• 1
  medyamızda bolca örneklerine rastlayabileceğimiz güzide meslek.

  skor yorumculuğu yapabilmek için gerekli olan şartların en önemlisi her hangi bir medya kuruluşunda çalışmak yada dışarıdan iş yaparak para kazanıyor olmaktır. yazdığınız köşe yazıcıklarıyla yada televizyondan yaptığınız yorumcuklarla gayet güzel, tıkır tıkır para kazanabilirsiniz. önemli olan bir diğer husus hakkında yazacağınız yada yorum yapacağınız maçları izlememektir. mesela galatasaray maçına dair fikir beyan edecekseniz bu maçı izlememeniz öngörülür. çünkü maçı izlerseniz objektif davranma olasılığınız vardır ki çok tehlikeli bir durumdur bu. ne gerek vardır, maçı izlemeden de insan doğru bildikleri hakkında üç beş kelam edebilir, değil mi? yorum yapabilmek için maçın skorunu bilmek gayet güzel bir donedir bu meslekte.

  çok şükür sözlükte henüz keşfedilmedi bu meslek. buraya da bulaşması hiç iyi olmazdı elbette. hem zaten sözlükte skor yorumculuğu yaparak para kazanılmaz, gidin daha iyi bir iş bulun kendinize.
 • 2
  artık beraberlikler sonrası bile hortlamaya başlamıştır. gereksiz bir guruh tarafından dillendirilir. rijkaard postalanasın, elano adam değil, total futbol değil topal futbol oynuyoruz diyen tipler kendi aramızda da mevcut malesef. bunlara kalsa ne rijkaard kalır ne elano. ülkemizde sporun gelişememesinin en büyük nedeni bunlardır.
 • 6
  ülkemizde medya ve taraftar tarafından çok sevilen yorumculuk tipidir.
  bir kaç örnek ile açıklamak gerekirse 2017 - 2018 sezonunun sonunda gary rodrigues'i 20 milyon euro gibi bir bedelle herhangibir kulübe satabilseydik 2018 - 2019 sezonunun ilk yarısında her mağlubiyet ve beraberlikte medya ve taraftar kendisinin ucuza satıldığını ileri sürerek yönetimi yada teknik ekibi bir şekilde suçlayacaktı. aynı futbolcuya 2018 - 2019 sezonu devre arası itibarı ile 8 milyon euro veren kulüp bulursak anında satacaz 10 milyon euro vereni bulursak sırtımızda taşıyarak götürüp kendi ellerimizle teslim edecez.

  ikinci örneğim gomis. 2018 - 2019 sezonunda her puan kaybında burda başlığında içimizi döktük televizyonda da yorumcular kulağını çınlattı. galip gelince hatırlamadık bile. ama o yaştaki adamı paraya çevirip satmak iyi iş. sıkıntı yerini dolduramamaktı.

  2018 - 2019 sezonundaki ikinci yarı performansımızla serdar aziz ve eren derdiyok ya badem gözlü olacak ( bende serdar aziz'in apar topar ayrılmasına anlam veremeyip üzülenlerdenim) yada sezon sonunda şampiyonlukta emekleri var diyerek hoş bir hatıra olarak zihnimizde yer edecekler.

  örneklerini çoğaltmak mümkün