapıdan pek çok oyuncu süper lig’de mücadele ediyor, etti. bizler henüz küçük bir çocukken, namağlup izmir şampiyonu olduğumuz maçtan sonra kulübün kapatıldığını, şampiyonaya gidemeyeceğimizi ve kupamızın da verilmeyeceğini öğrendik. kulüp devam etseydi her şey farklı olabilirdi, herkes için. gülümseyerek anıyorum o günleri.