• 1
  günümüz futbolunun olmazsa olmazı, hatta sol stoper de solak olmalı, oyunu genişletmek, kanattan etkili bindirmeler için olması gerekendir.

  diyelim ki solak olmadı, sağlak oldu, en azından zambrotta kadar ters ayağını kullanabilmeli.

  yuto nagatomo sonrası bunun önemi iyice ortaya çıktı. gördüğüm en etkili sağlak sol bek ümit özat'ttı.
  bizim yuto gibi sol ayağını kullanamayınca, bir de sağ ayağı da etkili değilse, hücuma çıkarken, doğuş balbay gibi boş bırakıyorlar. oyun sıkışıyor, rakip oyuncu solunu açıyor buyur, geçebiliyorsan geç diye, hadi bakalım dön en başa, tekrar topu ver sol iç ya da sol stopere.
 • 2
  haberler doğruysa sonunda bizim de olacak bir tane. 1,5 yıllık kiralık olması gayet mantıklı. beğenmeyenler haklı olabilir lakin devre arası ffp'de varken nasıl birini getirebilecektik deyiversinler hele. en azından artık solu boş bırakılıp, istersen buyur geç yapılmayacak bir bekimiz olacak.

  yuto'ya emekleri için teşekkürler, keşke yönetim hemen gaza gelip, o yaşta bonservis verip almasaydı, ya da yuto tayland'dan kulübe gelen 5 milyon euro teklifi kabul edip gitseydi, çok daha iyi anardık.

  (bkz: marcelo josemir saracchi pintos)
 • 4
  bence sol bekin sol ayaklı olması elzem olmasa bile çok önemlidir zira bir futbolcu kullandığı güçlü ayağıyla sahada çevre görüşünü belirler az çok ve oyunu genişletmek için de bekler günümüzde çok önemli. özellikle galatasaray gibi liginde sık sık kapalı savunmalarla karşılaşan takımlar için bek oyuncularınin kendi kanatlarında oynamalari önlerindeki kanat oyuncusunun da işini kolaylaştırır. lahm, kimmich gibi futbolcular elbetteki her yerde oynayabiliyor ama bunlar insan mı diye sorasım geliyor.

  sahada oyuncuların dağılımının olabildiğince düzgün olması benim gözümde çok önemlidir, bu yüzden ben sol iç oynayan futbolunun bile sol ayaklı olmasının önemli bir detay olduğuna inanırım.

  edit: imla.
 • 5
  sağ ayaklı sol bek merkezi daha iyi kullanabilirken. solak sol bek çizgi oyununda daha başarılıdır.

  yalnız; oyuncunun ters ayağı da güçlüyse veya ayak dışını kullanabilme becerisi yüksekse üstteki durum değişir. mesela takımımızda oynayan mariano sağ ayaklı bir sağ bek oyuncusu olmasına karşın akbili sol ayağıyla basmıştır.

  dolayısıyla bekler için önemli olan zayıf ayağını kullanma becerisidir.