• 1
  sözlük yazarlarının maç öncesinde veya maç esnasında daha önce yaptığı ve takıma uğur getirdiğini düşündüğü bi eylemi tekrar olması için şartları aynı şekilde düzenlenmesi inancıdır.

  benim totemim her galatasaray maçının 72'inci dakikasında hangi ortamda bulunursam bulunayım musleraaaaaaaaaağ!!! diye avazim çıktığı kadar bağırmak.

  totem çok önemlidir.
 • 4
  liseden beri en iyi dostum ile maç günü görüşmemek. 99 yılından beri birlikteyiz, ne zaman bu adamla maç günü telefonda görüşsem kesin puan kaybediyoruz. yılını hatırlamıyorum bununla bir samsun maçına gittik ali sami yen'e. samsun orta sıralarda, eksiğimiz yok sanırım. yanlış hatırlamıyorsam 2000-2001 yılı. ulan adam sami yen'e ayak bastığı gibi samsun bizi orada yendi. 1-2 bitmişti sanırım maç.

  artık maç günü yanlışlıkla da olsa birbirimizi ararsak kapatıyorum acil bir durum olmadığı taktirde. bu da benim totemim.
 • 5
  biraz ilginç bir yazı olacak diye düşünüp yazmak ile yazmamak arasında kalmıştım.
  ama başlığın adı totem ne kadar normal entry'ler girilebilir diye düşünerek yazmak istedim.

  maç sabahı açılış olarak

  i will survive dinleyerek başlanır. sadece linkteki versiyonu https://www.youtube.com/watch?v=GLNizc3Mp4U

  ardından, galatasaray marşı dinlenir. o da şansa bırakılmaz linkteki versiyonu https://www.youtube.com/watch?v=XL3SvicVtzw

  evde izleniyorsa forma giyilmez, uğurlu kıyafetler dünden yıkanmış olur hazır bekliyordur zaten.

  maça 10 dakika kala hatim indirilir. ilk düdükten itibaren tüm maç ayakta izlenir. (burası ironik evde ayakta stadyumda oturarak izliyorum) sadece ben değil beraber maç izlediğim arkadaşlarımda gol geciktikçe birer birer ayağa kalkar ve hiç şaşmaz kaç kişi olursak olalım 90. dakika da arkama baktığımda tüm evi ayakta görürüm. (hatta şehir dışındaki arkadaşlarım, askerdeki arkadaşım maçta gol yok ise ayağa kalkar ve fotoğraf gönderirler) garip bir gelenek oldu.

  maçın henüz 9. saniyesinde "gol gecikti" diye söylenir ve çevreden onay beklenir, burası çok komik oluyor. (buna alışan arkadaşlarım; evet abi ya gibi onaylamalar kullanır.)

  rakip duran topları tam kullanacakken "hoşt" diye bağırılır.

  başka bir arkadaş daha yazmış, maç esnasında tuvalete gidilmez.

  son düdükle koltuğa yığılıp dinlenilir, çünkü tüm maçı ayakta izlemek çok yorucudur. başlamayın kurtulamazsınız :)