• 3
  (alinti: bir stadın uefa kriterlerine uygun olması için öncelikle futbol oyun kurallarına -kale direklerinin boyu ve cinsi, korner dairesinin yarıçapı, sahanın ölçüleri vs.- uygun olması gerekmekte. zemin doğal ya da suni çim olabilir fakat kesinlikle yeşil renkte olmalıdır. taç çizgisinden en az 5m. içeride 2 adet 13 kişilik kapasiteye sahip yedek kulübesi bulunmalıdır. stadın tamamının koltuklu olması her kategori için şart. koltukların birbirinde ayrı ve sağlam malzemeden yapılmış olması gerekmekte. özellikle bu noktada uefa’nın 2. ve 3. kategori ile elit statlara yönelik maçın başlayabilmesi için tüm seyircilerin oturmuş olmasını şart koşmakta. stat kapasitesinin en az %5’lik kısmı rakip taraftar için özel dizayn edilmelidir.taraftarların stada giriş ve çıkışlarını kolaylaştıracak turnike sistemi olmalı ve tüm acil çıkış kapıları renkli olarak işaretlenip maç boyunca kilitsiz tutulmalıdır. elit statların girişleri elektronik sistem ile denetlenmeli ve de kapasitelerinin en az 30.000 olması gerekmekte.
  stadın içerisinde uefa delegelerine ait özel bir oda bulunmalı ve bu oda hakem ve takım soyunma odalarına yakın olup her türlü iletişim -faks, telefon, internet- olanaklarına sahip olmalıdır. statta en az bir tane ilk yardım, tedavi ve doping kontrol odasının bulunması şart. hakemlerin ve de takımların soyunma odalarının da masaj yatağı, duşlar, oturma kapasitesi gibi bazı kriterleri karşılaması gerekmekte.
  uefa stat kriterlerini belirlerken medya mensuplarını da unutmamış. basın için tüm iletişim imkanlarına sahip en az -elit statta 150m2- bir odanın olması gerekmekte. basın mensupları için kapalı tribünde merkezi bir konuma sahip -elit stat için 200 kişilik-100 tanesi ekipmanlı- basın tribünü olmalı. bu tribün faks ve modem gibi iletişim imkanları ile donatılmalıdır. elit statta 40, 3. ,kategori statta 25 tv ve radyo sunum mekanı -en az 3 koltuklu- olmalıdır. 3. kategori ve elit statlarda sahayı gören tv sunum odasının olması, stadın dışında, kategorisine göre canlı yayın araçları için belirli bir büyüklükte park bölgesi, elit statta en az 100 koltuklu basın açıklaması yapılabilecek bir odanın bulunması şart koşulmakta.
  projektörle aydınlatma sistemi konusunda da stadın kategorisine göre bazı kriterler mevcut. ayrıca statta elektrik kesilmelerine karşı bir de yeterli kapasitede jeneratörün bulunması gerekmekte. güvenlik açısından stadın giriş, çıkış ve de tüm tribünlerinin kamera ile izlenmesi – stadın güvenliğinden sorumlu şahıslar için de özel bir odanın olması gerekmekte. statlarda dahili anons sistemi olmalı ve elit statlar herkesin kolaylıkla görebileceği büyük bilgilendirme ekranına sahip olmalıdır. stadın her bölümünde tam teşekküllü ilk yardım merkezi bulunmalı ve seyircilerin kolayca fark edebileceği şekilde işaretlenmelidir.
  uefa delegelerinin ve vip konukların araçlarını rahatça park edebilmeleri için özel park alanları olmalı. elit statlarda 1.500 kişilik -200’ü- rakip için ayrılmış vip koltukları bulunmalı ve bu koltuklar kapalı tribünde iki penaltı noktasının tam ortasına yakın konumda olmalıdır.
  engelliler için özel koltukların, sağlık alanlarının ve temizlik alanlarının mevcut olması, en az beş bayrak direğinin bulunması, her 200 kişi için 1 klozet ve her 125 kişi için 1 pisuarın bulunması da diğer kriterler. )
 • 5
  ulkemizdekilerin hepsi icin takim ayrimi yapmadan dogru duzgun hale getirilmeleri yada yeniden yapilmalarini diledigim yerlerdir. en azindan super ligde oynayan takimlar bulundugu bolgedeki potansiyel goz onune alinarak rize sehir stadi gibi amaca hizmet eden, modern ama kucuk bir stat veya kayseri kadir has stadi gibi gelecek hedeflerine uygun 30bin kisilik modern stadlara sahip olsalar, sadece seyir zevkini arttirmakla kalmayacak kuluplerin vizyonlarinin da gelismesinde buyuk bir ivme kazandiracaktir. her ne kadar tribunleri farkli stadlardan alinip bir araya getirilmis gibi gozuksede, bu tutarsiz tribun goruntusuyle dahi fenerbahcenin suan ki stadini eski stadina yeglemekteyim ornegin. tartismasiz turkiyenin en iyisi ve avrupanin sayili stadlarindan biri olacak turk telekom arena ulkemizin guzel stadlarda oynanan futbolun farkliligini idrakinde buyuk etki meydana getirecek olmasi ve 2016 kapsaminda hayata gecirilmesi dusunulen stat projeleri gelecege dair umitlerimi arttirmakta.
  koskoca turkiyenin baskentinin stadinin birakin tribun konforunu veya dis goruntusunu daha zeminini halledemedik. bursaspor super ligin mudavimlerinden ve taraftar gucu olan bir takim ancak stadi bu tanimlara uymayacak kohnelikte. bu noktada galatasarayi bu ayibin disinda tutmamaktayim. ilk modern stat projesini dile getirdikten yillar sonra burokrasi engellerini asip ancak kendine yakisan stada kavusmakta. oysa uefa kupasi, super kupa, sampiyonlar ligi ceyrek finali gibi basarilar kazanildiktan sonra, sinirli kabiliyetteki romenlerle, ikinci sinif yada yasli futbolcularla takimin ici doldurulacagina, altyapi sayesinde kazanilmis basarilari dillendirirken, bu basarilarin tesislerle yukari tasinacagini en iyi galatasaray yoneticilerinin cozmesi gerekirdi.
  bu orneklere izmiri, antalyayi hatta bir cok yonden fayda sagliyacagi dusunulerek diyarbakir gibi sehirleri dahil edebiliriz.
  bugun bundesliga da olaganustu top oynandigini kimse iddia edemez ancak statlarinin cekiciligi sayesinde oturup pek ala her hangi bir bundesliga macini zevk icin izliyoruz.
  tabii ki cilesini cekenin bilecegi olimpiyat stadina harcanan parayla kac sehrimiz modern bir stada kavusurdu diye sormaktan da kendimi alamiyorum.
 • 11
  --- alıntı ---

  türkiye'nin 4 yeni stadı dünyanın en iyileri arasında

  "stadium of the year 2016"
  her yıl düzenlenen ve yeni yapılan statlar arasında en iyi beşin seçildiği "yılın stadı" yarışması başladı. türkiye'den 4 stadın yer aldığı ve 2016'da biten statlar arasındaki yarışmada favori ise yine bir türk firmasının rusya'da yaptığı krasnodar arena.

  "stadium of the year 2016"

  stadiumdb.com tarafından bu yıl 7'cisi düzenlenen yılın stadı yarışmasında oy verme işlemi başladı. "stadium of the year 2016" ismi ile düzenlenen yarışmada 2016'da biten ve hizmete giren 29 stat yarışıyor. yarışmada türkiye'den yeni eskişehir stadyumu, vodafone arena, sivas arena, şenol güneş stadyumu olmak üzere 4 stat yarışırken yarışta en iddialı gösterilen rusya'daki krasnodar arena'da yine bir türk inşaat firması esta construction'ın imzası bulunuyor.

  "oylamada kişi başi 5 stat seçilebiliyor"

  her okuyucunun 29 stat arasından 5 stat tercih etme hakkı bulunuyor. seçtiği bu beş stattı da en beğendiğine 5 yıldız, diğerlerine de yerleştirdiği sıraya göre 4,3,2 ve 1 yıldız vererek sıralamasını oluşturup oylamasını gerçekleştiriyor.
  yarışma 4 mart 2017 gece yarısına kadar devam edecek ve sonrasında en iyi beş stadyum açıklanacak. aynı zamanda stat tanıtımlarının da yapıldığı açıklamalarda, stattın bir çok açıdan fotoğrafının yanı sıra, stattın kim tarafından kullanıldığı, ne kadara mal olduğu, hangi inşaat şirketi ve mühendislik ofisi tarafından dizaynın yapıldığı da ayrıntılı olarak yer alıyor.

  en çok türkiye'den stat yarişiyor

  yarışmada şu ülkelerden statlar bulunuyor:

  belçika, avusturya, rusya (2 stat) , ingiltere (2 stat), gana, almanya (3 stat), türkiye (4 stat) italya, çek cumhuriyeti, uruguay, portekiz, meksika, abd (2 stat), irak, kanada, fransa, kamerun, polonya, endonezya, kuzey irlanda, çin.

  --- alıntı ---

  yarışmaya katılıp oy kullanmak için aşağıdaki şu linke girmik gerekiyor: http://stadiumdb.com/...ium_of_the_year_2016
 • 12
  ali sami yen stadyumu'nun tam karşısında, e-5'in diğer tarafında, sokağın girişinde bulunan sol alt köşedeki türkü bar / meyhane karışımı mekan. daha doğrusu eski mekan. öğrencilik zamanı gülbağ'da otururken, maça gitmediğimizde maçları izleyip çok zaferler, şampiyonluklar yaşadığımız yer. anısı büyüktür.

  maç biter bitmez "sivasın yollarına" türküsünün başlaması ile ünlüdür. shabani nonda'nın volkan demirel'e kobrayı saldığı sene, mekandan çıkar çıkmaz stadın önünde yolu keserek şampiyonluğu ilk kutlayanlardan olmuştuk.

  bir de slogan uydurmuştuk, "maç ya stadda (meyhane), ya stadda (ali sami yen) izlenir." diye.
App Store'dan indirin Google Play'den alın