• 1
  ön edit: patika, oldukca engebeli olan, hayvanlarin, insanlarin vb. ayak izleri sonucunda ortaya cikmis, tekerlekli araclarin hareketlerinin oldukca sınırlı oldugu dar yol olarak adlandirilmaktadir. bu yol halk arasinda "keci yolu, çığır, yolak" olarak da bilinir.

  degerli dostlar.
  stada gelenler bilirler, yemek yemek, vakit gecirmek ya da otopark hizmeti icin taraftarin onemli bir kismi staddan once vadistanbul avm'ye gitmekte. bunlarin da bir kismi avm icinde dolasarak "havaray"i bulup, havaray ile stada gitmekte. ancak taraftarin yine onemli bir kismi avm'den stada yaklasik 10 dakika suren mesafeyi yuruyerek gitmekte. 10 dakikalik yuruyus mesafesi kisa sayilabilecek bir mesafe ama yokus yukari olunca insani yoruyor.
  iste bu yol uzerinde acilmis bir patika mevcut. asfalt yoldan sapip toprak-cakil tasli zeminli kestirme bir yol burasi. burayi cikan taraftarimiz adeta bir "dag kecisi" edasiyla yer yer sicrayarak dimdik sayilabilecek alani geciyorlar. bu alani asip epey yuksek olan merdivenli alana geldiklerinde bir "oh" cekiyorlar. aslinda o merdivenler bile epey yorucu sayilabilecekken, o patikadan sonra insanin gozunde kuculuyor. sonrasinda tabi taraftar stada ulasiyor sevenler kavusuyor.
  mac bittikten sonra bir de geri donus var. arabasini yol uzerine ya da avm otoparkina birakanlar ayni yolu iniyorlar. fakat ne inis! stada herkes ayni anda girmiyor ama hemen hemen ayni anda staddan cikiyor. boyle olunca kapilarda ve merdivenlerde kisa suren bir yaya trafigi yasaniyor. bu yaya trafigi bahsettigim patikada daha uzun sure yasaniyor. taraftarimiz bu yolu adeta bir penguen edasiyla ve penguen adimlariyla iniyorlar. yer yer ayak kaymalari da goruluyor. allah korusun, bi sakatlik cikmaz ins.

  burdan yetkililere sesleniyorum. bu patika bizim stadimiza yakismiyor. burasi merdivenli bir alan olabilir. yani maliyeti de en fazla tarik camdal'in yillik ucretinin 2-3 haftalik maliyeti kadar olur heralde.
  ayrica stadimizin dis gorunusu konusunda herkes zaten bir seyler soyledi. ben yesil alan konusunda da bir ricada bulunuyorum. bazi alanlar gerekirse taraftarin fidan bağışı ile agaclandirilabilir.
 • 2
  tempolu bir yürüyüşle 12 - 13 dk arasında stada ulaşabildiğim patikadır.

  özellikle maç saatine az kalmışsa havarayda oluşan yoğunluk sebebiyle yürüyerek çıkmayı tercih ediyorum. biraz yorucu olsa da beklemeyi sevmediğim için yürümek daha kolay oluyor.

  yol ise bildiğiniz yamaç yukarı, yani temin viyadükleri ile hemen hemen aynı mesafeye çıkmış oluyorsunuz.* yol boyunca kaldırımlara ikişer üçer sıra araç bırakılmış durumda ve sağlı sollu köfteciler, pilavcılar mevcut.

  maç çıkışı ise tam bir fecaat, özellikle stadın kalabalık olduğu maçlardan* sonra ya biraz beklemekte fayda var. ya da biraz erken çıkabilirsiniz. şampiyonlar ligi maçları geç saatte bittiği için ben biraz erken çıkmayı tercih ediyorum. yaklaşık 50 bin kişinin çıkabileceği üç dört bölüm oluyor. bunlardan birisi de bu patikanın bulunduğu yol. bu noktada saçmalık ise tek ve küçük bir kapısının olması, herkesi zorluyor. insanlar minnak minnak adım atıp dışarıya zar zor atabiliyor.

  esasında avm ile anlaşılıp, çevre düzenlemesi yapılabilir. basamaklı bir merdivenle çok daha rahat stada ulaşılabilir. insanlar stada ulaşmak için ciddi bir emek sarf ediyor. aynı emeği stattan çıkarken de göstermek zorunda değiller. bir de maç tatsız bir skor ile bitmiş ise çekilen bütün yol eziyet oluyor.
 • 4
  normalde stadımıza çıkan böyle bir yol ne planda ne de projede bulunmamaktadır. kısmen içinde olduğum bir süreç olduğu için bilgi vermek istedim. geçen sezon, vadi istanbul'un karşısındaki viyadüğün altından, otoparklara doğru giden yaya yolunun uzun olmasından hareketle kulübümüz, ibb'den rica ederek bu kestirme yolu plan dışı açtırdı. daha sonra da geçen aylardaki kuvvetli bir yağıştan sonra yol taş ve toprak doldu. ağustos başındaki panathinaikos maçından sonra kısmi bir düzeltme yapıldı. bu aralar ibb den pek çok yetkili stadın başka sorunları ile ilgili devamlı stattalar ama bu yol ile ilgili hiç bir yenileme ya da geliştime planı gündemde yok arkadaşlar.
 • 5
  çıkmak yorucu ve zor olsa da asıl tehlike inerken başlıyor. bu gözler ne kayıp düşenler, kıçı başı çamur olan cengaverler gördü.
  birkaç kez kayıp düşme tehlikesi yaşasam da çok şükür toparlayabildim. özellikle kışın ıslak zeminde inmek gerçekten zor. bu yaz çözülmesi gerekiyordu ama sezon başladı ve hala aynı.