• 1
  tolga cigerci'nin havada, karada, suda alacagi bir versus. lakin gelin gorun ki sayin fatih hocamiz tercihini ryan donk'tan yana kullanmaktadir.

  hocanin bu karariyla ilgili aklima gelen tek mantikli aciklama su. tolga'nin sakatlik gecmisine bakinca adamin sakatlanmaya selcuk ve donk'a kiyasla cok daha yatkin oldugu asikar. ligin geri kalan kisminda tolga'ya guvenip yola cikarsam muhtemelen sakatlanacak. onun yerine ben tolga'nin bir alt modeli donk'a sans vereyim, adam form kazansin, tolga'yi da hamle olarak kullanirim seklinde bir mantik yurutuyor olabilir.

  yine de galatasaray performansina bakinca ben altyapidan cocuga sans veririm, donk'a asla guvenmem.
 • 2
  bir tarafta bedava versen kimsenin almadığı, birkaç ay sonra sözleşmesi bitince dehlenecek oyuncu; bir tarafta yaşı daha genç sayılabilecek ve kulübün bir değeri olan oyuncu. ikisinin arasında 5 gömlek fark vardır denemez, ama sırf bu açıdan bile tolga'nın oynaması gerekir. hem de bu kadar iyi başladığı bir sezonda.
 • 6
  eğer 4-2-3-1 sisteminde oynayacaksak ikisinin yan yana oynamaması gerekmektedir.

  bu ikilinin aynı maça çıktığı tek taktik 3-5-2 olabilir. bu sefer de önde oynayan ortasaha oyuncusunun acayip yetenekli ve ileriye dönük olması beklenir.

  illa birini tercih edeceksem, tolgayı seçerim çünkü sahanın her yerine basan dinamik bir oyuncu.
 • 7
  tolga ciğerci ryan donk'a kıyasla daha maliyetli bir oyuncudur. tolga senelik net 2.000.000 eur sabit transfer ücreti yanında ligde alınan her bir puan için 5.000 eur prim almaktadır (ilk 11'deyse %100, yedekten girdiyse %50 ve 18 kişilik kadroda olup oyuna girmezse %25.) ryan donk ise 2017-2018 sezonunda net 1.500.000 euro sabit transfer ücreti almaktadır. sözleşmesine gore maç başı ücretleri ilk 11’de oynayacağı 25. resmi maç sonrası ödenmeye başlanacağı için maç bası ücreti yoktur.
 • 8
  eğer defansif ortasaha mevkisindeki performansları için yapılacaksa bu versus, futboldan iyi kötü anlayan yüz tane adama sorsanız doksanından falan ryan donk cevabını almanız gerekir. yani ideal bir dünyada yaşanması gereken budur. ryan donk o bölgeye kattığı sertlik açısından bir tık önde, çapraz pasları daha iyi, tolga'nın hava topu etkinliği sıfır olduğu için zaten o konuda yorum yapmaya gerek yok. ryan donk'un tackling özelliği tolga'dan çok daha iyi. tolga'nın daha iyi olan özellikleri ise temposu ve donk'dan çok olmasa da daha hızlı olması. tolga'nın o mevkide genelde çok vasat oynadığını, bu sezon başındaki çıkışını da fernando ve n'diaye ikilisinin ilerisinde solda oynadığında yaptığını da hatırlayalım. ama sağa sola koştuğu için, göze daha çok çarptığı ve "gamsız" görünmediği için herhalde daha çok hoşa gidiyor.

  yani tüm bunlar varken, tolga daha genç falan diye nasıl oluyor da tolga tercih ediliyor, anlamak mümkün değil.