• 1
  daha çok pepe salah olarak bilinen eski galatasaraylılardan. şöyle bir anısı var:

  --- alıntı ---

  gazi okulumuzu ziyaret ettiğinde ben,o zamanki ismiyle galatasaray sultanisi'nin 16-17 yaşlarında bir öğrencisiydim. latin harflerine döneli henüz 4-5 yıl olmuştu.öğretimimizde fransızca esas olduğundan türkçe dışında kalan derslerimizin ekserisi fransızca olarak yürütülüyordu.birgün atatürk'ün okulu ziyaret edecekleri haberi geldi.kendisini görmeyi çok istiyordum. hocalarımız çok kıymetli kimseler olup,talebeyi hazırlamasını iyi biliyor ve geçmiş dersleri kısaca özetleyerek yeni konuya bağlantı yapıyorlardı.

  nihayet gazi mustafa kemal'in okulumuzu şereflendirmek üzere oldukları haberi geldi. bütün öğrenciler, büyük bir heyecan ve coşku içinde vatanımızı kurtaran, cumhuriyetimizin kurucusu, bu büyük ve yüce insanı karşılamak üzere okulun bahçesini doldurdular. o sırada resimler çekiliyordu. bu resimlerde büyük bir şans eseri kendilerine yakın bir yerde ben de bulunmuştum. ona resimlerde de olsa yakın olmak,o'nu yakından görmek benim için anıların en büyüğüdür. hepimizle ayrı ayrı ilgilendi , konuştu;

  "türk gençleri;
  cumhuriyeti biz kurduk, sizler koruyup yücelteceksiniz ve yaşatacaksınız" dedi.

  o'nu gördükten sonra türk olduğumla daha çok övündüm. ona olan sevgi ve saygım her geçen gün daha da arttı. bizlere bakan o mavi çelik gözleri ile o büyük türk, o günkü gibi aklımdadır.

  --- alıntı ---

  ukde: zizonkovac
 • 2
  galatasaray lisesi öğrencilerinden olup 1933-1938 yılları arasında galatasarayımızda top oynamış ve genç takım ile bir ara a takımının (şimdiki adı ile) teknik direktörlüğünü yapmıştır. uzun yıllar galatasaray divan kurulu üyeliği yaptı.

  efsanelerimizdendir ama ne yazık! unutuldu.

  ruhu şad olsun.