• 1
  spor camiasında teşvik primi vermenin anlamı, bize karşı kötü, rakip takıma karşı canla başla oyna demek yani bir nevi oyuncunun gücünü arttıracak yada azaltacak bir durum.
  peki doping ile teşvik priminin farkı nedir? doping, sporcunun gücünü arttıracak bir durum ve cezası ilk seferde * 2 yıl men, ikincide ömür boyu mendir.
  hal böyleyken teşvik primini suç saymamak ve sadece para cezası ile geçiştirmek hem uluslararası hukuka, hemde spor hukukuna aykırıdır ve bu durum dopingi meşrulaştırır.
 • 3
  ibrahim akının fenerden aldığını itiraf ettiği para teşvik değil düpe düz şikedir.
  şike nedir? teşvik nedir? ikiside aynı şeydir aslında. birbirinden ayrılamayan iki unsur aslında. eğer ki teşviğin suç olmadığını düşünüyorsak, fenerbahçenin bu davada haklı olduğunu savunmamız gerekir.
  teşvik=şike=müsabaka sonucunu etkilemek.
 • 5
  teşvik primi net bir biçimde haksız rekabete yol açar ve dolayısı ile suç sayılması şarttır. babalarımızın bize bisiklet alması bir teşvikken sırf babası kalem alamıyor, silgi alamıyor diye bir çocuğun okuyamaması da toplumda var olan eşitsizliği, sosyal devlet olamayışımızı gözler önüne seren bir durumdur. konuyla alakasız fakat bir o kadar da gerçekçi bir örnektir aslında. futbolda da parası olan takım bastıracak parayı "x" takımına bunlar parayı alınca canavar kesilecek ve belki rakip takımdan puan koparacak, akabinde de parası olmayan diğer bir takım parayı basamayınca aynı "x" takım bu sefer " ben aldığım para kadar oynarım birader" derse karşısına çıkıp laga luga da edemeyeceksiniz çünkü adamın arkasında kapı gibi bir yasal desteği olacak. hukuktan anlamayan insanların futbolu, daha doğrusu futbolumuzu yönetmesi(!) bu da yetmiyormuş gibi var olan düzenin da mına koyması şaşılacak şey doğrusu. gerçi memlekette herkes eşit ama bazıları daha eşit olmaya devam ettiği sürece bu ve buna benzer olaylarla daha çoook karşılaşırız ya o da ayrı mevzu... mehmet ali aydınlara önerim de hukuki meselelere bulaşmak yerine öncelikle bir diksiyon kursuna gitmesi yönünde.
 • 7
  bir işi yapan bir insanın, o işi yapabildiği en iyi şekilde yapması gerekir. futbolcu da illaki öyle. hangi maç olursa olsun, hangi durumda, nerde, kiminle, ne zaman olduğuna bakmaksızın, takımından aldığı parayı hak edebilmesi, o paranın helal olabilmesi için, sahada varını yoğunu ortaya koymalı, saha dışında olabildiğince maça konsantre ve hazır olmalıdır.

  kendi takımından alakasız bir takımın ekstradan para vermesi sonucu, bir futbolcu daha iyi oynuyorsa, ben önce o futbolcunun adamlığına, kendi kulübünden aldığı paranın helal olup olmadığına bakarım ki bana göre değildir.

  özetle, teşvik primi alıp bir oyuncu daha iyi oynayabiliyorsa sadece o maçta değil, oynadığı diğer maçlarda da şike yapmıştır bana göre. teşvik priminin olmadığı maçlarda, daha iyi oynayabildiği halde oynamamıştır, kendi takımını satmıştır.
 • 8
  bize karşı verilen teşvik, bana koymaz. var güçleriyle oynasınlar isterim bize karşı oynayan takımlar, tabii futbol kuralları içerisinde. öte yandan klübüm teşvik alsın istemem, sürekli var gücüyle oynasın isterim, eğer oynamak için teşviğe ihtiyaç duyan oyuncularımız varsa, yönetimi suçlarım. klübüm teşvik versin de istemem, isterim ki rakibimin rakipleri de ekstra paraya ihtiyaç duymadan, futbolun ancak dürüstçe oynandığında zevkli olduğunu kavramis olmalarini ve teşvik almamaları halinde daha kötü oynayacaklarını kabul etmeleri anlamına gelecek teşviği almalarını istemem. bu onların dürüstlüğüne gölge düşürür.

  teşvik, sonuçta bir insana veya insan grubuna zaten yapmaları gereken bir şeyi yapmaları için para vermektir, primden farklıdır, 3. şahıstan gelmesi onur zedeleyicidir.

  ama bizim ulkenin durumunda tartisilmasi gereken bunlar degildir kanimca. misal hollanda'da tesvik yasal olarak suc degildir, ama ulkemizdeki sorun cok daha farklidir. tesvik kanunen yasaklanmistir. tesvik ile sike bir tutulmus ve ona gore ceza verilecegi ilan edilmistir. dolayisiyla tesvik veren adam guvenilirligini zaten kaybetmistir. tesvigin onu surukleyecegi kanundisilik, kanundisi iliskiler daha vahim olaylari dogurabilir - ki ulkemizdeki durumda dogurmustur da.

  muhakkak ki, sucken yapanlar sucun cezasini cekmelidirler. ondan sonra yasal duzenleme olur da tesvik yasal olursa, ahlaki boyutu ancak o zaman tartisilir.