• 1
  basketbol literatüründe ingilizce bir tabir olup, "bilerek ve isteyerek başka bir menfaat uğruna nihai neticeden vazgeçmek" tabirini nitelemek amacıyla kullanılır.

  nba'de de bu son zamanlarda sık sık gördüğümüz bir şey olmaya başladı. özellikle play-off'lara katılamayacağını anlayan takımlar, daha yüksek draft hakları elde etmek amacıyla normal sezon içerisinde oynadıkları maçlarda kasıtlı olarak mağlubiyetler almaya çalışırlar. en son örneği de dallas mavericks takımıydı, ki sahipleri mark cuban da bunu itiraf etmişti.

  nba başkanı adam silver, bu durumun ortaya çıkmasından ötürü dallas mavericks takımına 600 bin usd ceza kestiklerini açıklamıştı. silver, bununla da kalmayıp diğer 30 nba takımına da bir ultimatom mesajı yollamış.

  şikenin bir diğer adı. başka bir şey değil.

  düzeltme: yanlış kelime.
 • 2
  nba yönetiminin engellemek için çalışmalar yaptığı tabir. sene başında koyulan kural 2019'da hayata geçecek. sezonu alt sırada bitiren takımların draft çekilişinde üst sırada olma olasılığını azaltılar. yani ben sonuncu olayım, ilk 3 garanti diye bir şey olmayacak. ha yeteri kadar etkili olur mu, bunu seneye göreceğiz ama nba yönetiminin en üzerinde durduğu 3 konudan biri.

  hem yıldızların dinlendirilmesi, hem all-star, hem de tanking konuları önem verdikleri konular. adamlar rekabetçi bir lig istiyor. bu yüzden vergilendirme sistemini de düzenlemişlerdi ama bu sefer de oyuncular daha düşük paralara oynamaya başladı.

  bana sorarsanız, benim takımım play-off yapmayacaksa ve kadromun yenilenmeye ihtiyacı varsa genç oyuncularımı oynatır ve geleceği düşünürüm. takas hamleleri yapar, maçı kazanıp kaybetmektense daha çok istediğim oyunun oynanmasına dikkat ederdim.
 • 3
  nba'de çarkları döndüren olaylardan biridir ama özellikle philadelphia bunu yıllardır yapınca herkesin tepkisini çekti. şimdilerde şanlı dallas mavericks'imiz de bu furyada ama marc cuban sabırsız adamdır, seneye yine başa güreşmenin yoluna bakar.

  hakkinda düzenleme olarak ne yapılır bilmem ama tamamen önüne geçmek imkansız gibi. hangi takıma hangi oyuncuyu oynatacağını dikte edemezsiniz sonuçta.