• 1
  bir kenan başaran kitabı.

  17 eylül 1967 kayserispor sivasspor maçı hakkında.

  --- alıntı ---

  kenan başaran, erişilebilen bütün kaynakları, yerel ve ulusal basını taramakla kalmayıp, olayın çok sayıda tanığıyla görüşerek, facianın canlı bir hikâyesini anlatıyor. sadece futbol ortamımızdaki şiddet potansiyelini değil, ülkenin yerel-bölgesel, toplumsal, mezhepsel rekabet dinamiklerini de aydınlatan bir hikâye bu.

  17 eylül 1967’de kayseri’de oynanan kayserispor-sivasspor 2. lig maçı, futbol tarihimizin en büyük futbol faciasına sahne oldu. atılan taşlardan ve kapalı kapılar nedeniyle panik ve izhidamdan, 43 insan hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. izleyen günlerde, sivas ve ilçelerinde kayserililere dönük saldırılar oldu. izleyen 22 yıl boyunca, iki takım hep ayrı gruplarda tutularak, sahada karşı karşıya gelmeleri yasaklandı.

  kenan başaran, erişilebilen bütün kaynakları, yerel ve ulusal basını taramakla kalmayıp, olayın çok sayıda tanığıyla görüşerek, facianın canlı bir hikâyesini anlatıyor. sadece futbol ortamımızdaki şiddet potansiyelini değil, ülkenin yerel-bölgesel, toplumsal, mezhepsel rekabet dinamiklerini de aydınlatan bir hikâye bu. avrupa’da yakın zamanların brüksel-heysel ve özellikle sheffield-hillsborough gibi büyük futbol facialarıyla ilgili, ciddi bir hesaplaşma süreci var. türkiye’de geçmişle hesaplaşmama geleneği, bu alanda da kendini gösteriyor. başaran, bu hazin geleneğinin kalın duvarında kocaman bir gedik açıyor.

  --- alıntı ---

  kitaptan bir bölüm için:

  http://www.iletisim.com.tr/...ry/sivas-kayseri.pdf
 • 2
  iç anadolu derbisi olan sivasspor - kayserispor faciasını anlatan bir kitap.

  annem sivaslı ve kayseri'de liseyi okumuş. öyle ki bu maçtan sonra yıllarca kayseri'de kendisi gibi sivaslı öğrencilere kiralık ev bile vermemiş kayserililer. sivaslılar da özellikle merkezde ne kadar kayserili dükkanı varsa alayını yakmış, yıkmış, yağmalamış maç sonrası. öyle bir nefret, öyle bir olaylar zinciri ki eşi benzeri ne türkiye'de ne de dünyada yoktur sanırım. 43 ölü ne demek, terör saldırısı gibi?

  ama daha sonra iki şehir arasında bu husumet nerdeyse tamamen bitmiş barış tohumları ekilmiştir. bugün sivas'ın en büyük caddesinin adı kayseri caddesi'yken, kayseri'nin de en büyük caddesinin adı sivas caddesidir ve 2 şehirde de bu düşmanlık unutulmuş, tarihe gömülmüştür. darısı bu rekabetten daha anlamsız bir sidik yarışı olan galatasaray - fenerbahçe düşmanlığının başına, ne diyelim.