• 2
  --- düzenlenmiş alıntı ---

  "transition" kelimesi "geçiş" anlamına gelir. hızlı hücum ile rakibi dengesiz yakalayarak bulduğunuz her sayı için transition sayısı diyebilirsiniz. fast break ve ikincil fast break transition hücumunun iki farklı aşamasıdır. ilk saniyede uzun pas ile atılan bir turnike transition sayısıdır. 14'üncü saniyede bulunan sayı da, fast break sonunda yüksek postun* alçak posta* verdiği pas sonu atılan sayı da transition sayılarıdır.

  hızlı hücumu durdurmaya yarayan tüm savunma şekillerine transition savunması denir.

  geçiş oyunları için önce temel fast break çalışmaları yapılır. daha sonraki aşama alçak - yüksek post yerleşimidir. bazı antrenörler tercih olarak post yerleşimini beklemeden transition oyununa geçebilir. birçok set hücumu transition hücumuna bağlanabilir.

  transition için atletik ve iyi kondisyona sahip oyuncularınız olmalıdır.

  --- cem akdağ ---

  transition hücumlarının nirvanası şu an houston rockets'ın başında bulunan mike d'antoni'nin "7 seconds or less play" mantaliteli phoenix suns'ıdır (2003 - '08). bütün oyun planını topu maksimum 7. saniyede çemberden geçirmek üzerine kurmuştur. bu hücum düşüncesi modern basketbolun 3 sayılık şutlar üzerinden yürümesinin de önünü açmıştır. son yılların en iyi transition basketbolu oynayan takımı olan golden state warriors'ın koçu steve kerr d'antoni'ye saygısını her fırsatta dile getirir.

  avrupa basketbolunda transition basketbolu denince akla gelen ilk takım cska moskova'dır. ball handling* olayında avrupa'nın en iyi 4 - 5 gardından ikisi olan nando de colo'yla sergio rodrigues'in varlığı bu oyunu biraz da zorunlu kılmıştır cska adına. bu seri iki garda koşmayı seven bir pivot olan kyle hines ve son derece atlet bir forvet olan will clyburn de eşlik edince sistem tıkır tıkır işlemektedir.

  cska dışında velimir perasovic'in 2016 - '17 model anadolu efes'i ve georgios bartzokas'ın 2017 - '18 model khimki'si yine iyi transition basketbolu oynayan takımlara örnektir.