• 1
  son zamanlarda iyiden iyiye dozu kaçmış olay.

  moderasyon buna bir tavır alacak mı bilmiyorum ama cidden can sıkıcı bir hal almaya başladı.

  belli bir yığın var, bunlar gibi bir galatasaraylı değilseniz baskı görüyorsunuz. gerçekçi olmak, objektif olmak ve oyunu keyif almak için takip etmek gibi tavırlar aldığınızda rakip takım taraftarı olmakla bile suçlanıyorsunuz özel mesajlardan. şahıslara tapınır gibi sevgi dolu entry'ler girmek hiç sorun olmuyor ama eleştirilerinizde biraz sarkazma kaçarsanız baskıyı yiyorsunuz.

  bu kitleye göre şu maddelerin dışına çıkmamamız gerekiyor:
  -belli şahıslar eleştirilmeyecek
  -herkes polyanna tipi taraftar olacak
  -doğruya doğru yanlışa yanlış demeyeceğiz, konjonktüre göre kıvıracağız; yani sabah akşam eleştirdiğimiz kişiler/kurumlar gibi davranacağız

  başta da dediğim gibi, sözlük yönetimi buna bir açıklama mı yayınlar ne yapar bilmiyorum ama bu sözlük'ün kuralları içinde "herkes yukarıda sayılı maddelere uyan bir galatasaraylı olacak, başka tip bir galatasaraylı olamaz" gibi bir madde olmadığına eminim.

  bugüne kadar ofsayt butonunu hiç kullanmadım. yanlışlıkla basmışımdır belki bir kez. yani başklarının ne yazdığıyla hç derdim yok, sadece kendi düşündüklerimi yazıyorum. ofsayt butonunu çoluk çocuk gibi kullanmıyorum. çünkü başkalarının fikirlerini yok etme, bastırma, daha doğrusu böyle cezalandırma gibi bir derdim hiç yok. umursamıyorum. ama nedense belli bir çoğunluk yığından tam tersi tavır görüyoruz sürekli.

  sözlük'te daha çok okur gibi vakit geçirmek mantıklı görünüyor. bu arabesk kitlenin "her koşulda x'i, y'yi savunurum"cu kafa yapısıyla baş etmek mümkün değil çünkü.
 • 3
  ofsaytlanma konusuna gelince hepimiz ofsaytlanıyoruz. garry rodrigues, maicon, feghouli, fernando gibi topçularımızı tüm sözlük yerlere göklere sığdıramazken hiç bir nefret barındırmayan 2 eleştiri yazdım diye haftanın en ofsaytlarına girdim defalarca. sonra beni ofsaytlayanlar benim zamanında sadece eleştirdiğim adamlara nefret duymaya başladılar. galatasaray sözlük bu. genel kanının aksine bişey yazarsn ofsaytlanırsın. buna alışın. bunun mahalle baskısı ile alakası yok.

  ancak konu fatih terim ise kusura bakmayın. ''galatasaray hocasına tinercilerin argümanlarıyla saldıran herkes'' karşılığına görmeye hazır olmalı.

  eleştiri adı altna ortamı geren, hakarete varan yada mesnetsiz saçma sapan şeyler yazanların sözlükte mahalle baskısı diye isyan etmeleri komik değil mi? galatasaray'ın hocasına fenerbahçeliler ve beşiktaşlıların saldırdığı şekilde saldıracaksın insanlar hop deyince baskı. dalga mı geçiyorsunuz abi siz?

  yükleniyor... (bkz: sözlükte troll baskısı)
 • 5
  eski dünyada kalan "ben istediğim kadar eleştireyim ama kimse beni eleştirmesin" psikozunun dışavurumu.

  o bu medyada olmaz, bundan isteyen varsa konvansiyonel medyadan bir yer ayarlamak lazım onlara. birilerini tanıdığı için bir gazetede/tv'de yer bulan, medyanın yapısı itibarıyla lafının üstüne laf söylenemeyen, programın veya köşenin balonu içinde yaşayan insanlardan biri olmaya bakın.

  uğur karakullukçu'da vardı bu psikoz, o donanımlı ve network sahibi biri olduğu için yapabildi. yapamayan millete kızacağına aynanın karşısına geçip kendine baksın.