• 3
    galatasaray'da son örneği wesley sneijder olan oyuncu tipi. özellikle ofansif orta saha oyuncularında olması gereken özellik. olmuyor işte her maç kapanan savunmayı açamıyorsun, açamadın. 50 tane orta deniyorsun ne oluyor? şut atacaksın şut. kaleye şut denemeden gol olmuyor. şutör oyuncunun varlığı bile çok fark ediyor. o oyuncu güçlü ayağına topu alınca rakip can havliyle önüne geçmek için savunma dengesini bozuyor. bu takıma ne yapıp ne edip şut tehdidi olan oyuncu getirmek şart.
  • 4
    şut atması, biraz da takımın oyununa bağlı olan oyuncu tipi. ceza sahası dışından şut atmak zordur. genelde fırsatları tepmenize sebep olur. oyunu açıp, maç da kazandırabilir tabii ki ama ceza sahasına girmek kadar tehlikeli değildir. bundan dolayı takımınız eğer rakip takıma yeterince baskı yapıp boş alan bulamıyorsa pozisyon sayınız az oluyor. bundan dolayı futbolcular da bu kısırlığın etkisiyle gol ihtimalinin daha fazla olduğu ceza sahasına girme eylemini gerçekleştirmeye çalışıyorlar çünkü futbolcu bir vurur, 2 vurur. peki ya sonra? eğer etkili olamıyorsa üçüncü kez vurmaya çekinir. bundan dolayı son sezonlarda galatasaray'da böyle bir oyuncu tipi göremiyoruz çünkü takım şut atmak için gerekli boş alanlar yaratamıyor. maçları izleyin, göreceğiniz şey ceza sahasının dışındaki futbolcunun şut atması için gerekli boş alana sahip olmadığını göreceksiniz. boş alan yaratıp uzaktan şutlar çekmek de bir meziyet ve oyun tarzıdır. kendiliğinden gerçekleşebilen bir şey değil. belhanda gibi futbolcuların imkanı varken şut çekmemesi ayrı bir durum, emre akbaba gibi şutör futbolcuların ihtiyaç duyduğu alanları bulamadığı için şut çekememesi ayrı. son dönemde galatasaray'da şutör futbolcu performansı izleyemememiz daha çok oyun tarzımızla alakalı. takımda son senelerde çok fazla oyuncu gördük, hangisi iyi bir şutör performansı verebildi? hiçbiri veremediyse bu futbolculardan mı kaynaklıydı yoksa oyun tarzımızdan mı? bu soruyu cevapladığımızda daha doğru bir yanıta ulaşabileceğimiz aşikar.
  • 5
    genelde bu futbolcu duran topları da kullanır. şöyle kaleyi cepheden gören güzel bir frikik falan olduğunda direk topun başına geçer. eskiden drogba, böyle olur olmadık yerden topun başına geçince sinirleniyorduk. "bırakta kardeşim selçuk vursun, hamit vursun, sneijder vursun." falan diyorduk. keşke drogba olsa da yine o vursa. (u: :() en azından daha fazla beklentiye girip daha çok heyecanlanırdık. şu anki durum içler acısı.

    takımda duran topları ömer bayram kullanıyor. asla küçümsemiyorum hatta fena da kullanmıyor ancak kendisi 90 dakika oynayabilecek ya da devamlı on bir başlayabilecek bir potansiyele sahip değil. bir de ömer'in iyi kullanımı orta endeksli duran toplar. bitirici değil. yani şu an takımda, tehlikeli bir noktadan frikik olduğunda net olarak kim kullanır ya da o kullanan gol atar mı diye en ufak bir beklenti yok. öylesine topun başına geçiliyor, biz de pozisyon sonlansın diye bekliyoruz. diğer arkadaşların da bahsettiği gibi acil takıma şut tehdidi, duran top tehdidi olan futbolcular transfer edilmeli. başka türlü kapanan savunmaları açamayız. rakip 18 civarında top çevirip çevirip bir tane gol pozisyonuna giremeden geri döneriz.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!