• 5
  - nasıl bakınız * verilir?
  - adım adım aşağıda açıklanmıştır;
  (tırnak ( " " ) işaretlerini dikkate almıyoruz)

  normal bakınız :
  1. aç parantez " ( "
  2. " bkz " yazılır
  3. iki nokta üstüste konur " : "
  4. bir boşluk bırakılır " "
  5. bakınız verilecek kelime girilir. ör.: "galatasaray"
  6. kapa parantez " ) "

  (bkz: galatasaray) şeklinde görüntülenir. göründüğü gibi yazmanız yeterlidir.

  gizli bakınız :
  1. aç parantez " ( "
  2. " gbkz " yazılır
  3. iki nokta üstüste konur " : "
  4. bir boşluk bırakılır " "
  5. bakınız verilecek kelime girilir. ör.: "galatasaray"
  6. kapa parantez " ) "

  galatasaray şeklinde görüntülenir.

  akıllı bakınız :
  1. aç parantez " ( "
  2. " u " yazılır
  3. iki nokta üstüste konur " : "
  4. bir boşluk bırakılır " "
  5. bakınız verilecek kelime girilir. ör.: "galatasaray"
  6. kapa parantez " ) "

  * şeklinde görüntülenir.

  kısaca özetlersek;

  (bkz: galatasaray) şeklinde yazdığınız zaman galatasaray kelimesine bakınız vermiş olursunuz şayet aynı kodun başına "g" harfi eklerseniz galatasaray şeklinde gizli bakınız vermiş olursunuz, eğer söz konusu kodlarda "bkz" yerine "u" harfi koyarsanız " * " şeklinde bakınız vermiş olursunuz. (bkz: bkz kullanma rehberi)
 • 8
  - sözlükte yazmak * için galatasaraylı olmak şart mıdır?
  - galatasaraylı olmak ön koşuldur her galatasaraylı uye olup yazabilir.
  bu vesile ile tüm yazarlara ve yazar adaylarına şunu da hatırlatmak isteriz;
  galatasaray sozluk sizin ne kadar galatasaraylı olduğunuzla ilgilenmez, galatasaray'a sempati duyan bir futbolsever ya da gecesi gündüzü galatasaray olan fanatik ya da holigan bir kişi olmanızla da ilgilenmez. kısaca diğer tüm yazarların fikirlerine saygı duyarak formata * uygun olduğu sürece istediğinizi yazmakta serbestsiniz demektir. eğer bir başlık veya yazı silindi ise mutlaka geçerli bir nedeni vardır. ancak zaman zaman site yöneticilerinin bunu size açıklayamayacak kadar meşgul olabileceklerini de bilmenizi isteriz.
 • 9
  - sozluk konsepti , formatı * konusunda * kafamda sorular var.
  - kısaca açıklamak gerekirse , galatasaray ile direk ya da dolaylı olarak ilgili olan her konuda yazabilirsiniz.

  bu konu (bkz: galatasaray sozluk/#3120) 'de şu şekilde açıklanmıştır.
  (alinti)
  "diğer bir konuya değinecek olursak; sözlüğün konusu ve sınırları hakkında bir çok görüş var. galatasaray sözlük'ün konusu sadece galatasaray'dır. yani kimsenin eski sevgilisi ya da siyasi görüşü ya da hayat felsefesi ya da sevdiği ve yaptıkları şeyler galatasaray'ı ve onu yaşayan insanları alakadar etmemektedir. bu vesileyle galatasaray'la uzaktan-yakından alakası olmayan şeyler sözlüğümüzün konusu olamaz. bu ihtiyacı karşılayacak çeşitli forum ve sözlük siteleri mevcuttur. yani kimse burada zorla tutulmamakadır. dileyen istediği yerde, istediği forumda yazabilir.

  sözlüğün konusu olan galatasaray sınırlarına gelince, sadece içerisinde galatasaray olan ve galatasaray'ı direk ilgilendiren şeyler olarak algılamamak gerek. galatasaray bir spor kulübüdür ve haliyle tüm spor dalları galatasaray'la uzaktan da olsa alakalıdır. kısacası, galatasaray'ı, spor olaylarını, spor alemindeki gelmiş-gemiş tüm kişileri sözlüğün konusu içine sokabiliriz. (bu konuda ayrıntılı açıklamayı kısa bir süre içinde yapacağım)

  sözlüğün konusuyla ilgili kısıtlamaya getirilen eleştrilerere de yanıt olarak diyebiliriz ki; belirttiğimiz gibi galatasaray bir futbol kulübü değil bir spor kulübüdür. ve bu spor kulübü çeştli branşlarda haftada en az 15-20 müsabakaya çıkmaktadır. ayrıca galatasaray'ın türkiye'nin en büyük spor kulübü ve markası olduğunu düşündüğümüzde, galatasaray'da gündemin hiç bitmeyeceği gerçeğine rahatlıkla ulaşabiliriz. üste de belirttiğimiz gibi, galatasaray'ı konuşmaktan sıkılanlar diğer zamanlarında alternatif forum ve sözlük sitelerini kullanabilirler."
  (alinti sonu)

  yani;
  metallica , rem ya da mahsun kırmızıgül hastası olabilirsiniz. en sevdiğiniz müzik house , techno , rock , metal ,reggae , jazz , blues , soul olabilir. robert de niro ve al pacino ya da lost hakkındaki düşüncelerinizi herkes bilsin isteyebilirsiniz. memleketin gidişatından, siyasi durumdan, ekonomiden belki de hiçbir şeyden memnun da değilsinizdir ama bunlar hakkında "burada başlık açmak" tamamen gereksiz bir eylemdir.
  ayrıca, sadece ali sami yen stadyumu'nda konser vermiş olması nedeni ile bunu galatasaray ile ilişiklendirip metallica diye başlık açmanızın da hiç bir mantığı yoktur. ancak bunun yerine ali sami yen stadyumu başlığına gidip yazmak daha akıllıca olacaktır, zira senelerce takımınızı seyrettiğiniz stadyum da sevdiğiniz sanatçı ya da grubu izlemeniz farklı duygular yaşamanıza neden olmuş olabilir.
  özellikle;
  diğer taraftar forumları, siteleri vb. yerlerde konuşulan konuları sözlüğe taşımak çok ama çok anlamsızdır, özellikle bu siteler referans alınarak açılan başlık ve yazılan yazılar sözlükte bilgi kirliliğinden başka hiç bir işe yaramaz haliyle bu tip siteleri galatasaray sözlük' te kötülememeniz de olukça asil bir davranış olacaktır.
 • 16
  - nasıl başlık yönlendirilir?
  - bir başlığa girilen ilk entry "sadece bakınız" içeriyor ise başlık otomatik olarak ilgili bakınıza gider. başka da bir şey yapmaya gerek yoktur. diyelim ki "hede hödö" şeklinde bir başlık açıp bunu "hede" başlığına yönlendirmek istiyorum. bu durumda arama kutusuna "hede hödö" yazar ve getir derim, ilk entry olarak (bkz: hede) yazarım ve "hede hödö" başlığı "hede" başlığına yönlenmiş olur. ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır; öncelikle iki başlık "kesinlikle" birbirlerine yönlendirilmemelidir. yani "hede hödö" diye bir başlık açıp bunu "hede" ye yönlendirmek daha sonra da gidilen "hede" başlığına ilk entry olarak (bkz: hede hödö) yazmak çok sakıncalıdır. bu durumda her iki başlığında mecburen silineceğini üzülerek belirtmek isteriz. zira döngüye giren başlıklar moderasyon ekibine düzenleme imkanı vermemektedirler. verilen bakınızdan sonra birşeyler yazmanız veya bir "boşluk" dahi bırakmanız durumunda "yönledirme çalışmayacaktır" bu nedenle entry sadece bakınız içermelidir.
  ayrıca; herhangi bir başlık yönlendirildiği zaman gidilen başlığın yanında bir asteriks (*) işareti belirir, bu işaret hangi başlıktan oraya geldiğinizi gösterir. üzerine tıklamanız durumunda yönlendirilmiş başlık açılır. buraya yazacağınız ikinci entry de ise "yönlendirme kalkar" ve normal bir başlık haline döner.
 • 17
  - daha demin yazardım ama şimdi yazamıyorum, sanırım okur olmuşum neden acaba?
  - özellikle kaybedilen mac sonrasi sozlugun hali gibi durumlarda ve zaman zaman da yaşanabilmesi olası durumdur. geçicidir, panik yapmayınız, sakin olunuz.
  buna neden olabilecek durumlar aslında bellidir ve genellikle sözlük formatına uygun olmayan yazı(lar) yazmanızdan kaynaklanmaktadır. konuyu daha fazla dağıtmadan bir kaç örnekle açıklamakta fayda var.

  mesela denginmir isimli arkadaşımız ki kendisi dün geceye kadar admin idi ama mağlubiyete * çok sinirlenmiş olacak ki; 22 subat 2009 galatasaray kocaelispor maci başlığına "skibbe seni doğurana, aynı şekilde sabri, sanctis.... allah bin bür türlü belanızı versin. siktirin gidin lan takımımızdan. kirletmeyin aslanımızı !!!" şeklinde bir yazı yazmış ve buna kızan site robotu da kendisini okur yapmış.

  bir diğer örneğimize geçersek; muhittin isimli 1. nesil yazar arkadaşımız da michael skibbe başlığına " sigi held ve saftig fiyaskolarindan sonraki en buyuk fiyasko teknik traktor. agzimiza sictin lan serefsiz, ruhumuzu kararttin lan serefsiz. yuregimizi tukettin lan....defol git lan takimimizdan. istikrarinida yaninda gotur hatta munasip yerine sok oyle gotur...." yazdığından site robotu tarafından hakkında işlem yapılmış.

  bir kaç örnek daha;
  başlık : fernando meira
  yazı : sabır, sabır bi yere kadar allah askına yeter artık! (bkz: forum)
  yazar / okur : crazyboy

  başlık : michael skibbe
  yazı : sabri dangozsa bak kulubede hakan balta duruyor illa ki 3-5-2 oynamak istiyorsan.
  yazar / okur : delibalta

  başlık : shabani christophe nonda
  yazı : yazmaktan bıktım, allah belanı versin nonda emi. seni galatasaray'a alan kimse allahından bulsun. defol git.
  yazar / okur : kekeşsalman

  başlık : karl heinz feldkamp
  yazı : dolandırıcı moruk, kakaladı hemşerisini beraber bölüşüyorlar parayı.
  yazar / okur : delicevat
App Store'dan indirin Google Play'den alın