• 4
  dünyanın ilk futbol kulübü olması durumunu armasında da taşıyan futbol takımıdır;

  http://1.bp.blogspot.com/...Rs/s1600/sheffyb.jpg

  çeşitli yorkshire merkezli turnuvalarda birçok yerel kupa başarısı bulunmaktadır.

  kurucuları için;

  (bkz: william prest)

  (bkz: nathaniel creswick)

  ezeli rakipleri hallam fc'dir.

  ayrıca;

  (bkz: rules derby)
 • 6
  http://gss.gs/ZgF.jpg

  1857'de kurulan sheffield fc (football club) dünyanın en eski futbol takımı ve modern futbol oyununun önderidir.

  futbol aslında antik zamandaki yunan ve roma medeniyetlerine kadar uzanan bir tarihe sahip olsa da günümüzde oynanan "modern" diye adlandırabileceğimiz oyun sistemi ile oynanan futbol 1800lere kadar gidiyor.

  başlarda ingiltere'deki okullarda ve sokaklarda, yuvarlak bir nesnenin peşinden koşan çocukların uğraşı, sosyal sınıf olarak alt kademedeki kesimlerin oynadığı bir sokak oyunuydu futbol. bazen, mahallelerin ve köylerin arasında da oynanmaktaydı. kayıtlı olan en eski futbol "maçı", sheffield ve norton köylerinin 1794 yılında birbirlerine karşı oynadığı 3 günden fazla süren bir maçtı. o zamanın raporlarına göre 2 takımda da çok sakatlık olmuş fakat can kaybı yaşanmamıştır.

  futbol mahalleler ve köyler arasında bir karşılaşmaya, çekişmeye dönünce ortaya basit mahalle kuralları çıkması gerekmişti. shieffield futbol kulübü, kış döneminde fit kalabilmek için futbol oynamak isteyen iki kriketçi nathaniel creswick ve william prest tarafından 1857 ekim'inde kurulmuştu. kulüp, oynadıkları oyun için, daha sonra sheffield kuralları olarak da bilinecek modern futbol'un ilk kurallarında karar kılacaklardı. bu kurallar arasında kale direkleri, santra, faul, frikik, elle oynama, taç, devre arası saha değişimi gibi önemli maddeler vardı.

  http://gss.gs/SjS.jpg

  başlarda, maçlar aynı kulüp üyelerinin aralarında oynanmaktaydı. aynı kulübe üye oyuncular, maç başlamadan soyisimlerine göre "a'dan l'ye ve m'den z'ye" olarak 2 takıma ayrılırlardı. kuruluşundan yaklaşık bir buçuk yıl sonra aralık 1958'de sheffield kulübü ilk defa kulüp üyeleri dışındaki bir grupla, şehirdeki bir ordu alayı ile maç yaptı. bundan bir yıl sonra da dünyanın ilk kulüplerarası futbol maçı oynandı. sheffield yeni kurulan hallam fc'yi 2-0 yendi.

  futbol ada'nın iç kesimlerinde büyümeye devam ederken, sheffield da kural kitabını ufak değişikliklere giderek geliştirdi. bir kaç yıl sonra 26 ekim 1863'te londra'daki great queen sokağındaki freemason's tavern'da; fa (ingiltere futbol federasyonu) kuruldu. kulüp bu kuruluş toplantısına 4 adet temsilci göndermişti. kuruluşundan 1 ay sonra da fa'ya üye oldu.

  http://gss.gs/KTR.jpg -- freemason's tavern.

  federasyon, kuralları sheffield kurallarından alıp ufak değişikliklere gitti. sonrasındaki yıllarda küçük farklılıklar da olsa 2 farklı kuralla oynanan bir oyun ortaya çıkmıştı ada'da, sheffield kuralları ve federasyon kuralları. daha sonra federasyon'un fa cup'ı daha popülerleşince 2 ayrı kuralla aynı turnuva'da oynamak konusunda anlaşmazlıklar çıkınca kuzey'i temsil eden sheffield ekibi federasyonu bir kaç değişiklik yapmaya (taç, korner ve kale çizgileriyle alakalı) zorladı ve ortak kurallar sağlandı. bu zamanlarda futbol taktiklerini büyük oranda etkileyen ilk ofsayt kuralı da ortaya çıkmıştı. içerisinde o dönemki ofsayt kuralından kısa olarak bahsettiğim bir entry: (bkz: #2370665)

  2007 yılında sheffield 150. yıldönümünü ajax ve inter milan'a karşı oynadığı, sir bobby robson, pele ve sir bobby charlton'un da katıldığı dostluk maçlarıyla kutladı. pele, maç başlamadan önce sheffield kurallarının, elle yazılmış ilk versiyonunun orjinal'inin de bulunduğu özel bir müzeyi de açtı.

  http://gss.gs/kZY.jpg

  günümüzde kulüp sheffield sponsorsuz adı kuzey premier ligi olan evo-stik liginde, ingiltere futbol liglerinin 8. kademesinde oynamakta. fakat kulüp orjinal amacına hizmet edip amatör statüsünde kaldığı için mutlu ve gururlu. futbol'un yanı sıra bölgelerinde sosyal ve fiziksel eğitimler de vermekteler. ara sıra ilk orjinal kurallarla maç dahi yapmaktalar.

  kulüp maçlarını sheffield'ın biraz dışarısındaki dronfield'da oynamakta:
  http://gss.gs/fRx.jpg

  fakat yakın zamanda asıl evleri olan olive grove'a dönmeyi planlamaktalar:
  http://gss.gs/jUe.jpg

  2018 yılında dünya kupası adaylığı için ingiltere başvurduğunda olive grove'a mütevazı bir stad yapılması gündemdeydi fakat ev sahipliği rusya'nın oldu. 2015 yılında ise kulüp kendi bağışlarını toplayarak kendileri bir stad yapmaya çalıştılar asıl evlerine yakın, o bölgeye yeni bir tarih merkezi, futbol müzesi ve stadyum yapmak istiyorlardı fakat belediye, kaynak gibi sıkıntıları vardı son zamanlarda.

  http://gss.gs/Gbx - sheffield kuralları
  http://gss.gs/CaK - futbol erken tarih
  https://www.youtube.com/watch?v=jfAFlvJRnVk
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!