• 1
    ismi 1928-1943 yılları arası aktif futbolculuk yapmış, rennes ve torino'da da oynamış arjantinli eski futbolcu carlos martín volante'den esinlenilmiş, türkçesi serbest defansif orta saha olan pozisyon. günümüzde bu pozisyonun en etkili temsilcileri milan'da kessie, juventus'ta khedira, atletico madrid'de partey, lyon'da ndombele'dir. fakat chelseali kante ise, belki de bu pozisyonun en kaliteli ismidir.

    ülkemizde bu pozisyonu ise şimdiye dek en iyi oynamış futbolcu eski fenerbahçeli josef de souza'ydı.

    oyuncu asli görevi olan orta sahada ön libero olarak görev yaparken, gerek top kendi takımında, gerekse rakipteyken sık sık boş pozisyonlarda rakibi tehdit eder ve imkan bulabildiği her an atağa çıkarak pozisyon kovalar. kah kanatlarda half space kullanmak için bek veya kanat oyuncusunun ihtiyacı olan ikinci adam görevi üstlenir, kah ceza sahasına ikinci bir santrafor edasıyla koşu yapar. hücum sorumluluğu kesin bir görevi olmadığı gibi, oyuncunun da saha içi inisiyatifine bırakılması sebebiyle her maç aynı şeyleri yapması beklenmez.

    galatasaray'ın da ndiaye'yi orta sahada bu görevde oynatması gerekiyor bence. sahip olduğu dinamizm ve temposu bunu kaldırabilecektir.