• 8
  takımdaki 'size' açığını önemli ölçüde kapatacak, hücum çeşitliliğiyle verimliliğimizi pozitif yönde etkileyebilecek alman pivot. savunmadaki blok tehdidi ile rakip kısalara korku salması başka avantajımız olacak. herhalde olumsuz yönü atletizminin olmamasıdır. bunu da uzun kolları ile pasifize ettiğini düşünmekteyim. öyle ki ikili oyunlarda yani pick and roll sonrası topu ona verdiğinizde çember içine girme ihtimali %90 seviyelerinde. 2.18'lik boyuna rağmen iyi bir serbest atışçıdır. yumuşak bileği var. philadelphia sixers'a kendisini serbest bıraktığı için teşekkürlerimizi sunmalıyız. resmen bir euroleague f4 takımının pivotunu aldık. sağlam piyango vurdu desek yeri. hayırlı olsun.
 • 10
  2.18lik dev ama temassız uzun.

  köln'de başlayan kariyer, almanya kupasının ardından brose basket.
  brose basket forması altında lig ve kupa, dublesi. ardından milli takım.
  brose'daki etkili oyun onu hem nba draftlarına hem de laboral'e getirdi.
  4 yıllık sözleşme imzaladığı baskonia temsilcisinde 2.yılında muazzam işler yaptı (örn: bourousis karşısında 25 sayı üretti, real potasına) ve barcelona'dan kontrat aldı.
  barcelona'da bir yıl tomic - dorsey - lorbek gibi uzunların arkasında kaldı ve nba'den gelen kontratı değerlendirerek nba deneyimi yaşadı.
  size olarak nba için küçük ancak avrupa için büyük bir isim tibor pleiß.

  --- alıntı ---
  nenad krstic'in yaşadığı diz sakatlığından sonra basketbol hayatına son vermesi, bilinen üzere galatasaray odeabank'ı uzun transferi arayışına sürüklemişti. bu kötü haberden 2-3 gün sonrasında uzun transferini çözen basketbol şubemiz, d-league'de kariyerine devam alman pivot tibor pleiß ile anlaştı. yıllık 700 bin dolar gibi mâkul bir ücrete imza atan 1989 doğumlu oyuncu, son olarak d-league takımlarından idaho stampede'de oynamıştı.

  almanya'nın bergisch gladbach bölgesinde 2 kasım 1989 yılında dünyaya gelen tibor pleiß, 26 yaşında ve 2.21 metre boyunda. profesyonel basketbol kariyerine çok erken yaşta başlayan ve basamakları çok hızlı bir şekilde çıkan alman uzunun yolu genç yaşta amerika'ya kadar uzandı. alman basketbolunun umut bağladığı oyunculardan biri olmasına rağmen beklenilen katkıyı bir türlü gösteremeyen tibor pleiß uzun boyu ve ince fiziğine rağmen yumuşak bilekleri ile dikkat çekiyor.

  --- alıntı ---
  http://www.fcnblog.com/...aray-odeabankta.html
 • 11
  saha içi özelliklerine dair, video analiz.
  tanımayan varsa, yakından tanımak için.

  --- alıntı ---
  tibor pleiß'ın saha içi özelliklerini daha detaylı incelemeye başlarsak, ilk olarak alçak post oyunlarından bahsedeceğim. yumuşak bilekleri ve uzun boyunun etkisiyle sırtı dönük oyunlarda etkili bir silah olan pleiß, fundemantal olarak çok üst seviyede olmasa bile uzun boyunun etkisiyle iki omzunun üstünden dönerek sırtı dönük hücumları bitirebiliyor.

  tibor pleiß 2.18 metre boyunda olsa bile boyuna göre hızlı ayaklara sahip bir uzun. sahada hantal olmayan ve koşabilen pleiß, oyun kurucusu ile uyumu sağladığında iyi bir ikili oyun bitiricisi konumunda.

  tibor pleiß'ın fiziksel teması çok sevmediğinden yazının üst kısımlarında bahsetmiştim. buna rağmen pota altında çembere yakın yerlerde topu aldığında uzun boyunun etkisiyle pozisyonu bitirebilen pleiß, penetre eden kısaya karşı da doğru pozisyon olarak topla en potaya en yakın yerde buluşmaya çalışıyor.

  2.18 metre boyundaki tibor pleiß için onu en değerli kılacak özelliği ise kuşkusuz şut menzili. iyi bir orta mesafe şutu olan pleiß zaman zaman üç sayı çizgisinin dışına kadar çıkabiliyor. pota altındaki sert ikili mücadelelerden kaçmak için sık sık şutuna başvuran ve ikili oyunlar sonrasında dışarıya açılarak alan açan pleiß'in şutunun bu seviyelerde olması yardım savunmalarının gelmesini engelleyerek takımının savunulmasını oldukça zorlaştırıyor.

  uzun boyuyla pota altında önemli bir yer kaplayan ancak çember koruma konusunda boyu ile aynı oranda efektif olmayan ve üstüne edilen penetrelere karşı yeterince agresif olamayan pleiß her şeye rağmen 2.18'lik boyuyla çember koruma konusunda yine de bir tehdit konumunda.
  --- alıntı ---

  http://www.fcnblog.com/...-plein-saha-ici.html
 • 14
  tibor " tibo " pleiß

  çok allah allah olmasa bile iyi bir oyuncu hele şu sıkışıklıkta muazzam hamle. post şutu olan gerektiğinde yayın gerisine bile çıkabilen bir uzun. koş koş basketboluna yatkın iş yapabilecek kapasitesi var.

  hücum açısından çok yönlülüğü en büyük özelliği yalnız savunmasının kötü olduğunu düşünmüyorum. çok kalburüstü değil ama çok kötü de değil.

  neyse bakıp göreceğz neler olacağını. hayırlı olsun.

  adettendir http://www.draftexpress.com/...e/Tibor-Pleiss-1396/
 • 19
  --- alıntı ---

  öncelikle türkiye'ye hoş geldin. yeni takımına adaptasyonun ne durumda?

  "burada o kadar güzel bir ortam var ki kendimi uzun süredir bu takımın parçasıymışım gibi hissediyorum. buradaki oyuncular çok yetenekli olmalarının yanı sıra çok da harika insanlar."

  uzun avrupa serüveni sonrası nba'e gittin ama beklediğin gibi bir sezon olmadı. zamanlama mı yanlıştı?

  "bence zamanlama olarak en doğru dönemdi. barcelona'dan sonra nba'e gitmek ideal bir tercihti. kuşkusuz iyi bir sezon geçirmedim. umduğumdan daha az maç oynadım. ama çok önemli bir deneyimdi.

  avrupa basketboluna alışmış bir oyuncuyum. kendimi evimde gibi hissediyorum. avrupa basketboluna dönmek benim adıma heyecan verici. sezonun başlaması için sabırsızlanıyorum. galatasaray'a gelerek en doğru tercihi yaptım. önemli başarılara ve tarihe sahip bir takım. geçen sene eurocup şampiyonu oldular. başka seçenekler de mevcuttu, başka nba takımlarına da gitme ihtimalim vardı ama en doğru seçimi yaptığımı düşünüyorum."

  eminim türk kültürüne dair bilgin vardır. almanya'dan hiç türk arkadaşın var mı?

  şu an düzenli görüştüğüm bir türk arkadaşım yok ama okul zamanlarında sınıf arkadaşlarım vardı ve onlar sayesinde merhaba, nasılsın ve bunun gibi basit türkçe kelimeler öğrenmiştim. köln'de çok türk yaşıyor ve çok kebapçı var. kebap bildiğim en popüler yemek. aynı zamanda türk çayı seviyorum. genelde kahvaltıda içiyorum. türk çayı çok özel.

  lukas podolski de türk çayına düşkün. aynı takımda oynuyorsunuz ve aynı şehirde büyümüşsünüz. tanışıyor musunuz?

  "henüz tanışmadık. bizim maçlarımıza geliyormuş. ben de futbol maçlarına gitmeyi planlıyorum. önümüzdeki günlerde tanışacağız."

  'istanbul'da bol bol fotoğraf çekeceğim'

  "son 2 yıldır fotoğraf çekmekle ilgileniyorum. babam bana kamerasını hediye etti ve o günden beri fotoğraf yeni hobim oldu. neredeysem yürüyüşe çıkar, güzel görüntüler bulmaya çalışır ve onları fotoğraflarım. basketbol dışında en çok vaktimi buna harcıyorum. istanbul'da da bol bol fotoğraf çekeceğime şüphe yok."

  'ergin ataman'ı mahcup etmeyeceğim'

  "galatasaray'a gelmemde en etkili olan şey koçun (ergin ataman) arayıp beni takımında istediğini söylemesi oldu. 'seni yakından tanıyorum, aradığım oyuncu sensin' demesi galatasaray'ı tercih etmemde büyük rol oynadı. bunları duymak beni çok etkiledi. elimden geleni yapıp onu mahcup etmeyeceğim."

  'oynamak için çok istekliyim'

  "nba'de pek çok şey öğrendim, hızıma, atletizmime, zamanlamama çok pozitif katkısı oldu. neticede oynamak benim için öncelikli hedefti ve antrenörümle de konuşup kendim için daha iyi bir tercih yapmam gerektiğini söyledim. şimdi ise oynamak için en iyi yerdeyim ve oynamak için çok istekliyim."

  yeni dirk nowitzki olduğun söylendi. bu üzerinde baskı yarattı mı?

  "dirk nowitzki çok kıymetli bir oyuncu. ama ben pleiss'ım. oyuncu olarak çok farklıyız ve bu kıyaslamalar baskı yaratmıyor. etkilenmiyorum. o basketbolun efsanesi ve eminim uzun yıllar onun gibi bir oyuncu olmayacak."

  'eskiden futbolcuydum orta saha oynuyordum'

  "eskiden ben de futbol oynamıştım bir süre. orta sahada oynuyordum. tabii ki çok daha kısaydım o zaman. sonra basketbola döndüm."

  'vesely kanguru gibi sıçrıyor'

  "jan vesely'e karşı çok oynadım. şüphesiz özel mücadeleler olacak aramızda. çok atlet, adeta kanguru gibi sıçrayabilen, savunulması kolay olmayan bir oyuncu. ancak hem ben hem de takımım zaten özel ve güçlü oyunculardan oluşan takımlara karşı kendimizi hazırlayıp en iyisini yapmaya çalışıyoruz."

  --- alıntı ---

  http://www.webaslan.com/...ibiyim-SXHBQ89387SXQ
 • 22
  bu sezon doğru kullanılırsa çok verimli olacak pivotumuz. pleiss, fiziksel olarak 30 dakikaları götürebilecek bir oyuncu değil ancak 20 dakikalar civarında müthiş etkili olabilir. yumuşak bir oyuncu olarak gözükse de inanılmaz uzun boyu ve kollarıyla potansiyel blok tehdidi. o oyundayken, kısalarımız topa daha fazla baskı yapabilecek. ayrıca çember civarı ve orta mesafede etkili bir bitirici olduğu için, spacing konusunda da elimizi güçlendirecek. dentmon - diebler - micov - daye dörtlüsünün şut tehdidini düşünürsek, korkunç potansiyelli bir takım oluyoruz.
 • 23
  hiç tanımadığım, sadece bir yerlerden ismini işitip de bilinç altıma girdiğini düşündüğüm, can sıkıntısından, uyku ile uyanıklık arası halinde inatla uyumamayı tercih ettiğim sabaha adımlayan bir gecenin son demlerinde, nedenini hala anlayamadığım bir şekilde, adının geçtiği bir şiir yazdığım, birkaç gün içerisinde galatasaray ile adı anılmaya başladığında heyecanla ismini araştırıp, videolarını izlediğim, izledikçe beğenip hayran kaldığım, kristicin, (zaten gelmesini hayretle karşılayıp garipsemiştim) emeklilik kararına olan sevincimi ikiye katlayan boyu uzun alman pivot kardeşimiz. almanlığın verdiği tadı basketboldan birazcık alabilen bir isim olduğunu varsayarak, galatasaray erkek basketbol takımına büyük katkılar sağlayacağına dair umutlarım bir çığ gibi büyüyor içimde. tibor, sarı kırmızı sana çok yakışacak!