• 4
  (bkz: #2687547)
  (bkz: #2687552)

  entrylerine katılıyorum. tek farkımız ben izlanda'nın yaptığı ayıbın; üslubuyla, saygısızlık etmeden yüzlerine vurulması gerektiğini düşünüyorum. mümkünse avrupa'da boy gösteren oyuncularımızın kendi sosyal medya hesaplarından yapacakları ''neden böyle oldu anlamadık, acaba bir önyargı mı var? izlanda gibi bir ülke halkına ırkçılığı yakıştırmamız mümkün değil ama kafamızda soru işaretleri oluştur'' vb. açıklamalarla olabildiğinde avrupa basınında yer almasını umuyorum olayın.

  manchester united'ın kaldığı oteli arayıp da ashley young'a well come to hell diyen galatasaray taraftarını büyük bir keyifle paylaşıyordunuz arkadaşlar burada. o ayıp değil mi? gece yarısı tanımadığın bir adamı aramak, belki uykudan uyandırmak ayıp değil mi? şimdi ben diyorum ki; emre belözoğlu'na yapılan şaka olmakla bilikte ayıptır. ama bireysel bir ayıptır, izlanda'yı sorumlu tutamazsın bundan. milli takıma yapılan ise izlanda'nın ayıbıdır ve çirkinleşmeden, o seviyeye inmeden cevap verilmelidir.
 • 5
  izlanda'nın yaptıklarını ne kadar yanlış olarak görsem de söylediklerinde yanlış bir şey göremiyorum. emre belözoğlu'na bir galatasaray taraftarı yapsa böyle bir şey burda keyiften coşarız. ayrıca o tuvalet fırçası değil bulaşık fırçası. diğer meseleye gelirsek bizim ülkemize gelen milli veya kulüp takımları da benzer durumda bırakılıyor. milli marşları ıslıklanıyor, varsa saygı duruşunda yuhalanıyor, otellerinin önünde sabaha kadar gürültü ve odaları arayıp uyutmamak vs. arkadaş düşündüklerini yazmış hakkı olarak. insanlar da sırf milli duyguları kabardı diye bu arkadaşı da linç edecekler.
  (bkz: #2687547)
  (bkz: #2687552)
 • 6
  (bkz: #2687547)

  emre'nin şahsına yapılsa bu yorum kabul edilebilir olurdu hatta söylendiği gibi galatasaray taraftarı yapsa kral ilan edilirdi. ancak sanıyorum bu hareket emre'ye değil a milli takım kaptanına yapılmış bir hareket. yoksa elin izlandalısının emre'nin şahsıyla ne işi olur.

  (bkz: #2687552)

  taraftarın yaptığı holiganlıkla devletin yaptığı holiganlığı karıştırıyoruz burada da. aynı otel olayları yaşandıktan sonra türk polisi artık otel önlerinde nöbet tutuyor. yeri geliyor taraftara müdahale ediyor. evet statlarda milli marşlar, saygı duruşları ıslıklanıyor. ancak bunlar taraftar nezdinde olan şeyler. resmi kanallardan bu tarz saldırgan bir tutum izlemiyoruz ki karşılığı bu olsun. izlanda'nın yaptığını biz yapsak dünya ayaktaydı şuanda. büyük terbiyesizlik yapıldı. yıllardır yılda en az bir defa gidiyor milli takım oraya.
 • 7
  (bkz: #2687552)

  taraftarların yaptığı davranışlar ile devletin yaptığı davranışları aynı kefede değerlendiren yazar. elma ile armutu karşılaştırmak gibi.

  taraftarlar yapar, dünyanın her yerinde yapıyor ve daha önce de yapıldı. biz de yaptık. ama resmi düzeyde bir olayın boyutu çok başka. adamlar havaalanında milli futbolcuları donlarına kadar arıyorlar. bunla, bir taraftarın otelde futbolcuları rahatsız etmesini karşılaştırmak çok yanlış.

  izlanda devlet düzeyinde gereksiz bir iş yapmıştır. bunu kabul etmek bu kadar zor değil. biz de medeniyiz, bizce de huzur izlanda, bizce de avrupa çok başka, bize göre de türkiye çomar dolu. ama izlanda devletinin yaptığı doğru değil.
 • 11
  (bkz: #2687547)
  (bkz: #2687552)
  yazdıklarında bir sikinti yoktur. yazdıkları yazılış olarak tarzım degil ama ben de kendisine emre belözoğlu olayi konusunda şöyle katiliyorum; her ergenin yaptığı şeyi ciddiye alacak miyiz? misal paris sokaklarında "hepiniz o.c.sunuz" diyen türk vatandaşları varken fransa "bütün türkleri s.ktir ediyoruz" demiyorsa biz neden bir tane ergeni ciddiye alip "bomba gibi füze gibi bir şey atalim" kafasina giriyoruz anlamadim
 • 12
  (bkz: #2687547)

  formaya bayrağa bir saygısızlık yok ? emre'nin üzerindeki takım elbisenin modeli çok ilginç olmuş türkiye bayraklı falan bir de tam milli takımın maç yapacağı zaman turist olarak izlanda'ya gitmiş olması da büyük tesadüfler zincirinin bir halkası.

  (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)

  (bkz: #2687552)

  birincisi bizim böyle birşey yapmışlığımız yok aksine türk milli takımının ve türk takımlarının böyle psikolojik ve fiziksel * saldırılara maruz kaldığı durumlar da hayli fazladır. onun haricinde bu tür durumlar * holiganlık seviyesinde -ki aslında holiganlık seviyesi falan değil de hadi bu narin kardeşimizin gönlü olsun- yapılan korna çalma, telefonla arama gibi sadece konsantrasyon bozmaya yönelik ve takımın direk olarak otele telefon bağlantısı yapılmayacak talimatı veya oyuncuların basit kulak tıkaçları ile bertaraf edebilecekleri ve tamamen kişi bazlı olaylar ile kıyas yapmak bayağı mantıklı gerçekten mükemmel uymuş hatta muazzam tespit hatta öyle bir tespit ki bunu böyle billboardlara asmalı, uçaklar helikopterler ile her tarafa ilanlar şeklinde dağıtmalı.

  velhasıl kelam elmalar ile armutları kıyaslamıştır.
 • 14
  (bkz: #2687547)
  (bkz: #2687552)

  konya, trabzon, bursa gibi kafa olarak geri kalmış şehirlerimizdeki halkımızın sürekli yaptığı davranışlardan yola çıkarak aynı şeyler bizim de başımıza geliyor neden bu kadar yangın yapıyoruz mesajı vermiş yazar.

  çok değil daha iki gün önce adamların milli marşlarını ıslıkladık. aynısı bize yapılınca hemen asıcaz kesicez moduna geçiyoruz. adamların yaptıkları davranışı elbette tasnif etmiyorum lakin geçmişimize baktığımızda bizim de izlanda'dan pek bir farkımız yok.

  sadece birazcık acı gerçeklerimizle yüzleşelim.
 • 15
  (bkz: #2687547)
  (bkz: #2687552)

  entrylerinde finlandiya’da yapılan yanlışları türkiye’de yapılan yanlışlarla normalleştirmeye çalışmış.

  ama şunu atlıyor, türkiye’de fransa’nın başına gelen olaylar insan aklıyla yapılmış ve uygulanmıştır. istiklal marşı yuhalamak vs gibi olaylar bireysel akıldan çıkmaktadır.

  izlanda’da türkiye’nin başına gelen olaylar ise devlet aklıyla yapılmış ve uygulanmıştır. bir ülkenin girişinde, bir ülkeyi temsilen oraya gönderilen futbolcular ekstra aramalara ve bekletilmeye maruz bırakılmıştır.

  aradaki temel fark budur. bir yerde ayıplı davranışı yapan taraftardır, diğerinde ise devlet kurumları.
 • 18
  katılan, katılmayan, haklı bulan, eleştiren tüm sözlük yazarı arkadaşlara teşekkür ediyorum. linç edildiğimi düşünmüyorum, herkes belli bir saygı çerçevesinde istediğini yazıp istediği yorumda bulunabilir bahsi geçen entry'lerim hakkında... hatta konuyla ilgili ilk başlığıma yazan pitbull6 nickli arkadaşa da özel mesaj yollayıp yazdıklarına sesli güldüğümü söyledim*

  bu kadar yorumdan sonra malum bana da bir cevap hakkı düşüyor elbet; milli takıma yapılan olayı doğru bulduğumu söylemiyorum, entry'lerde anlatılmak istenen bu tarz olayların bizim tarafımızdan da yapıldığı (taraftarın bireysel olarak yaptığı taşkınlıklardan bahsetmiyorum ikisini bir tuttuğumu düşünen arkadaşlar olmuş, lütfen yazdıklarımı tekrar okusunlar) bu tarz olayları yapan sadece biz ve izlanda da değiliz tabii ki de, mesela israil tarafından da benzer olaylar zaman zaman meydana geliyor ya da rusya tarafından, ermenistan tarafından, sırbistan tarafından vb vb... yapılan şeyler doğru mu? değil. ama aynı zamanda ne bizim için ne de başka bir takım için ne ilk ne de son, aslında demek istediğim bu. yapılan şey yanlış mı? evet yanlış. ama çok büyük bir yanlış mı? bence değil, en azından bizim gibi sıradan vatandaş tarafından bu kadar büyütülecek bir olayı yok. işin belki kağıt üzerinde, ülkeler arası ilişkiler açısından ya da uluslararası futbol etiği açısından çok büyük bir önemi olabilir onu da devlet büyüklerimiz, federasyonumuz, uefa/fifa'daki temsilcilerimiz, beyefendiler, hanımefendiler düşünsün bir zahmet, zira ülke değiştirirken 'beklemenin' normal hayat standartları çerçevesinde hiçbir mühimmatı yok; zaten dünyada abd, birleşik krallık ve ab ülkesi vatandaşları haricindeki çoğu orta-alt segment ülkelerin vatandaşları hayatları boyunca yabancı bir ülkeye hem girerken hem çıkarken bahsedilen sürelerin çok daha fazlasını vize kuyruklarında, pasaport kontrollerinde, güvenlik kontrollerinde geçiriyorlar.

  entry arası güncelleme editi: meğer milli takım 3 saat de bekletilmemiş, burak yılmaz biraz* abartmış.

  gelelim emre belözoğlu kısmına, şimdi bugün, yarın veya max. yeni sezon açılana kadar sırf işin içinde milli takımımız var diye bu vatandaşı ayrı tutma mode'una girmek hata; zira kendisinin ne olduğunu sadece biz değil tüm dünya biliyor. fırçayı tutanın da açıkçası troll olduğunu düşünüyorum ama artık karma mı dersiniz, kader mi dersiniz insan ne ekerse onu biçermiş ya, o da izlanda'da bile bula bula adamını bulmuş* buraya da yazıyorum çok değil 3 - 5 ay sonra şu fırçalı malum fotoğraf bilimum twitter'daki taraftar hesapları tarafından 'emre belözoğlu maç sonu açıklama yapıyor', 'emre belözoğlu galatasaray mağlubiyeti sonrası konuştu', 'emre belezoğlu gördüğü kırmızı kart hakkında açıklama yaptı' tarzı başlıklar altında paylaşılacak, bugün de burada sırf işin içinde milli forma var diye emre'yi ayrı tutanlar günü geldiğinde o gönderilere gülecek, o gönderileri fav'layacak, rt'leyecek vb. o yüzden bu kadar yormayalım, en azından malum şahıs için yormayalım birbirimizi.