• 1
  dünyanın en prestijli ligi olak gösterilen premier league takımları son yıllarda şampiyonlar ligi'nde ciddi bir başarı yakalayamıyor.
  uefa şampiyonlar ligi 2011-2012 sezonu haricinde şimdiye kadar olan sezonlarda ingiliz takımlarının kupada final oynayamaması durumu. büyük bütçeler ayrılıyor, ciddi transferler yapılıyor ama yine de başarı yakalanamıyor.

  (bkz: uefa şampiyonlar ligi 2012-2013 sezonu) çeyrek finalde ingiliz takımı yok.
  (bkz: uefa şampiyonlar ligi 2013-2014 sezonu) çeyrek finalde manchester united, yarı finalde chelsea elendi.
  (bkz: uefa şampiyonlar ligi 2014-2015 sezonu) çeyrek finalde ingiliz takımı yok.

  dipnot: 1992 yılından beri hem uefa avrupa ligi'nde *, hem de şampiyonlar ligi'nde çeyrek final aşamasında ilk defa en az 1 tane bile ingiliz takımı yok.
 • 2
  bence ingilterede'ki maç yoğunluğu bunun sebeplerinden biridir. bilindiği üzere ingiltere'de bir sürü kupa maçı var, lig var, oyuncular sürekli yarış halinde. eskiden çok fark vardı diğer liglerle arasında, yorgunluk çok fark yaratmıyordu ancak artık her şey daha da önemli, yorulma da bunlardan birisi. bu kadar yüksek tempoya ayak uyduramıyor ingiltere'nin güçlü takımları. birde ben bir şeye inanırım, her ülkenin avrupa için bir demirbaş takımı vardır. ingiltere'de bu manchester united'dır, onların güçlü olması ingiltere'nin güçlü olması demek. buna örneği türkiye'den de verebiliriz.

  (bkz:galatasaray )
 • 6
  eskisi gibi 2-3 takımın top koşturup diğerlerinin çerez olduğu bir lig değil artık. gelen ciddi yayın , sponsorluk ve reklam gelirleriyle alt takımlar bile sınıf atlamış. dolayısıyla en kolay görünen rakip bile daha zorluyor artık. city,utd,chelsea,arsenal,liverpool,tottenham bunlar her zaman zorlu olmuştur. onun dışında swansea , southamton gibi takımlar da ciddi futbol oynamaya başlıyorlar. adamlar 19.sıradaki takıma karşı bile kasarak oynamak zorundalar. dolayısıyla daha çok emek sarfediyorlar.

  bunun yanında manchester united ın geçirdiği teknik adam değişiklikleri takımı birkaç yıl sildi avrupadan. ayrıca oyuncuların yaşlanması yaşlanan oyuncuların yerine alınanların etkisizliği gibi sebepler unitedı dekarte etmiş durumda.

  chelsea ligde çok iyi gidiyor bunun sebebi taş gibi bir savunma hattına ve bence tartışmasız premier ligin en iyi 2 kalecisine sahip olmaları. ben chelsea nın forvetinde rooney , suarez gibi yırtıcı forvetler olsaydı şimdi daha bir uçuşta olacağını düşünürdüm. yinede şampiyonlar liginde kendi silahları ile elendiler. chelsea tam bir deplasman takımı.

  city hala ne yaptığını bilmiyor. ben anlamadım bir maç agüero ilk 11 oynuyor takımını sırtlıyor 70 gol 54 asit yapıyor . ertesi maç ilk 11 de başka bir oyuncu oynuyor. bu şekilde sürekli değişen bir rotasyon. her ne kadar kadroları kaliteli olsa da bazı büyük maçlarda çok çabuk pes ediyorlar. takımı toparlayan tartışmasız yaya toure . onların da avrupada başarı beklemesi daha uzuca sürer.

  arsenal tam bir loser olmuş durumda. takımın için bireysel anlamda bakarsanız tüm oyuncular süperstar olma potansiyelinde. ama şöyle bir gerçekte var ki süperstar olmak üzere olan oyuncuları direkt diğer takımlar çöküp alıyor. henry'li reyes li berkgamp lı vieralı liderleri olan arsenal hala unutulmazlar arasında. fakat şimdi lider say dersen zorlanırım. mesut mu. hiç sanmıyorum. arsene wengerin bence artık süleyman hurma zihniyetinden kurtulup şampiyonluk için bir kadro kurması lazım.

  liverpool'un nasıl bir takım olduğunu ben hala anlayamadım. adamlar bildiğin orta sınıf onlarca oyuncuyu takıma kazandırıp tam bir çöplüğe çevirmiş durumdalar. takımda gerrard dışında yıldız sayabileceğimiz hiç bir oyuncu yok. sturridge , sterling iyi gibi görünseler de çok yetersizler. beşiktaşa avrupa liginde elenmelerini tamamen umursamamalarına bağlıyorum. zira premier lig de çok daha etkili oynuyorlar ve premier ligde üst sıralarda kalmaları uefayı almalarıdan daha karlı. yine de liverpool un da artık gidip 3-5 milyonluk genç sayılabilecek oyuncuları 20 milyonlara almaktan vazgeçip daha tecrübeli daha ne yapacağını bilen yıldız vasıflı oyuncuları olması lazım. yoksa bu kadro sürekli değişip durur. yıllardır olduğu gibi.

  tottenham yıllardır bazı süper oyuncular çıkarıp duruyor. daha dün bale'i tam anlayamamışken bugün kane gibi süperstarlar doğuyor orada. fakat onlar da transfer politikalarında çok sıkıntı yaşıyorlar. yüksek bedellere 1-2 sene içinde sönme potansiyelli oyuncular alıyorlar. yine de tam bir sivasspor .

  zaten avrupada iş yapabilecek tek takımları bunlardı. bunlar da son dönemlerde gerek lige ağırlık vermek gerekse yanlış politikalar yüzünden bir türlü adam olamadı. benim nacizane düşüncem bu takımlar arasında chelsea nin hocası mourinhonun dayanamayıp 2-3 tane süperstar ile damga vurup avrupada üst sıralarda kalıcı olacağıdır. diğer takımların ise bu yıllar içerisinde pek patlama yapmasını beklemiyorum.
 • 11
  enerjilerini kendi yerel liglerinde harcamalarından kaynaklanıyor olabilir. yoksa kadro olarak çok iyiler, bütçe olarak ise uçmuş durumdalar ancak ligleri* adeta bir cadı kazanı. hani bazen büyük takımlar düşüşe geçerler de fikstür olarak küçük takımlarla art arda bir kaç maç yaparak durumu toplarlar, ingiliz takımları işte bundan mahrumlar. atıyorum barcelona şampiyonlar liginde kötü bir döneme girsin kendi liginde hemen seri galibiyetlerle durumu kurtarırlar, ancak ingiltere'de bir daha belini doğrultamazlar. demek ki herşeyde bir denge lazımmış** .
 • 14
  şimdilik çürümeye başlıyor diyebileceğimiz tez. 17-18 sezonunda cl gruplarında 6. maçlar öncesi 5 tane ingiliz takımı da bulundukları gruplarda lider. diğer gruplarda da barça ve psg ile birlikte çapulcu bir takım bulunmakta. yıllardır avrupada çuvallayan tottenham bile real madridin önünde grubu lider bitirmeyi garantiledi, düşünün artık. sezonun ikinci yarısında bu 5 takımdan 3'ü en azından bu formlarını korurlar bence.

  5 takım: manutd, mancity, chelsea, l'pool, spurs.