• 1
  ülkeyi ve ligi tanıyan eski yabancı oyuncuları yada eski teknik direktörleri bir kenara koyuyorum, türkiye'de ilk defa görev alacak bir yabancı hoca ile sezon ortasında anlaşmak o sezonu kaldırıp çöpe atmak demektir.

  adam gelecek ülkeyi tanıyacak, oyuncuları tanıyacak, ligi tanıyacak falan derken bir bakmışız liderin 10 15 puan gerisindeyiz en az.

  zaten sezonun ortasında gelip de şampiyon bitiren bir yabancı hoca ben hatırlamıyorum.

  eğer yabancı hoca düşünüyorsak şimdiden kendisiyle gelecek sezon için anlaşmalı ancak sezon sonuna kadar yerli bir hoca ile devam etmeliyiz. gelecek olan hoca da ligimizi izleyerek takım ve lig hakkında fikir sahibi olmalı böylelikle. ama sezon ortasında gelecek bir yabancı hocanın seneye bu takımın başında kalabilme ihtimali malesef çok düşük.
 • 2
  sezon ortasinda gelen bir yerli teknik adamin en fazla hamza hamzaoglu'nun gecen sezon yaptiklarini yapmasini beklersiniz. onun da devaminda yaptiklarinin ne kadar elestirildigi ortada. nefretten kaynakli suan kim gelse daha iyi olacak gibi bir algi var ama insanlar gelecek yaz kafalarindaki transferlerin hepsi yapilacak, kanserli hucrelerin hepsi takimdan gonderilecek saniyorsa cok yaniliyor. kisa sureli basari icin getirilecek yerli hoca en gec yeni sezon baslarinda idam sehpasina cikartilacaktir.
 • 3
  yeni teknik direktörümüz yerli bir hoca olursa yeniçerilik, adam kayırma, gönül bağı, evlatçılık yine devam edecektir. bu sebeple gelen adam kesinlikle yabancı, disiplinli, formayı hakkı olana verecek, oyuncuları antremanda zorlayabilecek ve geliştirebilecek bir hoca olmalıdır. çok zor değil böyle adamlar bulmak. başarılı olur mu bilmem ama top oynatsın bize yeter

  hazır yabancı sınırı da yokken ( bunu hamzaoğlu farkedemedi ) gelecek adam devre arasında kendi tanıdığı 3-4- oyuncuyu takıma monte edip sonuca gidebilir. ligimiz çok dandik. bu gelecek adama bir tane yerli yardımcı verdik mi olay biter.

  ayrıca gelecek adam eşek değilse muslera' yı, sneijder' i , podolski' yi tanıyordur. e zaten geri kalan adamlarda pek bir numara yok. o yüzden tanıması gereken fazla birşey yok. sadece birisinin sabri' nin sözleşmesi konusunda bu adamı uyarıp sabri' yi denememesini sağlaması lazım. onun dışında adam kör olsa umut ve burak' ın futbolcu olmadığını anlar herhalde.
 • 4
  şu saatten sonra akıl fikir sahibi hiçbir türk hocanın bu takıma gelmesini beklememeliyiz. zira hamza hamzaoğlu 'ndan fazlasını yapma ihtimali yok. onun da ne hallere geldiğini, neler duyduğunu, taraftarın asla yanında olmadığını gördü. vizyon sahibi yabancı hoca devre arası zaten gelmez.

  bizim taraftarımıza yakışan hoca michael skibbe 'dir. zira galatasaray taraftarının seviyesi de bundan öte değildir. kendisiyle 20 yıllık sözleşme imzalanabilir.

  not: bu düşünceden pay çıkarmaması gerekenler zaten kendilerini biliyor. çıkarması gerekenler ise, haftalar önce açtıkları (bkz: galatasaray'ın hamza hamzaoğlu'ndan sonraki teknik direktörü) başlığıyla meşgul oldukları için zaten görmeyeceklerdir bile.
 • 5
  türk hocaların hamza hamzaoğlu'ndan fazla şey yapma şansı yok önerisine katılmıyorum. kupa bazında kısa sürede çok kupa kazanamayabilirm elbet ama

  a) evlat statüsündeki oyuncuları kayırmadan kadro kuran
  b) kişisel zevki ve gönül bağı ile transfer yaptırmayan
  c) yukarıdan (milli takım) gelen talimata göre kadro dizmeyen
  d) 11 adamı sahaya atak yapması için çıkartan
  e) yerli yabancı ayrımı yapmadan göte göt diyebilecek

  her türk hoca galatasaray'da başarılı olabilir.

  yabancı hoca pasif bir adam değilse ve kıyım yaparak devre arasında çöpleri gönderecekse gelsin. gerekirse 3. olalım. ayrıca şunu söyleyeyim "ligi tanımayan adam" ifadesine sıcak bakmıyorum. gelecek hoca sivasspora gelmiyor ki her rakibi tanısın ona göre sistem belirlesin. öyle bir yabancı hoca alırsın ki ligdeki 17 takımın 14'ünün sana karşı kapanacağını ve kontratak oynayacağını söylediğinde mevzuyu çakozlar, takıma top oynatır.
 • 6
  zamanında mancini ile anlaşıp, başarılı olmuştuk. neden olmasın?

  r.madrid-juve'li gruptan çıkmak ve dokuz yıl sonra kupayı kazanıp, ikincinin şl'ye gideceği sezon ikinci olmak yeterli bir başarıdır. ah be mancini hocam! artı olarak ev sahibi olduğumuz maçlarda süper oynayan bir takımdı. deplasmanda bir anda basitleşiyordu takım. tek sorun buydu.
 • 9
  neden başarısız olunur adlı sorunun bir kaç cevabından birine konu olan olay. yaptık, gördük ve başarısız olduk. biz değil, yapan herkes de başarısız oldu. eleştirileri yaparken ve öneride bulunurken bu durumu dikkate almak bence önemli. olaylarla ve kişilerle de bu durumu yorumlayabiliyoruz. bu sene özelinde değil, ilerleyen dönemde de asla yapılmaması gerekiyor bana göre.