• 1
  counter-strike: global offensive ve türevi efsaneleşmiş oyunların aksine; farklı taktiksel savaşın döndüğü, 5 v 5 sırayla atak-defans mücadelesinin yaşandığı, uluslararası topluluğu da bir hayli gelişmiş bir oyundur.

  e-sporda da bir hayli aktif olan faze , penta, rogue, liquid gibi esl takımları vardır.

  aim'i kuvvetli olanın değil de(tabi ki önemli bir faktör), nispeten taktiksel bilgisi ve durumsal farkındalık yetisi güçlü olanların kolaylıkla yüksek elo kasabildiği bir oyundur kısacası. yani ben deli gibi cs oynarım, uçanı kaçanı vururum diyorsanız maalesef yeterli olmuyor. taktik ve oyun bilgisi kazanarak bu oyunu tam anlamda hakkını vererek oynamış olursunuz. oyunda 30'a yakın harita var ve hepsinin ezberlenmesi, hangi haritada ne tarz bir taktik gerektiğini falan öğrenmek bir hayli zaman alıyor. minimum 200-300 saatinizi bu oyuna ayırmak gerekiyor.

  hepsinden önce şuanda oyunda 48 farklı karakter sınıfı bulunmakta. bunlar operatör olarak adlandırılıyor. 24'ü atak diğer 24'ü de defans operatörleri.

  bu karakter sınıflarının yani operatörlerin, her birinin atakta ve defansta düşmanlara karşı avantaj sağlamak adına farklı özel yetenekleri var.

  yani harita ezberlemek ve taktik kasmanın yanında bu operatör sınıflarına ve özelliklerine de iyice hakim olmak gerekiyor.

  kısacası öğrenmesi bayağı zaman alan ve belli bir seviyeye ulaştıktan sonra -eğer sürekli oynadığınız 3-4 arkadaşınız da varsa, 2 de olur- oyun aşırı zevkli bir taktik savaşı haline geliyor.

  ben 4 sezondur aktif olarak oynuyorum, bu da yaklaşık 2 yıla tekabül ediyor. 700 küsür saatim var. tek başıma oynadığım için maksimum gold 2 derecesine kadar yükselme şansım oldu.

  açıkçası sözlükte başlığı olmamasına çok şaşırmıştım. ilk entry'i girmek de bana nasip oldu :)

  eğer sözlük ahalisinde varsa seveni, oynayanı, mesaj kutumu yeşillendirirse sevinirim.