• kendisini şöyle anlatmak gerekir.

  mahalleden 15-20 kişiyi bir araya toplayıp onları taktik düzen içinde futbol oynatmaya çalıştığınızı düşünün. ve bunu futbolun mucidi denilen ingilizler gibi takımlara karşı yapmaya çalıştığınızı.

  tabi ki gelir gelmez tüm rakipleri ipe dizemezsiniz. ancak belli bir süre geçince işler rayına oturur.

  sepp piontek'in de yaptığı buydu, hatta bizim gibi o zamanlar futbol cahili bir milli takıma 3-5-2 gibi zamanının ilerisinde bir taktik anlayışla gelmişti.

  fatih hoca, sepp piontek'ten ne kadar çok şey öğrendiğini kendi ağzıyla söylüyor.

  ha bu arada bizim adam kadrosunu getirin, hala faroe adalarını rahatlıkla yenebileceklerini düşünmüyorum.

  kaynak: babam. bizim daha yeni doğmuştuk tabi o zamanlar.
 • yaşım elvermediği için o dönemi canlı izlemedim. ama her kaşarlaşmış futbol yorumcusu fatih terim'i kendisinin yetiştirdiğini söylüyor. önceden yazılan entryleri de okudum. genç oyuncular oynatmasından ve 3-5-2'den bahsedilmiş. gece gece araştırayım dedim. 80lerin son dönemlerinde ve 90ların başlarında popüler olan türk futbolcuları oynatmış. benim dikkatimi genç olarak tugay ve ogün çekti. kovulmadan önce de hakan şükür'ü çağırmaya başlamış ancak hakan zaten 93de olimpik milli takımla coştuğu için çağrılmaması abes olurdu.* wikipedia sayfasındaki bilgilerde abdullah ercan ve okan buruk yazılmış ancak abdullah'ın kendisi döneminde oynadığı milli maç yok. kovulduktan sonra fatih terim çağırmış. okan ise san marino karşısında forma giymiş sadece. adam milli takımla 27 maçta 3 galibiyet almış. 2si özel maç. bulgaristan ve faroe adalarına karşı. tek resmi galibiyetimizde san marino karşısında. kovulduktan sonraki polonya ve norveç maçlarında takımın başına terim geçti ve 2 maçıda kazandık. bir sonraki elemelerde 96 avrupa şampiyonasına katılma hakkı kazandık. ayrıca 3-5-2 denilen sistem de öyle ulaşılmaz bilinemez öğrenilemez bir sistem değil. elindeki malzemeye göre sistem yaparsın. at gözlüğünü takıp futbolcularını tanımadan sadece ben bu sistemi oynarım dersen rijkaard'ın düştüğü duruma düşersin. fatih terim 96-00 yılları arasında futbolculardan maksimum verim alacak şekilde sistemini kurmuştur. sürekli de 3-5-2 oynatmıyordu ayrıca. neyse demek istediğim noktaya gelirsek böyle looser bir adam fatih terim'i yetiştirmiş olamaz. ben inanmıyorum açıkcası.

  edit: 30 yıllık teknik direktörlük kariyerinde 1(yazıyla bir) kupa bile kazanmamış adama looser demem normaldir. ayrıca kendisi danimarka'yı sadece 86'da yönetmedi. 79/89 yılları arasında 10 senelik periyotta danimarka teknik direktörlüğü yaptı. 10 sene içerisinde bir sistem oluşturmuştur. 92'deki kupada emeği vardır. 91de akdeniz oyunlarında gümüş madalya, 93de akdeniz oyunlarında altın madalya kazanan takımın başında fatih terim vardı. terim o dönemde milli takımın başına geçerken bu başarıları ile kendini kanıtlayıp geçmiştir. ayrıca fatih terim futbolculuk kariyerinde brian birch, jack mansell, dan howe, malcolm allison gibi ingiliz teknik direktörlerle ve çoşkun özarı gibi hocaların hocası sıfatı verilen teknik direktörle çalıştı. onlardan birşey kapmadı piontek yetiştirdi onu yani. te allahım ya. benim eleştirdiğim nokta piontek terim'i yetiştirdi gibi basit bir kalıp kullanılması. ayrıca derwall -denizli ve ya van gaal- mourinho örneklerine benzetmek bence saçma. orada kulüp yönetiliyordu. haftanın 6 günü birlikte antrenmana çıkıyorlardı.