• adamlar güya esad'ın zulmünden kaçıp gelenler esad'ın takımının galibiyetine seviniyorlar. ayrıca hala yurtdışındaki türk vatandaşlarla bunları kıyaslayanlar var bizden gidenler o ülkenin isteğiyle devlet tarafından gönderilmiş ya da bir şekilde gidip o ülkenin vatandaşlığını almış suriyeliler ise sığınmacı olarak ülkemize kabul edilmiş normal şartlar altında hepsinin sığınmacı kampında olması gerekirken şehirlerde galibiyet kutluyorlar.

  2018 dünya kupasına katılmak için avustralya ile play off oynayacak takım.
 • almanya'da sevinen türklerin durumu şöyle bildiğim kadarıyla: almanya zamanında dedi ki, işçi lazım. türkler dedi ki, geliyoruz. almanlar dedi ki buyrun. türkler de oraya gittiler, aileler kurdular. mesela gomis burada gol atınca, almanya'da ahmet ile can seviniyor. ahmet ile can, o işçilerin çocukları. yani bir talep vardı. talebe karşılık arz geldi. bu kişiler türkiye milli futbol, basketbol, sutopu takımının golüne, sayısına da sevinebilir. çünkü ortada bir bölünmüşlük, bir senin benim meselesi yok.

  türkiye'de sevinen suriyeliler'de durum bildiğim kadarıyla şöyle: bir siyasi sorun var. hükümet şu an esad'ın elinde. bu arada suriye hakkında hama katliamı, hatta öncesinden başlayarak okumalar yapın. çok karışık bir yer. neyse, esad ile olanlar var. bir de kaçanlar var. esad, hükümeti temsil ettiğinden, milli takım da çok kaba bir okumayla olsa da "esad'ın hükümetine bağlı" diyebiliriz. şimdi, istanbul'da sevinenler neden kaçtı? esad'ın zulmünden. esad'ın zulmünden kaçanların suriye milli takımı'nın başarısına sevinmesinde bir gariplik var demek yanlış mı? bu tartışılamaz mı? bence tartışılabilir.

  bayram ziyaretine giden suriyeliler de tartışılabilir, ancak o bu sözlüğün ilgi alanının dışında.
  yalnız suriye milli futbol takımının başarısına türkiye'ye kaçmış suriyelilerin sevinmesi tartışılabilir.
  ülke, alması gerekenden fazla mülteci aldığından, mülteci politikamız mülteci sorununa dönüştü. dolayısıyla insanlar fazla sivri bu konuda. kaldı ki insanların bahsettiğim mantık yürütmeyle "bunlar neden seviniyor" demesi de çok yanlış değil. tartışılabilecek bir mesele.
 • ülkedeki güvenlik sorunları sebebiyle maçlarını umman'da oynayan takım.

  ümit ediyorum ki suriye devlet başkanı doktor sayın beşşar esad* sayesinde ülke ışid en başta olmak üzere muhtelif tehditlerden temizlenecek ve suriye milli futbol takımı bir gün halkına kavuşup yine şam'da güvenle maçlarını oynayabilecek...

  ülkelerinde oynadıkları son maç;

  (bkz: 22 aralık 2010 suriye ırak maçı)*
 • hükümetlerin uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle ülkemizde yaşayan vatandaşlarından nefret edilmiş, bu nedenle de kendilerine nefret saçılan takım. olanlar ne bu ülke vatandaşının, ne burada yaşayan suriye vatandaşının ne de suriye milli takımının suçudur. bu insanlar bu topraklara gizlice yerleşmedi. mevcut ülke hükümeti tarafından şehirlere yerleştirildiler. ayrıca kimse savaşarak ölmek zorunda değildir. ölmek istememişler ve seçim hakkı buldukları için de sığınma talep etmişlerdir. çoğu avrupa'ya geçmeye çalışırken denizde boğulmuştur. yeniden söyleyeceğim ama bu kimsenin değil hükümetlerin suçudur.
 • yapılan bir geyik , ırkçılık suçlamasına dönüşmüş , gerçekten çok enteresan.

  savaştan kaçıyorlar mottosu çürüyeli çok zaman geçti. artık ''do you like turkish raki and şiş kebaaaap'' seviyesine geçildi.

  alınan like ise milyonlarca diyebiliriz.

  en basit şekliyle , işyerimin karşısında her çarşamba kurulan açık pazarda , suriyeli savaş mağduru kardeşlerimiz alacakları yiyecek/giyecek in kilgoram fiyatını dahi sormadan alışveriş yapabilirken bizim yerli halkımız tüm pazarı 2 tur geziyor.

  bu değirmenin suyu nereden ?

  (belirtmeden geçmeyeyim , bunun kafatasçılık , sığ milliyetçilik , ırkçılık ile alakası yoktur. dışardan biri ülkeye gelse onları ülkenin sahibi , bizleri mülteci sanır.)